Audio

Publikováno 28. března 2015 | Pavel Víšek

0

Pro dvě generace

Přítomnost moderního D/A převodníku přijde vhod kupříkladu majitelům hudebních knihoven na pevných discích PC a datových úložištích NAS stejně jako audiofilům, kteří hledají „upgrade“ pro starší CD přehrávače s kvalitní mechanikou. PMA-50 využívá technologii DDFA (Direct Digital Feedback Amplifier) od společnosti CSR, kterou poprvé představila v roce 2009 značka NAD u revolučního digitálního zesilovače M2; proti běžným konstrukcím zesilovačů v nelineární třídě D vykazuje lepší odstup signálu od rušivých napětí a nižší zkreslení. Uživatelský komfort zvyšuje bezdrátové rozhraní Bluetooth s podporou kodeku aptX i funkcí NFC pro rychlé spárování kompatibilní techniky pouhým přiblížením k anténě na levé bočnici. Čistý design jediného provedení vychází z přírodní barvy hliníku a černé.

Stabilní i na stojáka
Základnu a horní stěnu kompaktního tuhého šasi tvoří profily z pískovaného hliníku (suplují i chladič), doplněné bočnicemi z polomatného plastu a čelním panelem z lesklého akrylátu, který je opatřený okénkem pro monochromatický OLED displej s jemnou bodovou matricí: nejčastěji zobrazuje ve třech řádcích formát vstupního signálu, jeho vzorkovací frekvenci a vstup, jehož volbu podporuje ikonkami a nastavenou hlasitost při regulaci indikuje číselně (od −90 do 0 dB) i grafickou lištou. PMA-50 může pracovat ve vodorovné i svislé poloze, displej zůstává čitelný bez potřeby ručního nastavení díky gyroskopickému senzoru. Čtyři odpružené nožičky z výroby odpovídají umístění v horizontální poloze, ale lze je přemístit do otvorů na pravé bočnici a nevyužité otvory kryjí (černé, případně stříbřité) zátky. Minimalistickému čelnímu panelu dominuje kovový knoflík regulátoru hlasitosti zapuštěný do mělkého hliníkového tubusu. Kromě síťového vypínače zde najdeme už jen tlačítka pro párování s technikou na platformě Bluetooth a volbu vstupu, přípojku představuje sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Vše potřebné lze ovládat z malé praktické „dálky“. Zadní panel konstruktéři zapustili o 25 mm dovnitř šasi, aby tak většinu přípojek včetně zástrčky napájecí flexošňůry „uklidili“ před zraky estétů. Trojici digitálních vstupů (koaxiálnímu a dvěma optickým) sekunduje asynchronní port USB typu B pro připojení PC (pod Windows se neobejde bez instalace ovladače, který lze stáhnout z firemního webu); všechny podporují signály PCM do 192 kHz/24 bitů a USB nádavkem streamy DSD 2,8 i 5,6 MHz. Kvitovat je třeba i jediný linkový vstup, není to mnoho, ale konkurence už mnohdy na analogové přípojky rezignovala docela. Výstup pre-out umožňuje basy posílit připojením aktivního subwooferu. Konektorové zdířky cinch jsou poniklované. K připojení reprosoustav slouží čtyři šroubovací terminály, jež akceptují rovněž banánky.


Nezná problém s limitací
Signál z analogového vstupu je převeden na digitální. Libovolný vstupní signál čipset DDFA (CSRA6600/CSRA6601) pro další zpracování přepočítává pomocí sofistikovaného algoritmu na rozlišení 32 bitů. D/A převodník s přesnými „hodinami“ je osazený obvodem Burr-Brown PCM1795 (192 kHz/32 bitů) a problémy s kvantizačním šumem, s nimiž se potýkají hlavně signály s nízkou úrovní, eliminuje třetí generace firemní technologie Advanced AL32 Processing. Digitální korekce chyb umožňuje zpětná vazba zavedená  z výstupu digitálního filtru do modulátoru, kde je signál porovnáván s referenčním. Zesilovač, jehož koncový stupeň je osazení diskrétně, dodává do osmiohmových soustav výstupní výkon až 2× 25 W a do poloviční zátěže už dvojnásobek). To se na první pohled nemusí zdát příliš, ale zesilovač nepracuje ve třídě AB, kdy je potřeba větší výkonová rezerva kvůli oddálení problémů s limitací, spojenou s růstem zkreslení. Puristický komponent bez tónových korekcí basů a výšek nabízí dynamický, mimořádně čistý a dobře kontrolovaný zvuk s množstvím jemných detailů. Pochválit je třeba také zobrazení prostoru. PMA-50, který neztrácí nadhled ani nad hodně členitými nahrávkami, lze doporučit zvláště k reprosoustavám s nižší jmenovitou impedancí.

DENON PMA-50: 13 990 Kč
Rivalové: NAD D 3020 (13 990 Kč; S&V 12/13); TEAC A-H01 (14 590 Kč)


 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑