Audio

Publikováno 25. října 2015 | Pavel Víšek

0

Do věže i na stojáka

Model PMA-50 jsme si představili hned po uvedení na trh (S&V 3/15), ale na výjimečnosti získává až s přehrávačem DCD-50, který ve firemním tandemu plní funkci CD transportu. Rozměrově sjednocená šasi v jediném provedení v barvě hliníku a černé se liší jen hloubkou. Jejich základny a horní stěny tvoří pískované hliníkové profily, doplněné bočnicemi z polomatného plastu a čely z lesklého akrylátu s okénky pro OLED displeje s jemnou bodovou matricí: oba přístroje mohou pracovat jak ve vodorovné, tak i svislé poloze, s gyroskopickými senzory zůstávají displeje vždy čitelné. Čtyři nožičky defaultně odpovídají horizontální poloze, ale jejich přemístění do otvorů na pravém boku zabere jen chvíli a nevyužité škvíry skryjí přibalené zátky. Veškeré ovládací prvky jsou kovové.

Sofistikované déčko
Integrovaný zesilovač PMA-50 využívá technologii DDFA (Direct Digital Feedback Amplifier) společnosti CSR, jež proti jiným zesilovačům ve třídě D nabízí větší odstup signálu od rušivých napětí i nižší zkreslení. V čipsetu DDFA jsou vstupní signály přepočítávány pro další zpracování na rozlišení 32 bitů (signál z analogového vstupu je digitalizovaný už dříve). V D/A převodníku najdeme obvod Burr-Brown PCM1795 (192 kHz/32 bitů), problémy s kvantizačním šumem u signálů s nízkou úrovní eliminuje firemní technologie Advanced AL32 Processing. Zesilovač s diskrétně osazeným koncovým stupněm dodává do osmiohmové zátěže výstupní výkon až 2× 25 W (do čtyřohmových soustav dvojnásobek). To není zdánlivě mnoho, ale PMA-50 nepracuje ve třídě AB, kde je potřeba výkonová rezerva kvůli oddálení limitace spojené se slyšitelným růstem zkreslení. Uživatelský komfort zvyšuje Bluetooth s podporou kodeku aptX a funkcí NFC pro rychlé spárování kompatibilní techniky přiblížením k anténě na levé bočnici. Displej většinou zobrazuje formát i vzorkovací frekvenci vstupního signálu a nastavenou hlasitost nejenom číselně, ale rovněž pomocí grafické lišty. Na minimalistickém čelním panelu nelze přehlédnout velký knoflík regulátoru hlasitosti (od −90 do 0 dB) a kromě vypínače zbývá zmínit jen tlačítka pro volbu vstupu a párování na platformě Bluetooth. Jedinou přípojkou je sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Vše potřebné lze ovládat z malé dálky. Částečně zapuštěný zadní panel schová konektory většiny přípojek včetně zástrčky napájecí šňůry a obsahuje tři digitální vstupy (koaxiální a dva optické) i asynchronní port USB-B: všechny podporují signály PCM do 192 kHz/24 bitů a USB navíc streamy DSD do 5,6 MHz. Linkový vstup je sice jediný, ale u konkurence už leckdy analogové přípojky chybí úplně. Výstup pre-out umožňuje připojit aktivní subwoofer. Dva páry šroubovacích terminálů zvládnou i reproduktorové kabely zakončené banánky, zbývá zmínit zásuvku pro síťovou šňůru. Konektorové zdířky cinch jsou poniklované.

Vibrace v ofsajdu
Tuhé šasi CD přehrávače DCD-50 je vybaveno štěrbinovou CD mechanikou, která vykazuje ve srovnání s klasickou konstrukcí s „šuplíkovým“ podavačem disků vyšší odolnost vůči vibracím (u stolních hifi komponentů se vyskytuje mj. u značek Advance Acoustic a Rotel). Pracuje velmi tiše a načítá rovněž disky CD-R(W) se soubory ve formátech MP3 a WMA. Displej i vypínač konstruktéři umístili na stejnou pozici jako u PMA-50, tlačítka základních funkcí najdeme v jedné linii pod slotem mechaniky. D/A převodník pracuje se vzorkovacím kmitočtem 192 kHz a rozlišením 32 bitů, podle všeho je osazený rovněž obvodem PCM 1795, ovšem postrádá už nadstavbu zmíněné technologie Advanced AL32 Processing: v tandemu s PMA-50 představuje optimální variantu připojení přes digitální koaxiální výstup, který na zapuštěném zadním panelu doplňuje analogový linkový. Ani zde nechybí zásuvka pro napájecí šňůru, konektorové zdířky cinch jsou poniklované a výbava zahrnuje i jednoduchý dálkový ovladač, ale praktičtější je dálka zesilovače, která tlačítky pamatuje i na DCD-50. Sestava nabízí čistý živý zvuk s dobře kontrolovanými basy a množstvím jemných detailů. Ideálními partnerkami jsou reproduktorové soustavy s vyšší citlivostí, případně nižší jmenovitou impedancí. Taková malá aparatura za sebou zvukově nechá většinu rozměrově srovnatelných mikrosystémů.

ZESILOVAČ A CD PŘEHRÁVAČ DENON PMA-50: 13 490 Kč a DCD-50: 11 490 Kč
Rivalové: TEAC A-H01 (14 590 Kč) a TEAC PD-H01 (6 990 Kč)


 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑