Audio

Publikováno 30. září 2015 | Petr Žák

0

Jde se na mejdan

V případě sestavy Samsung to jsou bezesporu hlavně náctiletí, které zaujme šílený design, možná připomínající „kapotáž“ některých do sci-fi zahleděných herních počítačů (sázel bych se, že jeho autor musí ujíždět na filmech typu Transformers), i hodně rámusu, který 230 W výkonu zesilovače dokáže vyrobit. Mimochodem, vzhled systému údajně slaví velké úspěchy na jihoamerickém trhu.
Kromě sci-fi, robotů a hororů ovšem teenagery zpravidla zajímá i sport. I na něj je zde pamatováno. K dispozici je volitelný zvukový režim Fotbal. Tím se asi mnoho audiozařízení pochlubit nemůže. Tato funkce trochu zvýší výkon, vytvoří virtuálně dojem širšího zvukového pole a dle návodu je určena pro zvuk sportovního přenosu z připojeného televizoru. Jenže na digitální zvukový vstup se jaksi nedostalo, ve výbavě je pouze analogový, takže kvalita propojení nic moc. Pravda, pokud máte nový firemní televizor s režimem Sound Connect, můžete zvuk do systému poslat i elegantně bezdrátově. Ale jak před časem říkal jistý český politik: „Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má…?“
Základní jednotka (s obligátním obsahem zesilovače, rozhlasového FM tuneru, CD mechaniky a připojovacích konektorů) je s dvojicí reprosoustav spojena pevně v „bednách“ uchycenými kablíky, které mají na straně zesilovače speciální plastové konektory, takže žádná výměna kabeláže nepřipadá v úvahu. Samotné reprosoustavy mají ozvučnici z cca centimetr silné překližky, čelní „zamračená“ maska je samozřejmě z plastu. Konstrukce reprosoustav je dvoupásmová, nad velkým středobasovým reproduktorem jsou zdánlivě dokonce dva měniče výškové. Jenže do páru jsou jen z hlediska zachování osové symetrie vzhledu, jeden z reproduktorů je nefunkční, „falešný“. Trochu mi to připomnělo, že už v renesanci a baroku najdeme na fasádách paláců falešná, jen namalovaná okna „do počtu“ – takže vlastně nic nového pod sluncem.
Kromě už zmíněného analogového audio vstupu (s konektory cinch) a přípojky antény pro FM příjem je vlastně jediným přípojným místem systému čelní port USB – zato dokonce ve dvojím provedení vedle sebe. Pomocí této dvojice můžete nejen zdvojnásobit zásobu hudby k přehrávání – což se uplatní především na mejdanech a večírcích – ale také na USB paměť přenést ve zkomprimované podobě obsah CD v mechanice nebo zapsat zvuk z rádia (FM), či z externího zdroje připojeného přes jediný – analogový – vstup.

Radost až do rána
Zaměření na déle trvající „akce“ dobře dokládají i další funkce systému. Režim Karaoke pro pěvecké kreace přítomných sníží hlasitost reprodukované hudby, pěvečtí adepti se ale musejí obejít bez obvyklého mikrofonu, s ním výbava nepočítá. Když už hlasivky vypoví službu, lze sáhnout po funkci automatická výměna (Auto Change), kdy po přehrání CD systém ihned spustí reprodukci souborů z USB nosiče (pokud je připojen) a zejména Non-Stop Relay, kdy systém přehrává po sobě jdoucí soubory bez prodlevy, dokonce kvůli tomu z každého na konci i na začátku 10 sekund přeskočí. Inu, k hudbě lze přistupovat různě …
Dnešní náctiletí, jak známo, mobil téměř nedají z ruky, a tak samozřejmě audio systém této kategorie musí i tuto skutečnost reflektovat – to zde jistí protokol Bluetooth, po kterém lze v mobilu/tabletu uložené soubory do systému snadno streamovat. Jinak, jak se na audio systém sluší, přehrává i cédéčka (pokud příslušníci cílové skupiny budou ještě vědět, co se pod tímto pojmem skrývá), včetně vypálených dat MP3 a WMA. Pro poslech FM rozhlasového vysílání lze do paměti uložit 15 stanic. Většina ovládacích prvků je dostupná v souboru tlačítek uspořádaných do kruhu okolo ohromného ovladače hlasitosti, zcela nahoře je i bodový displej zobrazující časy skladeb a funkční údaje. Při obsluze se snadno obejdete bez dálkového ovladače, který je ale rovněž součástí výbavy. Navíc ho může elegantně zastoupit i mobil či tablet s aplikací Samsung Audio Remote.

Mechanika do strašidelného domu
Zvuk systému ve své podstatě vůbec není špatný. Škoda ale, že ho podráží nepříliš pečlivé provedení přístroje. CD mechanika nejen že při výjezdu a zasouvání šuplíku vydává zvuk, jaký by se uplatnil v nejednom hororu coby kulisa vrzající barabizny, ale i při samotném přehrávání vydává sama o sobě zvuk připomínající vrčení kolovratu z Erbenovy básně. Natolik hlasité, aby v tichých pasážích rušilo. Pak už moc nepřekvapí, že masivní knofl (zdrobněle znějící slovo „knoflík“ mi k ovladači velikosti hokejového puku nějak nejde) pro nastavení hlasitosti při otáčení vrže. Pokud si ale tato negativa odmyslím, pak zvuk nepostrádá potřebnou intenzitu (konec konců reprosoustavy nejsou v rámci kategorie žádní drobečkové) a dobré podání celého zvukového spektra. Díky tomu je vcelku solidně reprodukována hudba napříč žánry. Ekvalizační změny se na výsledku příliš neprojevují. Což nelze říci o funkci Giga Sound posilující hlavně nižší frekvence a přidávající výslednému zvuku na celkové rasanci. Při vyšší hlasitosti už ale dochází k určitému zkreslení zvuku.
Audiosystém Samsung MX-J630 je hodně zvláštní a svébytný produkt (i když podobně vyhlížející zařízení najdeme i u jiných výrobců). Určitě ne pro každého, ale nepochybuji, že své vyznavače a uživatele si určitě najde. Především ho lze využít jako účinný zdroj hudby k nekončící zábavě.

SAMSUNG MX- J630: 4 390 Kč
Rivalové: Sony MHC-ECL77BT (6 929 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑