Audio

Publikováno 2. května 2015 | Petr Sedlák

0

Bezdrátové hudební centrum

Dnes letí ve světě elektroniky především oblé tvary a ostré hrany jakoby patřily minulosti. V tom jde Sony tak trochu proti proudu času, když přichází s ostře řezanými rysy a pravými úhly. A víte co? Vůbec mi to nevadí, elegantní „kvádr“ se zkosenou zadní stranou si mě okamžitě získal. Možná čistotou designu a jednoduchostí, možná tím, jak se strojek okamžitě usadil v obývacím pokoji mezi ostatní přístroje a moc mu to tam slušelo. A to i přesto, že jsem měl k testování model v červené variantě – vzhledem k tomu, že takto barevně vyvedený je celý čelní panel, trochu jsem se té sytě rudé obával. Pokud se červené barvy bojíte víc než já, jsou k dispozici i další barevné mutace, a to elegantní černá i usedlejší šedá. Díky kompaktním rozměrům jej můžete umístit v podstatě kdekoli v domácnosti, třeba mezi ostatní hudební stroje obývacím pokoji, nebo na noční stolek v ložnici, na poličku v kuchyni…, klidně i na toaletu.

Pár tlačítek a velký ovladač
Veškeré ovládací prvky najdeme na horní hraně, stejně jako informační displej. Byl jsem trochu zklamaný. Vzhledem k elegantnímu designu centra jsem podvědomě očekával dotykové ovladače, bohužel, konstruktéři vsadili na klasické. Ty působí trochu lacině, což je dle mého názoru škoda, nicméně je to otázka individuálního vkusu a na funkčnost to nemá žádný vliv. A to je důležité.
Podobné je to u dálkového ovladače. Proti elegantnímu tělu strojku vypadá doslova humpolácky. Prostě velký kus plastu bez jakékoli invence, který vypadá, jakoby do našich dnů propadl časovou dírou z doby před deseti lety. Dlužno podotknout, že nejspíš právě díky tomu dobře sedne do ruky a pouze s jeho pomocí budeme s to hudební centrum plnohodnotně využívat. Přesto mi přijde zbytečně robustní.

Všechny cesty vedou do hudebního centra
Oblíbenou hudbu můžete do přehrávače distribuovat hned z několika zdrojů. Vzhledem k CD mechanice je jeden ze způsobů nasnadě – stačí vložit cédéčko s muzikou, ať už klasické audio či komprimované MP3. Stiskem tlačítka Function, kterým se přepínají jednotlivé režimy, se dostaneme ke čtení hudebních souborů z externího přehrávače, připojeného do USB. Zadržte však jásot nad možností přehrávání z USB pamětí, s těmi si centrum nerozumí – připojit lze pouze plnohodnotné přenosné hudební zařízení, např. MP3 přehrávač, nebo libovolný smartphone či tablet. Příjemnou výhodou je, že připojený přístroj se zároveň nabíjí. Ale externí přehrávač nemusí být odkázán jen na USB, neboť na zadním panelu najdeme i obligátní audiovstup na konektoru minijack. Nejelegantnějším způsobem je samozřejmě streaming hudby z osobního přehrávače, mobilního telefonu, tabletu apod. pomocí technologie Bluetooth. Spárování přístrojů je sice komplikovanější, takže zapomeňte na dnešní oblíbené „vyhledáno-potvrdit“, ale v nejlepším případě se nastavuje jen jednou a pak už o sobě zařízení vědí. Tedy pokud váš osobní přístroj nepodporuje také technologii NFC. Pak si můžete předchozí větu klidně škrtnout, protože při ní je navázání komunikace otázkou jediného povelu. Skladby se pak volí přímo z telefonu a Sony funguje jako standardní bezdrátový reprosystém.
Nejvíc jsem však ocenil výbornou konektivitu centra Sony s ostatními články domácího audio řetězce: úložištěm NAS, kde mám hudbu, a smartphonem s nainstalovanou aplikací pro přístup k tomuto datovému depozitáři. Telefonem jsem si vybíral skladby ze své audiotéky na NASu a systém mi je na vyžádání přehrál. Paráda! Radiové připojení Bluetooth je stabilní a nepadá ani při pohybu mobilního telefonu po celém bytě, včetně streamingu z vedlejšího pokoje přes zeď. Zapomenout ovšem nesmím ani na integrovaný, samočinně laděný FM přijímač s podporou RDS ani na vestavěný časový vypínač/spínač, využitelný i pro buzení.
Přestože hudební centrum patří k těm menším, zvuk linoucí se z reproduktorů to rozhodně neovlivňuje. Díky slušnému výkonu až 2x 10 W je zvuk ze dvou širokopásmových reproduktorů čistý a sytý (i při nastavené maximální hlasitosti), působivě vykresluje ostré tóny i dunivé basy. Tomu napomáhá i funkce Mega Bass, efektivně vylepšující nízké frekvence a dodávající hloubku basům, k dispozici je i sedmipásmový ekvalizér.

SONY CMT-X3CDB: 3 999 Kč
Rivalové: Panasonic SC-HC39EC-W (4 299 Kč); Pioneer X-EM22 (3 190 Kč); Pioneer X-SMC01BT-S (4 333 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑