Audio

Publikováno 20. září 2015 | Pavel Víšek

0

Americký kombajn

Pamětníci si jistě vybaví CD receivery značek Arcam, Linn či NAD, abychom jmenovali aspoň některé. Z katalogů postupně mizí. Jejich pozice zaujímají síťové receivery – integrované zesilovače s podporou síťových funkcí, ke kterým zůstávají majitelé bohatých sbírek cédéček chladní. Music Hall trio 2.0 se vyrábí ve dvou provedeních: s hliníkovým čelním panelem anodizovaným v barvě kovu, nebo v černé. Dodejme, že CD receivery šetří nejen místo, ale i finance: za firemní sestavu základních modelů integrovaného zesilovače, CD přehrávače a tuneru bychom si museli 15 000 Kč připlatit, nemluvě o dalším vydání za solidní signálové kabely.

Zdroj tvrdý jako skála
Komponent v nízkém rozložitém šasi z ocelového plechu trůní na čtyřech odpružených patkách a váží 11 kg. Po odkrytování zjistíme, že vnitřní prostor konstruktéři využili velmi efektivně. Do levé části se za CD mechaniku ASA vešel robustní toroidní transformátor, který skýtá zázemí napěťově tvrdému zdroji; usměrněné napětí ve střední části hlavní desky tištěných spojů filtruje „baterii“ šesti elektrolytických kondenzátorů Nichicon, jež disponuje v této třídě nebývalou kapacitou 42 200 μF. Pravá strana zůstala vyhrazena diskrétně osazenému koncovému stupni zesilovače, kde se o hustě žebrovaný chladič dělí dvě komplementární dvojice výkonových tranzistorů Sanken C4467 a A1694 (s kolektorovým proudem 8 A a kolektorovou ztrátou 80 W). Zesilovač do osmiohmových reprosoustav dodává trvale výstupní výkon až 2× 50 W, ale stabilní je i se zátěží dva ohmy, což představuje plus pro spojení s reprosoustavami s kritickou hodnotou minimální impedance. V předzesilovači mají početné zastoupení nízkošumové operační zesilovače Burr-Brown, mezi nimiž najdeme i typ OPA2134PA s tranzistory řízenými polem na vstupu. V osazení najdeme kvalitní součástky, ale z typových čísel je zřejmé, že CD receiver není žádný „mladý zajíc“. D/A převodník je osazený obvodem Burr-Brown PCM1738 (96 kHz/24 bitů) a u asynchronního USB portu typu B slouží jako kontrolér Tenor TE7022L, limitovaný vstupním signálem se vzorkovací frekvencí 96 kHz a rozlišením 24 bitů, což mj. odpovídá standardu disků Blu-ray Audio. Vedle CD přehrávače obsahuje trio 2.0 ještě AM/FM tuner, který má v paměti místo pro 80 předvoleb a u stanic v rozsahu VKV podporuje i základní funkce RDS. Tlačítkový síťový vypínač má na čelním panelu místo po levici nízkého „šuplíku“ podavače disků. Následují modrý jednořádkový fluorescenční displej, pod nímž najdeme kontrolky a malá tlačítka základních funkcí (podobné má přibalená „dálka“, ovšem s kompletní nabídkou), a dva kovové knoflíky, které díky zdrsnění povrchu na obvodu v prstech neprokluzují: první patří regulátoru hlasitosti (v rozsahu od 0 do 80), druhé voliči zdrojů signálu. Jedinou přípojkou je zde sluchátkový výstup pro 6,35mm jack.

Široká konektivita
Na zadním panelu převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, které většinou náleží audio přípojkám, čtyřem linkovým vstupům a trojici výstupů: pro monitorovací smyčku rekordéru, z předzesilovače a pro subwoofer; integraci do komponentového domácího kina usnadňují už poněkud archaické (průchozí) video přípojky: kompozitní a S-video, volitelné v páru pro vstup a výstup. Kromě asynchronního portu USB pro propojení s PC (kde stačí nainstalovaný softwarový přehrávač jako Windows Media Player ad.), nabízí služby i digitální optický výstup. Osm šroubovacích terminálů, jež si poradí i s kabely zakončenými banánky, umožňuje připojit až dva páry reproduktorových soustav. Zbývá zmínit „kombo“ zásuvky pro napájecí šňůru ve společnosti dobře přístupného pojistkového pouzdra. CD receiver se vyznačuje transparentním, detailně prokresleným zvukem s muzikálním projevem a velmi dobře kontrolovanými basy. U reprodukovaných nahrávek napříč různými hudebními žánry potěší hloubka prostoru i brilantní mikrodynamika. Trio 2.0 tvoří výborný protějšek pro reproduktorové soustavy s vyšší citlivostí, popřípadě nižší jmenovitou impedancí, kdy nabízí výkonovou rezervu více než solidní.

CD RECEIVER MUSIC HALL TRIO 2.0: 33 990 Kč
Rivalové: V této cenové kategorii na trhu chybějí.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑