Audio

Publikováno 9. února 2015 | Pavel Víšek

0

Hudba i kino ze zvukových paprsků

V aktuální nabídce zvukových projektorů japonské značky, která začíná u YSP- 1400 (S&V 12/13) a končí top modelem YSP- 4300 (S&V 2/13), zaujímá YSP-2500 místo uprostřed. Vyrábí se ve dvou provedeních, u nichž lze horní desku centrální jednotky z broušeného hliníku volit buď v barvě kovu, nebo černém eloxování, jinak převažuje černá, což zcela platí pro aktivní bezdrátový subwoofer. Centrální jednotka je vybavena výškově polohovatelnými patkami, které lze snadno demontovat, a nic tak nebrání jejímu umístění pod televizor na zeď. Subwoofer pracuje ve svislé i horizontální poloze.

Šetnáct repro pod obraz
Centrální jednotka z tuhého plastu je natolik nízká, že na televizním stolku nestíní dolní hranu obrazovky a většinou ani senzor dálkového ovládání, přesto má v záloze opakovač, jehož senzor na čelním panelu signál z „dálky“ přijímá a přenáší dál do televizoru. Střední část komponentu pod perforovaným plechem obsahuje šestnáct měničů o průměru 28 mm, každý budí zesilovač ve třídě D s výstupním výkonem 2 W. Zvuková vlákna z reproduktorů s odlišnými fázovými posuny, hlasitostí i směrováním skládá digitální zvukový procesor Cinema DSP do různých režimů zvukových paprsků, z nichž většina míří na boční stěny a počítá proto také s odrazy. Potřebné informace nám podává v levé části čelního panelu bílý jednořádkový fluorescenční displej s desítkou ikonek. Vypínač a tři tlačítka základních funkcí našly místo vpravo nahoře a na jejich úrovni na čelním panelu najdeme i sluchátkový výstup a vstup pro měřicí mikrofon automatické kalibrace, obě přípojky jsou osazené zdířkou pro 3,5mm jack. Dálkový ovladač má alternativu v aplikaci Home Theater Controller, kterou lze pro chytré telefony a tablety stáhnout na internetu ve verzích pro Android a iOS. Zadní panel v levé polovině soustřeďuje většinu poniklovaných přípojek, kromě čtyř rozhraní HDMI (tří vstupů a jednoho výstupu s podporou 4K, 50/60p včetně zpětného kanálu) jde o tři vstupy (dva digitální a jeden analogový) a výstup pro subwoofer. YSP-2500 má k dispozici širokou nabídku dekodérů formátů prostorového zvuku, deset surroundových režimů, stereo i funkci směrování (Target), jež podle potřeby zvukové paprsky odkloní. Kromě tónových korekcí basů a výšek lze nastavit i jemnou synchronizaci obrazu a zvuku (Auto Delay). S bezdrátovým rozhraním Bluetooth s podporou kodeku aptX slouží YSP-2500 i ke streamování hudby z odpovídajících zdrojů signálu: kvalitu komprimovaného audia vylepšuje i funkce Enhancer, dopočítávající zčásti vyšší harmonické, o něž nahrávku připravila komprese. Uživatelský komfort zvyšuje automatická kalibrace IntelliBeam, která prostřednictvím testovacích signálů a měřicího mikrofonu místnost „propískne“ a optimalizuje dílčí zvukové paprsky.

Čisté řešení
Potřebný basový základ zajišťuje aktivní subwoofer NS-WSW120 s bezdrátovým přenosem zvuku na frekvenci 2,4 GHz. Ozvučnice z foliovaných MDF desek má plastové čelo, kde ústí bassreflexový otvor a pod průzvučnou tkaninou i pár hlubokotónových reproduktorů o průměru 100 mm s kónickými membránami; přišroubované patky předpokládají umístění ozvučnice „na výšku“, ale konverze do horizontální polohy je rychlá. Žebrovaný chladič v plastové kleci na zadní stěně slouží výkonovému zesilovači o výstupním výkonu 75 W. Jinak zde najdeme napevno připevněnou napájecí šňůru, linkový vstup, systémovou sběrnice pro propojení s centrální jednotkou po kabelu a záložní tlačítko pro ruční spárování subwooferu. Zvukový projektor potřebuje optimálně holé stěny a symetrické uspořádání na středu kratší stěny místnosti: anomálie zčásti odstraní dokoupení odrazové desky YRB-100, případně volba režimu My Surround, který však nepočítá s odraženými zvukovými paprsky, podobně jako soundbar. V tandemu s aktivním subwooferem vytvoří zvukové pole jako set fyzických reprosoustav v konfiguraci 7.1. YSP-2500 dostane posluchačům zvuk opravdu až za záda, což žádný soundbar neumí. Menší obývákový kinosál s rozměry aspoň 3 × 3 × 2 m je žádoucí, místo v něm nezabírají nadbytečné reprosoustavy a nezakopneme o jejich kabely.

YAMAHA YSP-2500: 21 990 Kč
Rivalové: Přímí na našem trhu chybějí.

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑