Audio

Publikováno 24. května 2015 | Pavel Víšek

0

Šarmantní modrozubky

Novinka tradiční japonské značky spojuje kvalitní zvuk s ergonomií a komfortem. Vyšší zastoupení kovů sluchátkům prodlužuje životnost a polyuretanová kůže u náušníků i hlavového mostu je prodyšnější než pravá useň. Na výběr máme dvě provedení, která se liší barvou čalounění a kovových doplňků: hnědá s nazlátlým eloxováním má konkurenci v kontrastnější kombinaci černé a přírodní barvy hliníku.

Fortelná i lehká
Hlavový most tvoří tvarovaný ocelový pásek, který na obou stranách přechází v pouzdra pro masivní, výškově polohovatelné posuvky z tlakově odlévaného, anodizovaného hliníku; až po koncovky z pochromovaného plastu je most po obou stranách polstrovaný a čalouněný jemnou umělou kůží. K posuvkám jsou jednoduchým, ale přesným otočným mechanismem uchyceny tuhé kruhové mušle (s vůlí 120° je lze pootočit do kompaktnější polohy, ale s ohledem na sympatickou cenu transportní pouzdro výbava postrádá), které tvoří hliníkové odlitky se stejnou povrchovou úpravou: vnější hrany jsou po obvodu zkosené až do kovového masívu, což vytváří efektní designový prvek. Každá z mušlí je osazena širokopásmovým dynamickým měničem (ø 40 mm), který chrání před poškozením a nečistotami perforovaný plast i průzvučná tkanina v základně výměnných polstrovaných náušníků, opět čalouněných jemnou umělou kůží. Přítlak mostu je přiměřený, takže lehká sluchátka na hlavě „sedí“ a neunavují ani při delším poslechu, ale pasivní izolace před hlukem pronikajícím z okolí je přitom na velmi dobré úrovni. Elektronika, ovládací prvky i přípojku soustřeďuje levá mušle. Kanály jinak spíše ze setrvačnosti rozlišují litery L a R na koncovkách hlavového mostu.

S výdrží maratonce
Lithium-iontová baterie (3,7 V) zajišťuje na jedno nabití nepřetržitý provoz sluchátek v délce až patnácti hodin, v pohotovostním režimu její výdrž vzroste až na 200 hodin a blížící se úplné vybití signalizuje zapípání s minutovými prodlevami. Bezdrátové rozhraní je ve sluchátkách instalované ve verzi 4.0, podporuje audiokodeky SBC a AAC i veškeré potřebné profily (A2DP, AVRCP, HFP a HSP). Pokud jsou kompatibilní zařízení vybavena technologií NFC (Near Field Communication), nabízí se rovněž rychlé spárování jejich přiblížením k anténě na vnější straně levé mušle na vzdálenost několika centimetrů. Ergonomicky domyšlenému ovládání sluchátek slouží tři multifunkční kovová tlačítka, která snadno nahmátneme po obvodu v zadní části mušle: dvě menší (označená „+“ a „−“) při delším stisku regulují úroveň hlasitosti a při krátkém přeskakování mezi skladbami, větší umožňuje příjem telefonních hovorů, respektive ovládání základních funkcí přehrávače. Zmínit musíme ještě všesměrový kondenzátorový mikrofon vpředu dole a poblíž i dvoubarevnou LED diodu: zapnutá nepřipojená sluchátka probliknou modře jednou za dvě vteřiny, u připojených se však tento interval pouze o sekundu prodlouží trvalý svit kontrolky znamená větší – byť v  absolutních hodnotách nepatrný – odběr z  baterie, jejíž kapacitu lze využít smysluplněji); při párování svítí střídavě červená a modrá, při  dobíjení pouze červená. K dobíjení slouží port micro USB na dolní hraně mušle a nabíjecí USB kabel představuje jediné příslušenství sluchátek. Více než transportní pouzdro chybí přípojka pro kabelový „bypass“, který by umožnil sluchátka provozovat při vybité baterii, popřípadě vypnutá. Zvuk je kmitočtově vyvážený, čistý a dynamický. Jistá rezerva existuje v jeho transparentnosti, ale to je v této cenové kategorii typický znak uzavřených sluchátek napříč různými značkami.

PIONEER SE-MJ561BT: 2 790 Kč
Rivalové: Sony MDR-ZX550BN (2 750 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑