Audio

Publikováno 18. května 2015 | Pavel Víšek

0

Květináče na reproduktory

První kusy NX-B150 představila Yamaha na berlínském veletrhu IFA 2014, kde nebyly navzdory kompaktním rozměrům satelitů i subwooferu k přehlédnutí. S jednoduchým, ale vytříbeným designem se vymykají soundbarům, které v obývacím pokoji udělají stejnou službu, ale méně parády. Ostatně moderním interiérům vychází vstříc i paletou čtyř barevných provedení. Vyrábí se v bílé, černé, stříbřité a světle modré.

Hliník i tuhý plast
Ozvučnice dvou satelitů a subwooferu mají uzavřenou konstrukci a neokoukaný tvar komolých kuželů, svým způsobem dekorativních květináčů, jež konstruktéři osadili reproduktory. Tuhé kabinety satelitů z anodizovaného hliníku obsahují širokopásmové kónické měniče o průměru 40 mm, chráněné hustě perforovaným plechem s průzvučnou tkaninou (větší průměr kabinetů, geometricky korektně podstava, činí 80 mm). S těžkými kovovými základnami, které jsou kromě pryžových podložek vybaveny i dvěma otvory pro instalaci na zeď, spojují samotné satelity dutá hliníková ramena, jimiž vedou propojovací kabely. Reproduktory lze směrovat polohováním ozvučnic v intervalu cca 210°, na což má západkový mechanismus k dispozici čtrnáct kroků. Satelity se připojují k subwo oferu vybavenému veškerou elektronikou pevně instalovanými kabely subtilního průřezu, zakončenými poniklovanými konektory cinch; každý měří 380 cm. Stereofonní báze satelitů bude samozřejmě užší, délka jen respektuje případné asymetrické umístění subwooferu. Jeho ozvučnici včetně držáku a základny tvoří jediný výlisek z plastu ABS. Hlubokotónový měnič o průměru 130 mm chrání na čelní stěně kryt z hustě perforovaného plechu. Speciální konstrukce ozvučnice omezuje přenos vibrací na poslechovou místnost.
Do zadní části jsou integrovány tři výkonové zesilovače o celkovém výstupním výkonu 29 W: na každý satelit připadá 7 W a na subwoofer 15 W. (Zjevně jde o zapojení ve vysoce účinné třídě D, protože balastního tepla vzniká minimum.) Většinu ovladačů i kontrolky najdeme na horní hraně subwooferu. Tlačítka elektronického potenciometru obklopují řádku pěti bílých LED diod, které se rozsvěcují postupně a každá indikuje rostoucí úroveň hlasitosti svým jasem, regulace v šedesáti krocích je náležitě jemná. Žádné tónové korekce zde nenajdeme: ty plnohodnotně zastupuje fyziologická regulace hlasitosti, respektující rozdílnou citlivost lidského sluchu pro basy a výšky při různých úrovních hlasitosti. Zbývá zmínit vypínač a tlačítko pro párování NX-B150 s kompatibilní technikou na platformě Bluetooth, která zde odpovídá verzi 3.0, s podporou profilu A2DP pro stereofonní přenos hudby a kodeků SBC i AAC. Všechny ovládací prvky mají podsvícené ikonky, většinou bíle, vymykají se jen modrá u tlačítka Bluetooth a oranžová, signalizující u vypínače pohotovostní režim.

Obslouží se sám
Zadní panel obsahuje barevně rozlišené (poniklované) konektorové zdířky cinch pro připojení reproduktorových satelitů, zásuvku pro napájecí flexošňůru a linkový vstup pro 3,5mm stereofonní jack. Přepínač Auto Standby aktivuje funkci automatického přepnutí do pohotovostního režimu po deseti minutách, kdy není na vstupu žádný audio signál. Když se tento stav změní, systém se zapíná sám. Druhým ovladačem je odporový trimr Bass Level, k nastavení úrovně basů vůči úrovni satelitů je třeba šroubovák.
Zvuk je atraktivní a čistý, jeho kmitočtové vyvážení lze přesně nastavit. Výšky sice postrádají více jemných detailů, ale to mají soustavy s širokopásmovými měniči společné napříč různými značkami. Kvalitou se vyrovná rozměrnějším televizním soundbarům, ale využití najde i jako zvuková periférie počítačů a s chytrým telefonem nebo tabletem zastoupí i audio systém.

YAMAHA NX-B150: 5 990 Kč
Rivalové: Harman/Kardon SoundSticks Wireless (5 690 Kč)

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑