Audio

Publikováno 23. srpna 2015 | Pavel Víšek

0

Kreativní sedmičky

Atypický design integrovaného zesilovače Sound Blaster X7, který si letos z veletrhu CES odvezl dvě ceny za inovaci, audiofilům vzdáleně evokuje někdejší „roury“ anglické značky Musical Fidelity, jejichž těla však byla hliníková. Trojboký komponent, vyráběný standardně s plastovým šasi v černém provedení (na trhu ještě narazíme na bílé exempláře z limitované edice s vyšším výkonem zesilovače a několika dalšími vychytávkami), doplňují se stejným typovým číslem kompaktní soustavy, které lze vybírat s povrchovou úpravou ve dvou vinylových imitacích, černé a hnědé (průzvučná tkanina ochranných rámečků je u obou verzí černá). Sound Blaster X 7 a E-MU XM7 lze zakoupit i jako cenově zvýhodněný set za 528 eur, tedy asi 14 499 Kč.

Dobrá společnost pro audio
Sound Blaster X 7 pro zpracování zvuku využívá vícejádrový firemní procesor SB-Axx1, jehož architektura obsahuje rovněž dekodér standardního surroundového formátu Dolby Digital 5.1 a s patentovanou sběrnicí EMU32 dokáže zpracovat až 32 kanálů. D/A převodník s obvodem Burr-Brown PCM 1794 (192 kHz/24 bitů) u vstupního signálu podporuje všechny užívané vzorkovací frekvence. Zesilovač ve třídě D je osazený výkonovým integrovaným obvodem TPA3116D2 společnosti Texas Instruments a do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2× 20 W (ve spojení s šestiohmovými soustavami E-MU XM7 o něco vzroste, ale hodnoty jsou vztažené ke kmitočtu 1 kHz a ne k celému akustickému pásmu). Pro pokrytí špiček signálu však nabízí výkonovou rezervu dostatečnou. Zvukové kvality konstruktéři vylepšili špičkovými kondenzátory Fine Gold firmy Nichicon a do audiotuningu se můžeme pustit sami konverzí čtveřice operačních zesilovačů zasunutých do patic v základní desce zesilovače, které lze pod krytkou v základně snadno vyměnit: doporučené sety operačních zesilovačů má značka Creative Labs v nabídce. Kvalitní sluchátkový zesilovač, k němuž lze připojit i profesionální modely se jmenovitou impedancí 600 ohmů, staví na dalším obvodu Texas Instruments – TPA6120A2, který se objevuje i v zapojení stolních hifi zesilovačů ze střední třídy.

Zvukovka na výletě
Atypický čelní panel se omezuje na nejnutnější ovládací prvky. Ve „štítě“ je k dispozici hliníkový knoflík elektronické regulace hlasitosti, který při lehkém zatlačení aktivuje krátkodobé umlčení zesilovače (Mute). Pod sítí drobných otvorů se skrývají dva mikrofony, které se s technologií CrystalVoice redukující šumy z okolí nabízejí služby třeba pro volání prostřednictvím VoIP telefonu. Levé tlačítko sdružuje vypínač s ovládáním bezdrátového rozhraní Bluetooth (ve verzi 4.1 a s podporou zvukových kodeků AAC a aptX) a jeho protějšek aktivuje zvukové efekty SBX Pro Studio. Dole už najdeme pouze trojici přípojek: mikrofonní vstup a dva sluchátkové výstupy (jak pro 3,5mm, tak i 6,35mm jacky). Rychlé spárování umožňuje anténa technologie NFC (Near Field Communication) na pravé „stříšce“, pod ní dole objevíme port USB typu A, který poslouží flashkám s hudebními daty i k dobíjení. Na zadním panelu z ocelového plechu najdeme pod perforacemi v horní části, jež usnadňují chlazení, dva otvory pro namáčknutí praktického držáku sluchátek. Dva páry šroubovacích terminálů, do nichž lze připojit i banánky,  obklopují přepínač impedance s polohami 4 a 8 ohmů (u soustav E-MU XM7 s „univerzální“ jmenovitou impedancí 6 ohmů na volbě příliš nezáleží) a zdířka pro připojení síťového adaptéru. Signálové přípojky jsou dole uspořádány v jedné linii; sekce linkových výstupů umožňuje připojit i aktivní „počítačové“ reprosety v konfiguracích 2.1 a 5.1, následují linkový vstup, digitální optický vstup i výstup pro konektory TosLink a port micro USB pro připojení PC, případně smartphonů či tabletů. Dva páry konektorových zdířek cinch jsou pozlacené.
Sound Blaster X7 nezapře, že je především špičkovou zvukovou kartou, která se kvůli dalším přidruženým obvodům „vystěhovala“ ze skříně PC. Pro plnou nabídku všech funkcí i kompletní nastavení je třeba instalovat Sound Blaster X7 Control Panel, který následně na zobrazovači zprostředkovává interaktivní komunikaci, nabídka přehledných menu je široká, včetně speciálních režimů pro počítačové hráče. Z hlediska proklamované flexibility je komponent optimální hlavně pro reprodukci hudby, ale jako malá centrála domácího kina má svá omezení, protože nedekóduje top formáty disků Blu-ray (Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio) a pro „import“ dekódovaných dat z BD přehrávače by potřeboval HDMI, protože jen digitální optický vstup na to nestačí. O tuto finesu však konstruktérům přístroje zjevně nešlo.

Minimonitory nejsou konečnou
Kompaktní dvoupásmovky E-MU XM7 odpovídají produkci specializovaných značek v této cenové kategorii, ale bassreflexový nátrubek zde nehledejme, protože jde o kabinety uzavřené konstrukce. Stěny dostatečně tuhých ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm, riziko vzniku vnitřního stojatého vlnění eliminuje zatlumení syntetickým rounem. Odnímatelné ochranné rámečky s průzvučnou tkaninou aretuje čtveřice kovových kolíků na přední stěně. Každá ze soustav je osazena tweeterem s kalotou (ø 25 mm) z impregnovaného hedvábí, který doplňuje středobasový měnič (ø 132 mm), jehož kónickou membránu s košem spojuje pryžová vlnka s velkým zdvihem. O elektrické výhybce se dokumentace nezmiňuje, ale jde o zapojení 2. řádu (se strmostí −12 dB/oktávu), s kvalitními součástkami včetně stabilních svitkových kondenzátorů. K propojení se zesilovačem slouží dva šroubovací terminály, do nichž lze připojit i kabely zakončené banánky, což se jeví jako optimální varianta: oba terminály mají zbytečně malý rozestup a dotažení holých vodičů větších průřezů vyžaduje trpělivost (anebo menší prsty). Příslušenství obsahuje dva kabely 2 × 1,5 mm², každý o délce 2,5 m.

 

SOUND BLASTER X7: 399 € (10 899 Kč), E-MU XM7: 299 € (8 198 Kč)
Rivalové: Denon DA-300 USB (10 990 Kč, S&V 4/14); Xavian Bonbonus (9 180 Kč, S&V 1/14)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑