Audio

Publikováno 6. července 2015 | Pavel Víšek

0

Designové ikony

S originálním konceptem sférických reprosoustav Podspeakers vyrukoval v roce 1991 britský designér Simon Ghahary, jehož malá firma Blue Room brzy skončila pod křídly značky Bowers & Wilkins. Licenci na originální design a konstrukci získala v roce 1996 dánská rodinná firma Scandyna, která provedla důležité inovace včetně náhrady sklolaminátových ozvučnic za přesné plastové výlisky, které lze vybírat z různých barev (a občas i limitovaných „metalíz“ a neokoukaných odstínů odstínů). Soustavy MicroPod Bluetooth se aktuálně vyrábějí ve čtyřech provedeních: černé a bílé lesklé i matné, nabídka u subwooferu MicroPod Sub zahrnuje bílou, červenou nebo černou.

Stylové koule
MicroPod Bluetooth představují spolu se „sestrami“ MicroPod SE, z nichž se zde rekrutuje i pasivní soustava levého kanálu, nejmenší model v nabídce značky. Uzavřené sférické ozvučnice z tuhého plastu ABS, které jsou osazeny středobasovým měničem (ø 75 mm) s kónickou membránou ze žluté kevlarové tkaniny, zahrnují i trubicové komory tweeterů s poddajnou kalotou (ø 19 mm): tu chrání před poškozením částečné zapuštění do hrdla zvukovodu. Kabinetům zaručuje stabilitu trojice štíhlých hliníkových kuželů, opatřených v místě kontaktu s nábytkem pryžovými podložkami. Stereofonní zesilovač, který pracuje ve vysoce účinné třídě D a dodává do čtyřohmové zátěže trvalý výstupní výkon až 2× 20 W, je vestavěný do pravé soustavy. Tu odlišíme jen podle vyššího zastoupení přípojek a kovového knoflíku regulátoru hlasitosti na hřídeli potenciometru, opatřeného na začátku dráhy vypínačem. Kromě pochromovaných šroubovacích svorek pro propojení s levou soustavou zde najdeme linkový vstup pro externí zdroj signálu a výstup pro aktivní subwoofer (v obou případech pro 3,5mm jack) a zdířku pro připojení externího síťového adaptéru. Na levé soustavě vzadu najdeme jen pár šroubovacích terminálů (propojovací dvojlinku o délce 2,5 m obsahuje příslušenství). Mezi přípojky musíme počítat i bezdrátové rozhraní Bluetooth, jež podporuje profil A2DP, nezbytný pro stereofonní reprodukci hudby.
Soustavy MicroPod Bluetooth nabízejí atraktivní, dynamický a kmitočtově vyvážený zvuk se sympatickým základem jistých basů, detailů se nabízí v pásmu středních kmitočtů dostatek, výšky jsou čisté. Z technických parametrů je třeba zmínit zavádějící kmitočtový rozsah 20–20 000 Hz (v pásmu ±1 dB), který se vztahuje jen k zesilovači: v tabulce proto uvádíme data identických pasivních soustav MicroPod SE.

Kostka plná basů
Geometricky čistý tvar krychle zachovává i uzavřená ozvučnice aktivního subwooferu MicroPod Sub, která má tuhé stěny z MDF desek o tloušťce 15 mm, na povrchu ošetřené silnou vrstvou klavírního laku – hrany i rohy jsou zaoblené. Akustickou vazbu s místností omezují čtyři masivní pryžové patky. Hlubokotónový kónický reproduktor (ø 170 mm), který budí zesilovač třídy D s výstupním výkonem až 80 W, vyzařuje pod hustě perforovaným plechovým krytem na přední stěně. Vzadu najdeme panel, jenž soustřeďuje veškeré přípojky a ovládací prvky. Standard představuje kolébkový síťový vypínač, dvoupólová zásuvka pro napájecí šňůru a dobře přístupné pojistkové pouzdro. Dvojice posuvných přepínačů umožňuje měnit fázi signálu (0 a 180°), respektive volit automatické zapnutí, které subwoofer aktivuje za přítomnosti signálu na poniklovaných konektorových zdířkách cinch. Dvojice knoflíků umožňuje nastavit úroveň subwooferu vůči satelitům MicroPod Bluetooth (Level) a optimalizovat v intervalu od 40 do 120 Hz jeho dělicí kmitočet (Crossover Frequency). O vyšší basy nemají dvoupásmovky MicroPod Bluetooth nouzi, ale v sestavě se subwooferem MicroPod Sub se jejich základ výrazně prohloubí a zpevní. Sestavu lze doporučit jako periferii chytrých telefonů, tabletů i notebooků.

SCANDYNA PODSPEAKERS


MICROPOD BLUETOOTH: 7 990 Kč, MICROPOD SUB: 8 990 Kč
Rivalové: V této kategorii srovnatelné modely na našem trhu nejsou.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑