Audio

Publikováno 19. dubna 2015 | teh@c

0

Pomalu, ale přesně

Přitom zapomínáme na fakt, že tyto předsudky pocházejí z dob, kdy pomaloběžné motorky měly řadu chyb, třeba „vystouplé“ póly motoru, pozorovatelné jako pravidelné kolísání, nebo elektromagnetické ovlivňování méně citlivých přenosek. Ta doba je ale dávno pryč. Zásadní předností pohonů s pomaloběžným motorem je naopak mimořádná přesnost otáček, zejména pokud je motor řízen krystalovým generátorem a navíc má pohon rychlý rozběh.

Poctivá mechanika
Gramofon Onkyo CP-1519 (D) vzdáleně připomíná legendární Technics SL-1210 používaný DJi nebo dříve v rozhlasových režiích. Onkyo má masivní korpus ze středně husté MDF s dokonalou povrchovou úpravou. Přípojná místa jsou zakončena na zadní straně síťovou vidlicí a signál je na dvou cinch zásuvkách. Korpus gramofonu je postaven na čtyřech seřiditelných odpružených nohách a je doplněn otevíratelným akrylovým krytem.
Pohon gramofonu zajišťuje pomaloběžný, stejnosměrný, bezkolektorový motorek. Absence kolektoru zajišťuje vynikající odstup rušivých napětí a dlouhou, téměř neomezenou životnost motorku. Generátor motoru řídí krystal, takže je mimořádně přesný. Relativně lehký talíř tvoří přesně opracovaný tlakový hliníkový odlitek, a proto je rozběh do jmenovitých otáček téměř okamžitý. Podložka pod gramofonovou desku je silná, z „oslizlé“ gumy, takže zaručuje dokonalé tlumení talíře na jedné straně a gramofonové desky na straně druhé.
Přenoskové, staticky vyvážené S-rameno je vyrobeno z hliníkové trubky a je zakončeno konektorem a bajonetovým zámkem pro standardní výměnnou skořepinu s přenoskou. Ložisko ramene působí seriózně a nastavení svislé síly na hrot se provádí odpruženým závažím. Součástí závěsů ložiska je viskózně tlumený zvedáček a pružinový antiskating. Impozantně vypadající základna ložiska je jen efektní výlisek, VTA není možné seřizovat. Jako „bonus“ je v ceně gramofonu dodána MM přenoska neznámého původu (bez označení, nabízený náhradní hrot je sférický). Zarážející je nutná relativně velká vertikální síla na hrot (doporučená 3–3,5 p). Kombinace rameno a přenoska má nepříliš zatlumenou vertikální i horizontální subakustickou rezonanci 14 Hz. Při svislé síle na hrot 3,2 p je gramofon schopen přehrát bez pozorovatelného zkreslení záznam +15 dB. Pohon má odchylku od jmenovitých otáček +0,1 % a kolísání menší než 0,12 %.
Po zapojení bylo překvapující zjištění, že přenoska má proti sobě přefázované systémy (patrně chyba při výrobě přenosky nebo „zadrátování“ ramene). To může být nepříjemné zjištění pro běžného konzumenta, který se s tímto problémem u standardních přístrojů nemůže setkat! Předpokládám, že „bonusovou“ přenosku vymění náročnější posluchač přece jen za kvalitnější.

 

Resumé
Gramofon jsem zapojil do sestavy Phono předzesilovač Ri-Audio PH-1, předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač P-450 a reproduktorové soustavy KEF R700, respektive JBL 4308. Poslouchal jsem desky Miles Davis: Kind of Blue (Columbia 1995), Illinois Jacquet: Birthday Party (Groove Note 1999), Deep Purple: Made in Japan (DCC 1973), Peter and the Wolf: Stereo (RSO 1975), Rolling Stones: Bridges to Babylon (Virgin Records 1997), Al Di Meola: Casino (CBS 1978), Vivaldi: Lute Concertos & Trios (Hungarton 1978), Bartók: 44 Duets for Two Violins (Columbia 1968). Trochu mi bylo líto mých docela zachovalých desek, přenoska má svislou sílu skoro jako stará teslácká „krystalka“. Nicméně s kolísáním rychlosti ani s odstupem rušivých napětí nemá gramofon problém. Reprodukce je spektrálně vyvážená s přiměřeně jemnými činely a detailními smyčci (dražší přenosky jsou přece jen detailnější), basy mají nepatrně nepřesnější kontury, ale je jich dost s dostatečnou energií. Stereofonní zobrazení je realistické a stabilní.

ONKYO CP-1050(D): 14 990 Kč
Rivalové: Audio-Technica AT-LP1240USB (12 690 Kč); Denon DP-300F (10 690 Kč); NAD C 556 (13 590 Kč)

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑