Audio

Publikováno 20. července 2015 | Pavel Víšek

0

Hliník? Odstěhoval se do Humpolce

Ta kromě nekompromisního provedení převyšují konkurenci ve své kategorii membránami z berylia, které jinak známe z kalot highendových tweeterů: mimořádně lehký a pevný kov vykazuje oproti titanu (o hliníku nemluvě) při srovnatelné tvrdosti dvaapůlkrát nižší měrnou hustotu, ale rozšíření zatím brání náročná technologie jeho zpracování. Jediné provedení sluchátek kombinuje černou se zlatistou, červenou designéři zvolili jako barvu niti, kterou je na okrajích prošito čalounění hlavového mostu. Na úvod snad ještě dodejme, že cimrmanology kromě parafráze epitafu Největšího Čecha v následujícím mezititulku potěší, že firma Xiaomi se v českém překladu jmenuje stejně jako mistrova operetní freska – Proso („malá rýže“).

Budoucnost patří aluminiu
Vzhledem k cenové třídě sluchátek zaujme jejich celokovová konstrukce. Hlavový most tvoří ocelový pásek v plastovém pouzdru, které je v temenní části polstrované a po obou stranách čalouněné prodyšnější umělou kůží. Výškově polohovatelné posuvky na obou stranách končí sklopnými kloubovými mechanismy s vidlicemi, k nimž jsou dvoubodově uchycené kruhové hliníkové mušle polootevřené konstrukce, které pod drátěnými síťkami na vnější straně „uzavírají“ pasivní membrány. Každá z mušlí je osazena dynamickým měničem (ø 50 mm) s tenkou beryliovou membránou o tloušťce 2 μm, zatlumenou speciálním akustickým materiálem, kterou chrání před poškozením a nečistotami plastová mřížka s průzvučnou tkaninou. Ta tvoří střední část vyměnitelných náušníků, jež jsou opět čalouněny umělou kůží. Z výroby mají sluchátka instalované kompaktnější náušníky, které kontaktem s boltci odpovídají supraaurálním modelům (s mušlemi na uši), ale příslušenství obsahuje větší pár s plastovými nástavci a identickým čalouněním, s nimiž se sluchátka stávají circumaurálními (s mušlemi kolem uší). Přítlak hlavového mostu je přiměřený, sluchátka na hlavě dobře sedí a netlačí ani po delším čase. Kabel typu Y měří 1,4 m a s jednotlačítkovým ovladačem, který má v kovovém těle integrovaný mikrofon americké značky Knowles, sluchátka proto poslouží i jako headset k chytrým mobilům s operačním systémem Android, což odpovídá filosofii značky. Jednotlivé vodiče upletené z postříbřených drátků bezkyslíkaté mědi chrání odolná kevlarová izolace a celý kabel nadto dostal oplet z pevných syntetických vláken, který jeho životnost dále zvyšuje. Kabel končí přímým pozlaceným 3,5mm jackem, jednotlivé žíly se připojují do barevně označených konektorových zdířek (pravému kanálu odpovídá červená, levému atypicky zelená) prostřednictvím 2,5mm jacků se stejnou povrchovou  úpravou; izolace mezi jejich kontakty je ve stejných barevných tónech jako zdířky. Kanály navíc rozlišují gravírované litery R a L na vnější straně koncovek hlavového mostu.

Bohatá výbava
Sluchátka lze složit do oválného pouzdra na zip z tvrzeného černého polymeru, jehož vnitřní kapsa pojme vedle kabelu i další příslušenství, zahrnující vedle zmíněného páru větších náušníků dva adaptéry: pozlacený na 6,35mm jacka a poniklovaný pro letadlové audiorozvody, převádějící dva monofonní jacky ve standardní rozteči na jeden stereofonní (všechny ø 3,5 mm). Jmenovitá impedance 32 ohmů odpovídá standardu, takže i když je citlivost sluchátek o něco nižší, s rezervou je vybudí libovolný smartphone či osobní přehrávač. Zvuk sluchátek je atraktivní, dynamický, s čistými průzračnými výškami a pevnými přesnými basy i smyslem pro detaily. S dovětkem HiFi Edition by si snad audiotuning zasloužil více umírněnosti, protože okraje kmitočtového pásma jsou důraznější, což je zřejmé především u nahrávek s větším podílem akustických nástrojů. Není to však míněno jako výtka, na neutrální zvukový projev narazíme u sluchátek na ven ojediněle. Xiaomi Mi Headphones HiFi Edition lze objednat z evropského e-shopu XiaomiForSale.com. Porto cca 80 Kč i dodání do tří dnů působí sympaticky stejně jako cena sluchátek 98 eur, která v korunách odpovídá aktuálnímu kurzu (platit lze přes bránu GoPay).

XIAOMI MI HEADPHONES HIFI EDITION: 2 690 Kč
Rivalové: V této kategorii na našem trhu momentálně nejsou.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑