Audio

Publikováno 11. června 2015 | Pavel Víšek

0

Elektrostaty skoro do kapsy

Elektrostatické reprosoustavy obvykle patří do vyšších pater highendu a kvůli technologickým úskalím je vyrábí jen několik značek, především Martin Logan a Quad. Jaké mají hlavní přednosti? Nebývale dynamický i čistý zvuk, protože pokovená plastová fólie o tloušťce kolem deseti mikrometrů patří do „váhové kategorie“, která u membrán elektrodynamických měničů pokoří papír, hliník i beryllium, navíc otevřená ozvučnice elektrostatů nemůže signál nijak zabarvovat. Širokopásmové elektrostatické měniče by se samozřejmě do skříně kompaktních rozměrů nevešly, BenQ treVolo představuje hybridní reproduktorový systém, v němž mají nižší kmitočty na starost elektrodynamické reproduktory. Vyrábí se ve dvou elegantních provedeních, černém a stříbřitém.

 

Zvuk na křídlech
Tajemné jméno komponentu tvoří zvukomalebná složenina z italských slov „tre“ (tři) a „volo“ (létání, let). První číslovka odkazuje na tři slova, jež systém charakterizují a v angličtině začínají písmenem E (Electrostatic, Enjoyment a Everywhere, v češtině je můžeme vnímat jako „elektrostatický požitek kdekoli“). Rozložený akceschopný systém zčásti připomíná umělou družici, která se s „rozpaženými“ solárními panely vznáší na orbitu. Plastové tělo komponentu s půdorysem lichoběžníku dostalo po obvodu rám z eloxovaného hliníku, v němž otvory se sraženými hranami plní dvě funkce: vzadu a nahoře zpřístupňují velká ovládací tlačítka, vpředu zajišťují průzvučnost pro dva kónické reproduktory o průměru 50 mm. Po vyklopení elektrostatických měničů zjistíme, že „středobasáčkům“ po stranách sekundují pasivní zářiče s rovinnými membránami, takže jde o modifikovanou bassreflexovou ozvučnici. Oba elektrostaty tvoří „sendviče“ tenké (nejspíš polyesterové) pokovené fólie mezi dvěma statorovými kovovými mřížkami se stejnosměrnou polarizací vysokým napětím: měniče jsou proto zapouzdřené v krytech z průzvučného, hustě perforovaného plastu. Membrány pak rozpohybuje (bez dalšího mechanického převodu) pouhá přítomnost audiosignálu na statorech. Každý ze čtyř měničů budí vlastní zesilovač, který pracuje ve vysoce účinné třídě D a obejde se proto bez většího chladiče. Dokumentace se sice nezmiňuje ani o celkovém instalovaném výkonu, ale ve středně velké místnosti plně postačuje. Přenášené akustické pásmo dělí mezi elektrodynamické středobasové měniče a elektrostatické tweetery aktivní výhybky, jejichž funkci zajišťuje digitální zvukový procesor. Ten má ale v popisu práce ještě další aktivity, nabízí totiž nejen funkci Sound Mode s volbou tří ekvalizačních křivek Pure (bez tónových korekcí), Warm (s mírně zdůrazněnými basy) a Vivid (přispívá k lepší „čitelnosti“ akustických nástrojů a vokálů), ale také dynamickou technologii BenQ TrueSound, která průběžně detekuje kvalitu komprimovaného audia: algoritmus pro rekonstrukci audia do podoby bližší originálu aktivuje, pouze když je třeba.

Intuitivní ovládání
Funkce šesti ovládacích kovových tlačítek je většinou zřejmá už z grafických ikonek, funkci vybraných indikují mezikruží po jejich obvodu, podsvícená barvami podle konkrétního provozního stavu. Uživatelský komfort výrazně zvyšuje aplikace BenQ Audio pro chytré telefony a tablety, kterou lze stáhnout z internetu pro mladší verze operačních systémů Android a iOS: umožňuje rovněž vytvářet playlisty i kontrolovat stav baterie. BenQ treVolo používá Bluetooth ve verzi 4.1 a kromě moderního kodeku aptX podporuje profily potřebné pro distribuci hudby i telefonování (mikrofon je instalovaný v základně zepředu). Kapacita vestavěné dobíjecí lithium-iontová baterie vystačí v průměru na dvanáct hodin provozu, roli hraje i zařazený vstup (s analogovým signálem se výdrž baterie zvýší). Externí síťový adaptér z příslušenství zvládne dobití baterie za tři hodiny. Kromě bezdrátového rozhraní Bluetooth lze pro různé zdroje signálu využít vzadu dole vedle zdířky pro dobíjení i dva vstupy, linkový pro 3,5mm jack a port micro USB; nabídku přípojek doplňuje linkový výstup (rovněž pro 3,5mm jack), který „pošle dál“ třeba hudbu z chytrého telefonu. Elektrostaty představují takzvaný dipól, protože jejich membrány akustickou energii vyzařují dopředu i dozadu: BenQ treVolo tak ve svém okolí vytváří homogenní zvukové pole. Hraje přirozeně, s velkou dynamikou a pro někoho dříve neslýchanou čistotou. Té pomáhá i napájení z baterie, které často používají dražší sluchátkové zesilovače, protože mizí rušivá napětí ze síťového zdroje a galvanické oddělení od sítě zamezuje vzniku zemních smyček, které způsobují rušivý brum. Mimořádný stylový komponent doplní skvělým zvukem nejenom smartphony a tablety, ale notorickým hifistům zdárně poslouží i na dovolené.

BENQ TREVOLO: 8 990 Kč
Rivalové: Na našem trhu momentálně nejsou.

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑