Audio

Publikováno 9. srpna 2015 | Pavel Víšek

0

Zahřeje nejenom na duši

Ve firemní nabídce zaujala místo mezi modelem X-i90, který ve S&V 1/15 zvítězil v testu šesti integrovaných zesilovačů do 23 000 Kč (s rezervou 4 410 Kč do horního cenového limitu), a třikrát dražší vlajkovou lodí X-i1000. S tou má společné nejenom efektní analogové VU metry, jež lze na čelním panelu sotva přehlédnout, ale také trvalý výstupní výkon už řádově ve stovkách wattů. Jediné černé provedení charakterizuje čistý elegantní design s čelním panelem krytým silnou deskou z čirého organického skla. Kontrolky i podsvícení multifunkčního knoflíku a tlačítkového vypínače jsou bílé (mezikruží zčervená pouze v pohotovostním režimu Standby), iluminaci ručkových měřáků s displejem spojuje blankytně modrá. Veškeré ovládací prvky jsou kovové.

Dvě trafa do páru
Po demontáží horního krytu šasi z ocelového plechu na čtyřech patkách objevíme napěťově tvrdý zdroj se dvěma toroidními transformátory, usměrněné napětí filtrují dva elektrolyty o celkové kapacitě 20 000 μF. O hustě žebrovaný chladicí profil se v diskrétně osazeném koncovém stupni dělí osm galvanicky izolovaných výkonových tranzistorů Toshiba, přičemž na každý kanál připadají paralelně zapojené páry z komplementárních dvojic TTC5200 a TTA1943 (každý s kolektorovým proudem 15 A a kolektorovou ztrátou 150 W). Do osmiohmových soustav dodává X-i120 trvalý výstupní výkon až 2× 120 W, v případě poloviční zátěže ještě o třetinu víc. Dobrou cirkulaci vzduchu kolem chladiče zajišťuje hustá síť chladicích otvorů v horním krytu, bočnicích i základně šasi. Důvod je nasnadě: zesilovač standardně funguje v nejrozšířenější třídě AB, ale v režimu High Bias (aktivovaném přepínačem na zadním panelu) pracují koncové stupně až do výstupního výkonu 2× 20 W ve třídě A, pro kterou jsou typické vynikající zvuk, ale také nízká účinnost a zesilovač přitom skoro zastoupí malý přímotop. Vedle sluchátkového zesilovače neopomíjí schéma ani korekční předzesilovač pro magnetodynamickou přenoskovou vložku gramofonu. Čelní panel zesilovače evokuje puristickou konstrukci, ale zdání klame: opakovaná zamáčknutí knoflíku multifunkčního ovladače zpřístupňují volbu třinácti vstupů (sedmi linkových, Phono a pěti digitálních), tónové korekce basů a výšek i regulaci vyvážení kanálů, aktivaci fyziologické regulace hlasitosti a funkci Direct, jež tónové korekce přemosťuje. Standardně však velký hliníkový knoflík slouží elektronické regulaci hlasitosti (od 0 do 60, výchozí úroveň po zapnutí představuje vždycky „dvacítka“). Ve všech případech je samozřejmě nezastupitelný fluorescenční displej, zobrazující tři alfanumerické znaky, které jsou s výškou 15 mm dobře čitelné i z většího odstupu. Jedinou přípojkou je na čelním panelu sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Všechny funkce lze ovládat z přibalené „dálky“.

Flexibilní zesilovač
Na zadním panelu převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, náležející vesměs analogovým přípojkám, z nichž si zaslouží zmínit páry Pre out a Amp in, které jsou defaultně navzájem propojené „kramličkami“: po jejich vyjmutí může X-i120 posloužit coby předzesilovač (Pre out), nebo naopak jako zesilovač výkonový (Amp in). Trojice digitálních vstupů (dva koaxiální a optický) má zázemí v D/A převodníku (192 kHz/24 bitů) osazeném obvodem Cirrus Logic CS8416-CZZ; nabídka zde zahrnuje ještě dva porty USB: typ A lze využít pro flashové MP3 přehrávače, asynchronní typu B s obvodem Burr-Brown PCM2900 umožňuje připojení osobního počítače, který se bez instalace ovladače obejde i u operačního systému Windows, ale u signálu na vstupu je limitou vzorkovací frekvence 48 kHz. Do osmi pozlacených šroubovacích terminálů, které si poradí i s kabely zakončenými banánky, lze připojit až dva páry reproduktorových soustav. Výčet všech prvků uzavírají přepínač Meter Lights, jenž vypíná podsvícení VU metrů, přípojka se stejnosměrným napětím pro Bluetooth modul WTX 500 s podporou kodeku aptX, který lze dokoupit za 2 750 Kč, a „kombo“ kolébkového síťového vypínače, pojistkového pouzdra a zásuvky pro napájecí šňůru.


 

Na čem se testovalo
Zesilovač doplnily soustavy Dynaudio Excite X34, D/A převodník Cambridge Audio DacMagic Plus a CD přehrávač Denon DCD-725 jako transport, připojený koaxiálním signálovým kabelem Cambridge Audio Dig 300. Zbývající kabely Xsymphony: signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Alpha Hybrid. Jako testovací jsem poslouchal CD Beethoven: Piano Concertos Nos. 3&4 (Vivarte/Sony Classical, 1997), Róisín Murphy: Hairless Toys (PIAS, 2015) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho
X-i120 nabízí živý, kmitočtově vyrovnaný zvuk s dobře kontrolovanými basy už ve vypnutém režimu High Bias, ve třídě A samozřejmě získává na větší přirozenosti. Prostor má potřebnou hloubku, zesilovač si udržuje nadhled i nad členitějšími nahrávkami a výkonová rezerva mu umožňuje spojení i s reproduktorovými soustavami, které hodnotou charakteristické citlivosti nepatří mezi přebornice.

ADVANCE ACOUSTIC X- I120: 27990 Kč 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑