Multimédia

Publikováno 10. září 2015 | Václav Bidlo

0

Nový člen klubu vyvolených

Podíváme-li se na cenovou politiku, zjistíme, že ve vyšší střední kategorii mezi zhruba šesti až deseti tisíci Kč už najdeme smartphony, jež v podstatě perfektně zvládnou vše, co potřebujeme. Ještě dražší kousky se od nich co do funkčnosti zase tak moc neliší, i když rozdíly tu jsou. Spočívají především v perfektním a do detailu promyšleném designu, pečlivém zpracování z kvalitních materiálů, osobitém uživatelském prostředí, ale i v nikoli nezbytných, ale příjemných ovládacích finesách a dokonalé výbavě, vysoce kvalitních displejích a ostře sledovaným prvkem jsou i schopnosti fotoaparátů. Svou roli také sehrávají služby, které uživatel s koupí mobilu získává jako bonus (cloudová úložiště, hudební obchody apod.). Všechna taková vylepšení nejsou patrná na první pohled, avšak jsou dost draze zaplacená. Jaké značky v tomto směru hrají dlouhodobě prim, pravděpodobně nemusíme připomínat. Jim pak na paty šlapou především čínské firmy, které dokážou za ceny výrazně nižší nabídnout SKORO totéž, do absolutní špičky jim však vždy nějaký ten milimetr schází. Nejnovější Huawei P8 se pokusil i tento milimetr zbourat.

Luxusní vzhled i výkon
Elegantní smartphone zdobí ušlechtilé materiály, hliník a sklo. Hranatý design polidšťují diamantem zabroušené růžky, takže se rozhodně nezarývají do ruky. Na zadní straně najdeme chvályhodně nevyčnívající čočku fotoaparátu spolu s duálním bleskem, na levém boku pak kolébku pro ovládání hlasitosti a v optimální výšce pro dosažení palcem dobře ovladatelný vypínač. Pod nimi se pak rýsují dva sloty. Jeden z nich má hybridní funkci: buď s jeho pomocí rozšíříme paměť o externí microSD kartu až do kapacity 128 GB, nebo jej, stejně jako druhou zdířku, obsadíme nano SIM kartou a získáme tak duální telefon. Displej technologie IPS Neo (5,2"/13,2 cm) je chráněn tvrzeným sklem Gorilla Glass. Povrch telefonu je ošetřen nanotechnologií odpuzující vodu, takže se nemusíme bát drobných cákanců například v dešti. Celkové provedení je perfektní a ani ve společnosti nejdražší konkurence se nemá za co stydět. Prodává se ve dvojím barevném provedení, titanové šedé či zlatě „šampaňské“.
Pod kapotou pracují dva firemní čtyřjádrové procesory Kirin se 64bitovou architekturou. dispozici mají nadstandardně velkou operační paměť (3 GB). O vykreslování grafiky pečuje grafický procesor Mali. Celkový výkon je ohromný, v praxi zvládá všechny nejnáročnější úkoly bez zaváhání, svižně a plynule. Jeho kvality potvrzují benchmarkové testy, daň za nižší cenu je však poměrně citelná v interní kapacitě 16 GB. Elegance tenkého těla a nejspíš i úžasná cena mají zřejmě podíl na trochu slabší baterii, i když den běžného provozu přežije bez problémů a při menším zápřahu, případně aktivaci velmi účinných úsporných režimů se dá uvažovat i o dvoudenní výdrži.

Výbava takřka dokonalá
Huawei vylepšil své uživatelské rozhraní EMUI 3.1, jež dokresluje základ Androidu 5.0 Lollipop. Mírně zaoblené ikonky v moderním designu Flat působí podobně decentně jako celý telefon. Dají se poskládat až v rozložení 5 × 5 na jednotlivé plochy, jichž lze vytvořit neomezený počet: není zde však typická androidní zásobárna se všemi aplikacemi. Plochám lze přidávat různé tapety, jedna z příjemných uživatelských funkcí je také možnost měnit pozadí zatřepáním telefonu: pěkný nástroj proti fádnosti. Různých gestických a ovládacích fint má Huawei P8 několik, mezi praktické patří například aktivace plovoucího kolečka, jež vždy zpřístupní sadu pěti základních funkcí – jednak tři androidní ovladače (samozřejmě je můžeme ponechat „zpřítomněné“ i na spodní části obrazovky), navrch umožní zamknout telefon a konečně pročistit operační paměť. Na to – stejně jako na správu energie – má Huawei vlastní vydařené aplikace spouštějící se z menu. Příjemná je i možnost vyfotit displej dvojím poklepem, případně můžeme pořídit snímek zvoleného výřezu obrazovky tak, že kolem objektu zájmu opíšeme kloubem prstu kolečko. Zábavná je i velmi jednoduchá hlasová asistentka, jež dovolí na povel vytočit zvolený kontakt (neumí česky), ale taky po probuzení slovy „Okay Emy“ (to lze uživatelsky změnit) a následném dotazu „Where are you?“ začne mobil vyzvánět a asistentka sděluje „I am here!“. EMUI dovolí také při ovládání jednou rukou zmenšit klávesnici a posunout ji k levému či pravému okraji, případně diagonálním tahem celou obrazovku zmenšit. Ovlivnit se dá i teplota barev. V rámci usnadnění se nabízí lupa, zvětšení písma či hlasová odezva pro slabozraké; v menu najdeme i (trochu složitě schovaný) režim ovládání v rukavicích. Notifikace se hlásí přehledně, sekunduje jim i různobarevná oznamovací dioda. Oproti možnostem Androidu 5.0 nedovoluje Huawei vytvářet jedinečné uživatelské účty. S přehledem vychytávek jsme tak u konce, do manažerských funkcí umožňujících práci s více okny se Huawei zatím nepouští.
Co do konektivity nechybí „pé osmičce“ nic zásadního. Velmi vítáme možnost volby dvou SIM karet, nebo místo jedné z nich rozšířit paměť telefonu. Dvě telefonní antény mají vliv na stabilnější příjem telefonního signálu třeba za jízdy autem či vlakem. Příjem mobilních dat si rozumí se všemi důležitými pásmy nejrychlejších sítí LTE (4G). Micro USB port poslouží i jako host pro externí paměť či periferie (třeba klávesnici). Huawei neumožňuje předat signál HDMI kabelu. Wifi funguje spolehlivě, avšak jen v pásmu 2,4 GHz, takže jsme ochuzeni o zatím nejrychleji fungující standard 801.11 ac. K dispozici je i WiFi Direct, samozřejmostí je tethering (sdílení internetu) a sdílet se dá i multimediální obsah prostřednictvím DLNA. Pro stream hudby poslouží i Bluetooth 4.1 LE s nízkými nároky na energii, není však vybaven profilem aptX pro přenos v kvalitě CD. Nabízí se i možnost rychlého párování dotykem pomocí funkce NFC. Navigační software spolehlivě načítá družice systémů GPS, Glonass i čínského BeiDou (BTS). Ve výbavě najdeme i všechny důležité senzory, oproti konkurenci mu chybí jen pár „zbytností“ jako třeba daktyloskopický zámek, barometr či teploměr nebo čidlo IR. Oproti tomu nechybí FM tuner, ovšem bez RDS.

Fotoaparát do šera
Fotoaparát u lepšího smartphonu patří dnes k základním hodnotovým kritériím. Huawei to ví, a nezklame. Výrobce si dal práci, aby svůj 13Mpix snímač (Sony) doplnil řadou důležitých vlastností prohlubujících kvalitu i zábavnost fotografování. Model P8 je vybaven optickou stabilizací a sadou firemních algoritmů vylepšujících obraz i v horších světelných podmínkách, co nejvěrnější podání barev pak podporuje originální čtyřbarevný senzor RGBW – při snímání scény údajně zvyšuje jas až o 32 % a za slabšího osvětlení snižuje šum až o 78 %. Jako blesk slouží duální dioda. Kreativitu uživatele podněcují čtyři režimy v nabídce Malování světlem. Aplikace má srozumitelné prostředí s velkou virtuální spouští (samozřejmě poslouží i tlačítko hlasitosti, pokud mu místo toho nepřiřadíme zoomování) a textovým menu pro volby Fotografie, Video, Nejhezčí, zmíněné Malování světlem a Časosběrný režim, podrobnější menu umožní mimo jiné pořizovat panoramatické snímky, aktivovat vylepšení HDR či zařadit Noční režim Super s dlouhou závěrkou pro focení bez blesku a nejlépe ze stativu. Narcisové pak uvítají funkci Perfektní selfie, která umožní při focení s přední kamerou manuálně upravit fotku. Přední kamera přitom není žádná puťka, fotí až v rozlišení 8 Mpix. Huawei P8 samozřejmě zvládne i video se stereofonním ozvučením, nejvyšší rozlišení činí 1080p (Full HD, rychlost 30 obr./s).
Huawei je borec na vyvážení bílé, což jsme ocenili v interiéru s umělým osvětlením, kde plochy stěn nechytaly žádný barevný odstín, potěší vysoký kontrast fotografie. Barvy jsou věrné, nepřesycené, tíhnou spíše k chladnějšímu projevu. V porovnání s vynikajícím fotomobilem LG G 4 (test v tomto čísle) o něco dříve „ztrácel dech“ v záběrech vzdálených objektů a v ostrosti záběru: optický šum řeší změkčujícím filtrem a tím dochází ke splývání detailů a k méně vyhraněným konturám. V šeru má vskutku nadprůměrný výkon, výborně se hodí i na sken dokumentů. Při natáčení videa se zadýchává při rychlejším přechodu do různě osvětlených scenérií a neostří tak rychle jako nejlepší fotomobily, ale opět potvrzuje svou preciznost při přesném nastavení barevného vyvážení. Ve své třídě je určitě špičkový a v absolutním měřítku jej univerzálností využití i celkovým vyzněním jen nepatrně překonají nejdražší modely LG, Samsung a Sony, které navíc zvládají i video ve 4K UHD rozlišení.

Multimédia
Huawei nabízí upravené aplikace Galerie a Videa. Mají jednoduché prostředí, možná až moc strohé, menu Galerie je textové a některá písmenka jsou dostatečně drobná na to, aby obrýlení uživatelé své brýle opravdu neměli touhu odložit. Nabízí i přehrávání fotek v prezentaci a vtipně lze potažením obrazovky dolů aktivovat fotoaparát. Aplikace Videa zobrazuje prostý seznam s náhledy a neruší žádným podrobnějším nastavováním čehokoliv. Přehrává i komprimované formáty, ale bez externích titulků, obraz nelze zvětšit. Hlavně že je dokonale ostrý, s prokresleným detailem, výborným podáním bílé i černé, barvy jsou věrné, podání velmi kontrastní, nelze nic zásadního vytknout. V nastavení telefonu je možné měnit teplotu barev a trochu si tak obrazový dojem přizpůsobit vlastnímu gustu. Při sledování filmu oceníme i solidní reproduktorek, který hlasitě a dobře zvládá i mluvené slovo. Celkový dojem je vynikající, široké pozorovací úhly jsou samozřejmostí a ani s viditelností na slunci to není nejhorší.
Po rozkliknutí ikonky se dvěma notami se rozevře decentně vyhlížející prostředí androidního hudebního přehrávače, který přináší veškeré dostupné informace o skladbách, dovolí tvořit playlisty a ukládat si oblíbené tracky. Nenabízí žádné zvukové úpravy. Pod dvěma mřížkami na spodní hraně se skrývá jediný reproduktor (druhá mřížka je slepá). S hlasitostí zhruba na 50 % zajistí až nečekaně dobrou, komorně znějící reprodukci, ale s přibývající hlasitostí se již projeví veškerá plechovost typická pro malé repráčky. Poslech přes sluchátka zprostředkuje příjemný hudební zážitek, scéna je živá, dynamická a hluboká, dobře lokalizovaná, nástroje se neslévají, snad jen hlubší tóny bicích nástrojů měly tendenci se při vyšší hlasitosti přesytit a znít jako jeden temný chuchvalec „něčeho vespod“, oproti tomu velmi podařený je mužský i ženský vokál. Hudebním „citlivkám“ by mohl celek znít trochu tvrdě až strojově. Prožitek při filmovém doprovodu se snaží virtuálně umocnit režim zvaný DTS.

SMARTPHONE HUAWEI P8 (GRA-L09): 12 990 Kč (16 GB)
Rivalové: Honor 6+ (11 590 Kč/32 GB); HTC One M 9 (19 999 Kč/32 GB, S&V 5/15); LG G3 (13 990 Kč/16 GB, S&V 8/14)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑