Audio

Publikováno 23. března 2015 | Pavel Víšek

0

Pilíře pro každé stereo

Řada s plným jménem NEO Xavian nabízí čtyři modely pro kompletní ozvučení domácího kina, ale pro stereofonní soustavy přicházejí v úvahu buď stojanové dvoupásmovky NEOX1 (S&V 12/12), nebo právě podlahovky NEOX2. Ty v produkci Xavianu stojí mezi nebývale dostupnými dvoupásmovými sloupky Delizia (S&V 8/14) a dražšími, rovněž dvouapůlpásmovými soustavami XN Carisma, ke kterým se samozřejmě víc přibližují zvukově. Kompaktní podlahové dvoupásmovky mají totiž všeobecně rezervy v akustickém tlaku basů a tento rest zčásti kompenzuje přidaný (středo)basový měnič. NEOX2 můžeme vybírat z šesti variant ručně dýhovaných kabinetů: nejčastěji v polomatném laku čirém (javor, ořech a třešeň), ale také bílém (bianco) a černém (negro); za příplatek 4 500 Kč se nabízí provedení rosso passione s výběrovou, červeně mořenou ořechovou dýhou s vrstvou polomatného transparentního laku. Odnímatelné ochranné rámečky potažené černou průzvučnou tkaninou aretují magnety a zrak estétů na čelních stěnách neruší žádné nadbytečné otvory. I když u soustav, jež navrhuje Roberto Barletta, jde o sympatické pravidlo, musíme zmínit mimořádné řemeslné zpracování, které tentokrát u čistého, nadčasového designu obzvlášť vyniká. Výroba je soustředěna v Hostivici poblíž Prahy.

Známky erudice
Tuhé nižší ozvučnice tvoří MDF desky o tloušťce 22 mm a konstrukci uvnitř ještě zpevňují dvě příčné přepážky, které dělí jejich prostor na tři samostatné komory pro každý měnič. Při pravoúhlé geometrii eliminuje riziko vnitřního stojatého vlnění zatlumení kabinetů syntetickým rounem. Čtyři lůžka se závitem M8 v rozích základen slouží instalaci výškově polohovatelných odhmotňovacích hrotů, k nimž je přibalený i stejný počet ocelových podložek. V osazení každé soustavy najdeme zakázkově vyráběný tweeter vlastní konstrukce s impregnovanou hedvábnou kalotou o průměru 26 mm a dva středobasové měniče o průměru 150 mm: jde o zakázkově upravené typy dánské firmy Scan-Speak s kónickými membránami z impregnovaného papíru, které s koši spojují pryžové vlnky s dobře kontrolovaným zdvihem. Magnetické obvody všech reproduktorů jsou feritové, opatřené navíc měděnými zkratovacími prstenci, které omezují u kmitacích cívek nárůst indukčnosti (a tím také impedance), způsobující pokles kmitočtových charakteristik i větší fázové zkreslení v oblasti vyšších kmitočtů. Elektrická výhybka v zapojení 2. řádu (se strmostí −12 dB/oktávu) se zakázkově vyráběnými svitkovými kondenzátory a vzduchovými cívkami pracuje s dělicím kmitočtem 2600 Hz a díky kaskádnímu uspořádání na kmitočtu 250 Hz odděluje signál pro dolní středobasový, fakticky už podpůrný hlubokotónový měnič.

Krátký kabel nad zlato
Na zadní stěně ozvučnice ústí antivibrační hliníkové trubice bassreflexových rezonátorů oddělených akustických komor obou kónických měničů. V horní části poblíž středobasových reproduktorů se sešly jednotlivě montované robustní šroubovací terminály Xavian, do kterých lze připojit reproduktorové kabely zakončené holými vodiči větších průřezů i banánky a vidličky. S méně častou „dislokací“ terminálů se setkáváme u vybraných highendových soustav z prostého důvodu: optimální délka sebekvalitnější propojovací kabeláže je vždy co možná nejkratší. Sloupky NEOX2 mají jmenovitou impedanci 4 ohmy a solidní charakteristickou citlivost 89 dB/W/m, takže s vybuzením si poradí většina zesilovačů, ale jejich větší výkonovou rezervu můžeme jedině doporučit.

Netopýří ucho
Soustavy Xavian NEOX2 vynikají čistým, transparentním a velice muzikálním zvukem. Výšky mají otevřený charakter, lehkost a grácie reprodukce vynikají zvláště ve středním pásmu, kde je soustředěna většina akustického výkonu, a basy jsou přesné i svižné, celkovému projevu dodávají bezmála fyzický rozměr, byť se nespouštějí až k nejhlubším oktávám. Zobrazení prostoru i oddělení nástrojů jsou excelentní. Soustavy se hodí především do menších poslechových místností.

Na čem se testovalo
Soustavy doplnily komponenty Yamaha, integrovaný zesilovač A-S2100 a SACD přehrávač CD-S2100. Kabely byly značky Xsymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Alpha Hybrid. Jako testovací jsem používal hlavně SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Recdords, 2003), Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Naive/Classic, 2004) a Pink Floyd: Wish You Were Here (Analogue Productions-EMI, reed. 2012).

XAVIAN NEOX2: 44 990 Kč

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑