Audio

Publikováno 17. června 2015 | Pavel Víšek

0

Barvu zvuku nezmění

Společnost z Arcugnana v oblasti Benátska způsobila předloni poprask řadou Venere, první a zatím jedinou, u níž výrobu přesunula do moderního závodu v Číně. S nižší cenou výrazně vzrostly prodeje, což platilo i pro podlahovky Venere 2.5 (S&V 7/13), jež získaly cenu EISA v kategorii pro nejlepší reprosoustavy 2013–2014. Možná už tehdy začala vznikat kalkulace modelů z řady Chameleon. Ty vznikají s vysokým podílem ruční řemeslné práce na severu Itálie za ceny ještě sympatičtější, což ale z provedení soustav není patrné. Všechny tři modely, k nimž patří ještě podlahovky Chameleon T a centrální soustava Chameleon C, spojuje možnost výměny bočních panelů, kterým dodává vysoký lesk vnější vrstva akrylátu. Sada šesti párů (v bílé, černé, červené, oranžové a metalicky modré či šedé) je volitelným příslušenstvím, které pro testovaný model vyjde na 4 990 Kč. Kmotr chameleon sice mění barvu podle emocí do tří sekund, ale i když k tomu soustavám musíme pomoci, prohození bočních panelů zabere přibližně minutu.

Utajený bassreflex
Kontinuitu se staršími stojanovými modely značky udržuje tvar kabinetů se zaoblenými kratšími hranami a bočnicemi ve tvaru lichoběžníků. Sklon čelní stěny kompenzuje fázový posuv tweeterů vůči středobasovým měničům a absence pravých úhlů eliminuje i riziko vzniku vnitřního stojatého vlnění. Základní stavební materiál tuhých ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm a konstrukci ještě zpevňuje vnitřní příčné žebro mezi bočnicemi, které navíc zesilují zmíněné boční panely o tloušťce 10 mm; tvoří je „sendviče“ MDF desek mezi dvěma pláty akrylátu, aretované v tuhých plastových lůžkách čtyřmi hlubokými zámky (manipulaci usnadňují vybrání podél jejich zadních hran v místech gravírovaných hliníkových vsadek s logem). Celé kabinety jsou potažené černou hovězí usní, jež pochází z vyhlášených severoitalských koželužen. Výjimku tvoří bočnice a obdélníková deska s oběma měniči, jejichž montážní otvory kryjí hliníková mezikruží (tato deska mírně vystupuje a vymezuje tak odnímatelný ochranný rámeček s černou průzvučnou tkaninou). Ozvučnice je bassreflexová, s velice originálním řešením: trubice bassreflexového rezonátoru směřuje k zemi a její ústí na úrovni základny chrání před pronikáním prachu tenká vrstva průzvučného polyuretanu. Potřebný odstup vymezuje MDF deska o tloušťce 15 mm ve tvaru písmene U, která je otevřená dopředu; na dolní straně je opatřena dvěma kovovými lůžky se závitem M8 pro designově sjednocený kovový stojan, který na trh přijde v příštích týdnech (s cenou do 9 000 Kč/pár).

Vyladěné výhybky
Soustavy jsou osazeny zakázkově vyráběnými měniči. Tweeter má kalotu z impregnovaného textilu (ø 29 mm), která vyzařuje do mělkého zvukovodu; kmitací cívka není s ohledem na mikrodynamiku měniče chlazena ferrofluidovou substancí. Středobasový reproduktor (ø 150 mm) má kónickou membránu z tepelně tvarovaného polymeru, vyztuženou ve středu „prachovkou“ ve tvaru nízkého kužele; s košem se štíhlými žebry ji spojuje pryžová vlnka s velkým zdvihem. Velkou pozornost značka věnovala pasivním elektrickým výhybkám, jež optimalizovala pomocí výpočetní techniky a následných poslechových testů: pracují s dělicím kmitočtem 2500 Hz a kombinují zapojení 2. a 3. řádu (se strmostí −12, respektive −18 dB/oktávu), v jejich osazení najdeme svitkové kondenzátory značky Soundcap určené pro audio aplikace a vzduchové cívky. Dva páry pochromovaných šroubovacích terminálů na zadním subšasi zvládají i kabely zakončené banánky a i bi-wiring či bi-amping. Průměrnou charakteristickou citlivost vyrovnává jmenovitá impedance čtyři ohmy, takže náležité vybuzení soustav Chameleon B zvládne většina zesilovačů.

Na čem se testovalo
Soustavy doplnily komponenty Cambridge Audio, integrovaný zesilovač CXA60 a CD transport CXC, propojené kabelem Cambridge Audio Dig 300. Reproduktorové kabely byly Xsymphony Alpha Hybrid (2× 2 m). Jako testovací jsem vybral CD Boccherini: Fandango, Sinfonie & La Musica Notturna di Madrid (AliaVox/Classic/, 2008), Joni Mitchell: Shine (Hear Music, 2007), The Singers Unlimited: The Complete A Cappela Sessions (MPS, 2006) a CD-SHM Gary Burton & Chick Corea: Crystal Silence (ECM/Universal Music Japan, reed. 2008)

Netopýří ucho
Soustavy hrají živě, muzikálně, s kmitočtově vyváženým a transparentním zvukem. Basy jsou jisté a přesné, byť nejhlubší oktávy samozřejmě chybí. Do detailu prokreslené střední pásmo oceníme nejenom u nahrávek s početným zastoupením vokálů nebo akustických nástrojů, které nemají o barvotvorné vyšší harmonické nouzi. Výšky jsou čisté, otevřené. Prostor nahrávek je vykreslený na jedničku. Chameleonky v plné výbavě „klamou tělem“ v interiéru, ale barvu zvuku samozřejmě nemění.

SONUS FABER CHAMELEON B: 27 990 Kč

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑