Hifi

Publikováno 10. března 2015 | Miroslav Werner

0

Highendový terabajt

Jak se veškerá digitální distribuce stěhuje na internet, rozrůstá se i nabídka multimediálních center, síťových přehrávačů a dalších streamerů všech druhů, tvarů, barev a chutí. Většinu z nich tvoří relativně nestabilní asijská produkce, předhánějící se spíš cenovkami než výkonem či vyladěnými vlastnostmi. Ale existují i výjimky. Jednou z nejzřetelnějších je právě Sony HAP- -Z1ES, který se neliší od souputníků jen cenou a konstrukcí, ale také celkovým pojetím.
V nové reinkarnaci řady ES (Elevated Standard, označované dřív také Esprit) přichází komponent, který chce, abychom se před ním posadili na digitální hifistické zadnice. A to nejen při pohledu na cenovku a ladné tvary jeho skříňky s drobnými designovými nuancemi, slaďujícími prvky řady ES se zaniklou řadou EQ, ale hlavně před jeho špičkovou výbavou a perfektním zvukem.
Čelu přehrávače vévodí velký displej s vysokým rozlišením, skvěle čitelný i z větší vzdálenosti, jenž hraje při jeho obsluze zásadní roli. Přístroj totiž nemá videovýstup pro ovládání přes televizor či monitor a je vybaven pouze poměrně spartánskou, nicméně dostačující, logicky uspořádanou dálkou. Tuto úžinu však může překlenout tablet či chytrý telefon s nainstalovanou aplikací HDD Audio Remote, připojený přes integrované Wi-Fi, který převezme úlohu displeje i ovladače. Zadní stěně přehrávače pak dominují symetrické konektory XLR, posouvající jeho využitelnost do highendové i profi sféry. K tomu je třeba připočítat vícevrstvou skříň, absolutně eliminující jakékoli rušivé pazvuky. Její poctivá konstrukce není věru samoúčelná, spokojeny budou i uši registrující rozdíly ve zlomcích decibelů. Rotující pevný 2,5" disk a jeho chlazení odhlučňuje vskutku parádně. Tento malý komponent, který potřebuje k provozu pouhých pět voltů a je v přístroji instalován svisle, což pravděpodobně také snižuje jeho hluk, je tak, alespoň subjektivně, naprosto tichý.

Dost bylo DLNA!
Kdo si už někdy instaloval doma síťové streamery, ten mi dá asi za pravdu, že vyznat se v nepřehledné haldě nasypaných souborů, servírovaných DLNA/UPnP serverem, nebývá jednoduché. Zvlášť, když to funguje pokaždé trochu jinak, občas se nějaký soubor někam schová či nenávratně ztratí a nejednou se nestačíte divit, co vše server svou vlastní (ne)inteligencí pohodil do jakého adresáře. Tomu všemu Sony blahosklonně kyne. Vsadil totiž na svůj proprietární software HAP Music Transfer, který do přehrávače nasype (a případně také zkonvertuje) hudební soubory i CD média. K dispozici je pro operační systémy Windows a MacOS a protože pochází ze stáje Sony, přehraje kromě všech obvyklých audiosouborů také DSD, tedy jednobitový proud dat. Ten už dávno opustil hroudu, jež nohy víže, tedy SACD, a vydal se směrem k širšímu spektru digitálních úložišť.

Resumé
Poctivá konstrukce, špičkové převodníky podporující i zvuk s vysokým rozlišením, obvod DSEE obnovující původní vysokofrekvenční složku komprimovaných záznamů a další detaily, o nichž se zdá jen nejvyšším CD přehrávačům. V reprodukci souborů DSD přitom může soupeřit se všemi SACD předchůdci (namátkou jmenujme alespoň Sony SCD-XB940 a SCD- -777ES). Podle mého soudu by si však zasloužil, už i vzhledem k ceně, pevný disk s dvojnásobnou kapacitou, tj. 2 TB, který by se do něj pohodlně vešel. Pro notorické archiváře mám však dobrou zprávu. Kapacitu přehrávače lze rozšířit přes konektor USB, jenž si nechá líbit i 1A zátěž externího pevného disku bez vlastního napájení. Tématem do diskuze ovšem zůstává, zda výběr z tisíců songů a možnost přeskakování skladeb není vlastně na škodu. Zda na tom nebyly lépe předchozí generace posluchačů, které posadily na gramofon vinylovou desku a poslechly si celé album, mnohdy sestavené koncepčně, pěkně od začátku do konce. Ale taková je už doba, jež, řečeno slovy klasika, vymknuta z kloubů šílí. Ale v podobě Sony HAP-Z1ES je to šílenství povedené, zvukově vydařené.

Při pohledu na zadní panel zajásá nejeden příznivec highendu. Kvalitní symetrické konektory XLR
dosud nikdy nezklamaly žádného profesionála. Jen si, žel, nenašly cestu do domácího hifi.
Společnost jim dělá konektor USB a nezbytná síťová přípojka LAN.
 

SONY HAP-Z1ES: 54 990 Kč
Rivalové: Technologicky srovnatelní na našem trhu momentálně nejsou.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑