Audio

Publikováno 10. května 2015 | Pavel Víšek

0

Klasika do digitálních časů

Proti svým vícekanálovým „kolegům“ mají stereo receivery nespornou výhodu: o napájecí zdroj se zde nedělí pět (sedm…) výkonových zesilovačů a jejich výstupní výkon tudíž můžeme brát vážně. Konstruktéři vycházeli z modelu SR10 V2 (Vítěz testu ve S&V 2/14), ale nezůstali jen u D/A převodníku a vylepšili také napájecí zdroj. SR20 tak dodává do osmiohmové zátěže v každém kanále o 15 wattů navíc a dech neztrácí ani ve větší místnosti. Vyrábí se v černém provedení s čelním panelem z broušeného hliníku, s plastovými ovládacími prvky.

Chladicí tunel
Pokud nahlédneme pod kryt tuhého šasi z ocelového plechu na čtyřech odpružených patkách, který je opatřený hustou sítí větracích otvorů, objevíme v napájecím zdroji sympaticky dimenzovaný toroidní transformátor, usměrněné napětí filtrují dva elektrolytické kondenzátory s celkovou kapacitou 20 000 μF. Do výšky 11 cm šasi narostlo kvůli masivnímu chladicímu profilu s tunelem uprostřed, který má u vnitřního vstupu záložní ventilátor, jehož hlučnost lze těžko posoudit: nesepnul ani po delším poslechu při vyšší hlasitosti. O místo na boku chladiče se dělí dva páry galvanicky izolovaných výkonových tranzistorů firmy ON Semiconductor, jež náleží diskrétně osazenému koncovému stupni; nechybí tu ani tepelné čidlo, jež v případě potřeby zapíná ventilátor. Zesilovač pracuje ve třídě AB a do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2× 100 W. Z parametrů je třeba upozornit na odstup signálu od šumu, který není vztažený k plnému výkonu (jak je běžné u jiných značek) a pro výkon 1 wattu jde o velmi dobrou hodnotu. Na hlavní desce tištěných spojů převažují tranzistory, mezi výjimky patří nejčastěji operační zesilovače, jež najdeme i v zapojení korekčního předzesilovače pro přenoskovou vložku gramofonu typu MM. Kvalitní D/A převodník je osazený obvodem Wolfson WM8728 (192 kHz/24 bitů): stejný používá třeba firemní CD přehrávač 351C z audiofilské řady azur, což ocení hlavně majitelé starších přesluhujících CD přehrávačů s dobrou mechanikou, kteří tak získávají prostor pro snadný „upgrade“. AM/FM tuner obsahuje malý, pečlivě stíněný modul.

Multifunkční Volume
Čelní panel je uspořádaný přehledně. Velký knoflík je nadepsaný obligátně Volume, ale ovládá jak elektronickou regulaci hlasitosti, tak tónové korekce basů a výšek i vyvážení kanálů. Všechny informace zobrazuje řádkový modrý fluorescenční displej s bodovou matricí. Pod ním najdeme tlačítka pro přímou volbu vstupů (u prvních tří aktivujeme opakovaným stiskem analogový či digitální) a přepínání rozsahů rozhlasového tuneru i výstupních terminálů; ve stejné linii najdeme i tlačítko Menu, kterým volíme režim ovládání tónových korekcí basů a vyvážení kanálů (v nulové poloze jsou vypnuté). Pět malých tlačítek dole obsluhuje 30 předvoleb, o něž se dělí rozsahy tuneru půl na půl. Dvourozsahový tuner, který při příjmu FM stanic podporuje základní funkce RDS, lze ladit ručně i automaticky pomocí malých tlačítek u sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack poblíž tlačítkového vypínače. Druhou přípojku představuje linkový vstup MP3 pro kabel osobních přehrávačů s 3,5mm jackem. Dálkový ovladač tlačítky pamatuje i na CD přehrávač Topaz CD10. Mezi zadními přípojkami převažují poniklované konektorové zdířky cinch, jež patří šesti vstupům, třem linkovým, dvěma digitálním koaxiálním a gramofonovému Phono, jenž má k dispozici i zemnicí svorku. Nabídku vstupů doplňuje digitální optovstup, který signál jako jediný limituje vzorkovací frekvencí 96 kHz. Dva výstupy lze využít pro smyčku rekordéru a subwoofer. Až dva páry reprosoustav lze připojit do osmi šroubovacích terminálů, jež si poradí i s banánky. Zmínit zbývá ještě zásuvku pro napájecí flexošňůru a kolébkový síťový vypínač, multipinový port je určený potřebám servisu. Cambridge Audio SR20 charakterizuje čistý neutrální zvuk s dobře kontrolovanými basy, výborně vykresleným prostorem a pochválit lze rovněž nadprůměrnou výkonovou rezervu, poskytující odpovídajícím nahrávkám potřebnou dynamiku.

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ SR20: 11 990 Kč
Rivalové: Onkyo TX-8020 (7 490 Kč; S&V 2/14)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑