Audio

Publikováno 26. dubna 2015 | Pavel Víšek

0

Malé superšpunty

Nejedna renomovaná značka dnes nabízí sluchátkové špunty, které sice nabízejí mohutný basový základ, ale není jednoduché je zasunout ani do hodně velkých ušních zvukovodů. I když se to však podaří, objemná intraaurální sluchátka mívají větší tendenci vypadávat. Tohle měli američtí konstruktéři na paměti a namísto nejrozšířenějších dynamických použili audiofilské tlakové měniče Balanced Armature, které se objevují už několik let u dražších vícepásmových špuntů. Ruku v ruce s kvalitním zvukem kráčí také uživatelský komfort, protože miniaturní a samozřejmě také lehká sluchátka Klipsch X11i v uších výborně „sedí“.

Pro uši všech velikostí
Válcová těla sluchátek, obsahující výše zmiňované širokopásmové měniče, jsou frézovaná z masivního hliníku, anodizovaného následně do elegantní titanově šedé; odstupňovaný menší průměr odpovídá standardní světlosti „gelových“ ušních nástavců, které ve správné velikosti dokonale uzavřou prostor mezi ušním bubínkem a tlakovým měničem. Včetně instalovaných lze vybírat z šesti párů různých velikostí i provedení, vyrobených z částečně průhledného silikonu; všechny mají patentovaný oválný průřez, s nímž do zevních zvukovodů lépe „pasují“, což potvrzuje i mimořádná hodnota pasivní izolace před hlukem pronikajícím z okolí (−26 dB). Hliníková těla sluchátek plynule přecházejí v průchodky kabelů z měkčeného plastu, které svým zakřivením respektují anatomii lidského ucha. Kabel typu Y končí přímým poniklovaným 3,5mm jackem a v místě, kde přechází v žíly k jednotlivým sluchátkovým špuntům (ty rozlišují bílé litery L a R na jejich těle), najdeme „tyčinku“ třítlačítkového ovladače s vestavěným mikrofonem, kompatibilního s většinou aktuálních modelů značky Apple. Polohu kabelu umožňuje pod bradou stabilizovat praktická plastová posuvka. Zmínku si zaslouží odolnější izolace kabelu i její čtvercový průřez, s nímž se nezamotá stejně jako s rozměrnějším průřezem obdélníkovým.

Nikl je plusem
Vyšší cenové kategorii modelu X11i odpovídá také bohatší výbava, která kromě zásobníku s pěti páry ušních nástavců obsahuje i klipsu, jež brání vytržení kabelu třeba upevněním na klopě saka, redukci pro letecké audiorozvody, převádějící dva monofonní 3,5mm jacky na jediný stereofonní, i adaptér na 6,35mm jack. Stejně jako na kabelu jsou i zde kontaktní plochy všech přípojek poniklované. Značka Klipsch se nesnaží šetřit, ale jedná se o pragmatickou volbu: optimální kontakt tvoří dva stejné kovy a na pozlacené kontaktní zdířky narazíme u chytrých mobilů a osobních přehrávačů napříč různými značkami opravdu výjimečně. Zlatým hřebem je kompaktní pevné pouzdérko čtvercového tvaru s magnetickým uzávěrem, vyrobené z černé kůže, do něhož poskládáme sluchátka i s dalším příslušenstvím. Sluchátka nadchnou kmitočtově vyváženým, čistým a transparentním zvukem s muzikálním projevem i smyslem pro nejjemnější detaily. S hlasitostí to není radno přehánět, protože citlivost mají nadprůměrnou (110 dB při 1 mW) a my zase uši jenom jedny.

KLIPSCH IMAGE X11i: 6 290 Kč
Rivalové: Etymotic Research ER-4 PT (asi 8 300 Kč)


 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑