Audio

Publikováno 13. dubna 2015 | Pavel Víšek

0

Práce (s disky) všeho druhu

I když mezi alby, respektive jejich reedicemi, obsahujícími audio ve vysokém rozlišení, v poslední době převažují „komba“, kde CD doplňují disky Blu-ray, případně DVD-Video, pořád v domácích fonotékách i na trhu zůstává řada titulů na SACD i DVD-Audio, na něž kompatibilita standardních BD přehrávačů nestačí, nemluvě o rostoucí nabídce na internetu. Důvodů pro volbu univerzálního přehrávače s dobrým poměrem užitné hodnoty k ceně, který splňuje i vyšší nároky filmových fanoušků, existuje dost.

Tichý kliďas
Design UD5007, stejně jako dalších firemních přehrávačů optických disků mladších generací, inspirovala referenční řada Premium. Na plastové zaoblené bloky po stranách navazuje hlavní část čelního panelu, kterou tvoří jemně broušený hliník, ovládací prvky jsou kovové. Komponent se vyrábí ve stříbřito-nazlátlém nebo černém provedení, s blankytně modrými (výjimečně červenými) kontrolkami. Tuhé šasi z ocelového plechu trůní na čtyřech odpružených patkách, jak je u univerzálních BD přehrávačů časté, chlazení je vyřešeno pasivně, takže se zde neobjevuje ventilátor jako možný zdroj otřesů. Centrální antivibrační mechanika pochází ze staršího, zato však vyššího modelu UD8004; je tichá, svižná, načítá až na několik výjimek (hlavně BD-R/RE) i většinu „pálenek“ a její podavač vyjíždí skoro celý, takže manipulace s disky nevyžaduje žádný zvláštní grif. Pod ním na přehledně uspořádaném čelním panelu najdeme bílý fluorescenční displej s bodovou matricí, kromě vypínače a ovládání základních funkcí následují speciální tlačítka Disc Layer, přepínající vrstvy u SACD (multikanálová je samozřejmě downmixována do sterea), a Pure Direct, jehož opakovaným stiskem volíme režimy Pure Direct 1 (vypíná displej a videovýstup HDMI) a Pure Direct 2 (deaktivuje jen videovýstup HDMI), ve třetím kroku lze Pure Direct vypnout. Jedinou přípojkou je zde port USB s výstupním proudem až 1 A, jehož prostřednictvím lze přehrávat multimédia z paměťových flashek. Multikanálový D/A převodník je osazený dvoukanálovým obvodem Burr-Brown PCM1781, který pracuje se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů. Videoprocesor přepočítává v případě potřeby obrazový signál na výstupu HDMI ve verzi 1.4a až na 1080p; přenese samozřejmě i streamy DSD z SACD a najdeme ho na zadním panelu v sousedství přípojky LAN pro konektor RJ-45 a dvoukanálového audiovýstupu s masivními pozlacenými konektorovými zdířkami cinch. Kromě systémové sběrnice D-Bus (Remote Control) zde zbývá zmínit už jen dvoupólovou zásuvku pro napájecí flexošňůru, digitální audiovýstup nabízí až vyšší model UD7007.

Solidní výbava
Nabídka dekodérů prostorového zvuku v čele s Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio představuje standard a široká je i formátová kompatibilita. U optických disků zůstala opomenuta pouze datová nadstavba kompaktních disků HDCD. V síťové části UD5007 se těší podpoře i formáty WAV a FLAC až do HD verze se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů. Majitelé videokamer mají k dispozici AVCHD a kvitovat můžeme rovněž i přehrávání DivX Plus HD. Přístup k vysokorychlostnímu internetu u disků Blu-ray zpřístupňuje profil BD-Live a certifikace DLNA ve verzi 1.5 garantuje kompatibilitu s dalšími zařízeními v domácích (bez)drátových sítích. Díky síťovým funkcím se těší přímé podpoře rovněž sledování videa ze serverů YouTube a Netflix, což je dobrá zpráva i pro našince, protože rozšíření této placené americké služby na území České republiky je otázkou blízké budoucnosti. Obsluha UD5007 je zásluhou graficky přehledných interaktivních oken na obrazovce víceméně intuitivní, k uživatelskému komfortu přispívá také velký dálkový ovladač z příslušenství. Mezi hlavní pozitiva UD5007 patří kmitočtově vyvážený i detailně prokreslený transparentní zvuk s hlubším prostorem a ostrý obraz prostý viditelných šumů (přístroj hodnotíme samozřejmě v rámci univerzálních BD přehrávačů, které patří do nižší střední třídy).

MARANTZ UD5007: 14 990 Kč
Rivalové: Denon DBT-1713 UD (12 690 Kč; S&V 8/12); Yamaha BD-A1040 (12 490 Kč)

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑