Audio

Publikováno 4. listopadu 2015 | Pavel Víšek

0

Flexibilní centrála

Po vzoru automobilek už vícero značek u svých řad využívá uniformní design, kdy se modely liší výkonem, výbavou, provedením a zčásti i výškou šasi. Výjimkou není ani RX-V779, jež už má čelní subpanel z broušeného hliníkového profilu, ale ovládací prvky jsou ještě z plastu. Vybírat lze ze dvou provedení, kdy navenek černé organické sklo doplňuje eloxovaný hliník: černý či titanově šedý.

Komfortní obsluha
Hodně místa v přední části přístroje potřebuje sedmikanálový zesilovač s napájecím zdrojem. Na jeden diskrétně osazený koncový stupeň zesilovače připadá dvojice výkonových tranzistorů Sanken (C4468 a A1695), jež jsou galvanicky izolované a dělí se o společný chladič se „zářičem“ z ohýbaného hliníkového plechu. Velký transformátor v provedení EI se stíněným vinutím ve zdroji doplňují dva filtrační kondenzátory s celkovou kapacitou 16 400 μF. Při buzení dvou kanálů dodává RX-V779 trvale do osmiohmové zátěže v celém akustic kém pásmu při harmonickém zkreslení 0,06 % výstupní výkon až 2× 95 W (při buzení jediného kanálu je to při stejné zátěži 130 W, ale naměřená hodnota je vztažena pro 1 kHz a zkreslení 0,9 %). Korekční předzesilovač pro přenoskovou vložku typu MM umožňuje připojení gramofonu, D/A převodník s obvodem Burr- -Brown pracuje se vzorkovací frekvencí až 192 kHz a rozlišením do 24 bitů.
Bílý fluorescenční displej s bodovou matricí, mnoha ikonkami i pomocným dvoumístným zobrazovačem nastavené hlasitosti kryje kouřové organické sklo s desítkou miniaturních tlačítek podél dolní hrany (slouží vesměs pro ozvučení nezávislé zóny, tuneru a modře podsvícené Direct pro přemostění tónových korekcí). Čelní subpanel dole nabízí po stranách dva knoflíky, menší Input slouží pro volbu vstupů, Volume reguluje hlasitost (od −80 do +16,5 dB, s krokem 0,5 dB). Ve střední části panelu je k nepřehlédnutí čtveřice tlačítek Scene pro přímou volbu různých zdrojů signálu s předvoleným nastavením. Z frekventovanějších tlačítek je třeba zmínit dvojici Program pro volbu zvukového režimu, respektive dekodéru prostorového zvuku, Tone Control pro nastavení tónových korekcí a Straight, aktivující režim přímého dekódování (např. u multikanálového zdroje originální, nijak nezpracovaný zvuk). Kromě sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack, zpřístupňujícího i virtuální prostorový režim Silent Cinema, tvoří další přípojky vstup HDMI a port USB- -A, který s výstupním proudem až 1 A slouží vedle přehrávání hudby z flashek i přímému připojení iPodů a iPhonů; vstup YPAO Mic sekunduje mikrofonu automatické kalibrace. Nabídku všech funkcí má obsluha k dispozici s dálkovým ovladačem, jemuž konkurují chytrý telefon nebo tablet s instalovanou aplikací, které lze stáhnout na internetu ve verzích pro Android a iOS.

Terminály do rezervy
Jediný zdroj signálu tvoří AM/FM tuner, přijímající u stanic na VKV data RDS, do paměti lze uložit 40 předvoleb. Nabídku stanic z éteru posilují desetitisíce internetových rádií se zázemím serveru vTuner a síťových služeb: z těch s tuzemskou lokalizací nechybí Spotify. RXV779 je klient DLNA 1.5 i firemního systému MusicCast. Bezdrátové platformy wifi a Bluetooth (ve verzi 2.1+EDR s kodeky SBC a AAC) doplňuje protokol AirPlay, který je úlitbou jablíčkářům. Široká formátová kompatibilita zahrnuje mj. WAV, FLAC a AIFF i streamy DSD. Nastavení usnadňuje automatická kalibrace YPAO, která si přes měřicí mikrofon testovacím signálem „propískne“ rozestavení reprosoustav a koná. Možností digitálních zvukových procesorů existuje skoro bezpočet a nabídka prostorových formátů je prakticky kompletní, byť chybí Dolby Atmos, což většině zájemců o vybavený přístroj vadit nebude. Kvalitu reprodukce u souborů MP3 a WMA vylepšuje Compressed Music Enhancer, dopočítávající částečně vyšší harmonické, o něž nahrávky připravila komprese.
Na zadním panelu je sedm digitálních přípojek HDMI, pět vstupů (s čelním šest) a dva výstupy: ve verzi 2.0, podporující mj. rozlišení 4K s počtem snímků 60 obr./s, jsou k dispozici tři vstupy a dva výstupy, jež si poradí s ochranou HDCP2.2, „bdící“ nad digitálním obsahem s ultra vysokým rozlišením obrazu. Funkcí zpětného kanálu ARC disponuje jen jeden výstup HDMI, což většinou postačí, k dispozici je upscaling až do 4K. Čtyři digitální vstupy se dělí rovným dílem na koaxiální a optické, majitele přístrojů starších technických generací potěší dostatek komponentních a koaxiálních videopřípojek, což platí i pro audio: na 5.1 výstup už dnes narazíme jen ojediněle, vstup Phono jsme již zmiňovali, připojit lze až dva aktivní subwoofery. Veškeré konektorové zdířky cinch jsou poniklované. Bezdrátová rozhraní wifi a Bluetooth mají k dispozici jednu směrovatelnou anténku, ale kdo preferuje stabilnější připojení do sítí LAN po kabelu, nebude postrádat ani ethernetovou přípojku. Devět párů šroubovacích terminálů si po „odzátkování“ poradí i s kabely zakončenými banánky. Kdo by si snad lámal u sedmikanálového modelu hlavu s počty, dva páry terminálů jsou vyhrazeny nejen pro ozvučení druhé nezávislé zóny, ale i systémy se 7.1+2 kanály (u nich procesor Cinema DSP 3D distribuuje signály pro přední prezenční a zadní efektové kanály odděleně); terminály lze zapojit tak, aby bylo možné přední soustavy budit bi- -ampingově. Zbývá zmínit přípojky Remote In/Out pro externí přijímač/ vysílač infračerveného signálu pro dálkové ovládání přístroje a výstup dvanáctivoltového spínacího napětí Trigger Out. Napájecí šňůra je instalována napevno. RX-V779 nabízí čistý, kmitočtově vyvážený zvuk s dobrou kontrolou plných, poněkud měkčích basů, který obstojí (zvláště při bi-ampingovém zapojení soustav) i ve stereu.

YAMAHA RX-V779: 19 990 Kč
Rivalové: Onkyo TX-NR646 (18 990 Kč)


Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑