Audio

Publikováno 9. listopadu 2015 | David Nývlt

0

PB: přelomový okamžik v bytové kultuře!

Testovaný „poslechový bod“ Energy Tower 8 Bluetooth se vyznačuje mimořádně praktickým zhuštěním mnoha funkcí a možností do jediného místa. Zdánlivě máme na první pohled co do činění s jednou sloupovou reprosoustavu zabírající z vašich 20–30 m² plochu pouhých cca 25 × 25 cm. Tower je však schopný ozvučit běžný obývák nebývale mohutným a příjemně prostorově-stereo fonním soundem (2.1) vyzařovaným v širokém úhlu 270° a ještě v ozvučnici zbylo místo na vestavěný subwoofer. Tento masivní zvukový hranol z MDF desek, stojící na lehce odsazeném širším podstavci, je ze tří stran doslova obložen reproduktory. Napočítáme viditelných šest kousků, z toho dva kalotové výškáče (ø 38 mm) hrající do stran. Na zadní stěně pak nalezneme bassreflexový otvor, jímž zevnitř hraje subwoofer (ø 165 mm) poháněný zesilovačem o výkonu 30 W. Kaloty pohánějí vlastní zesilovače s výkonem 5 W, stejně tak i každý ze čtyř středobasových reproduktorů (ø 100 mm), tentokrát po 15 W. Středobasové měniče mají klasickou kónusovou membránu s textilní strukturou pohybující se okolo stabilní středovky nábojového tvaru. Díky tomu, že každý reproduktor je poháněn zcela samostatným zesilovačem, je vytvořen předpoklad vytvoření ideálního „prostorového“ stereofonního efektu.

Zdroje tu jsou
Ovládací prvky jsou umístěny na horní stěně: devět dotykových míst zaručuje poměrně komfortní obsluhu. Nebývale jednoduché je upevnění externího signálového zdroje (tabletu či jiného přehrávače podobného tvaru, např. smartphonu) – konstruktéři navrhli pouhý „zářez“ do horní desky, ve které se tablet/mobil svojí dolní hranou zachytí a je šikmo zapřen. Displej je tak snadno čitelný i z pohodlného křesla. Možnosti přijímání hudebního signálu považuji za mimořádně bohaté, neboť je k dispozici Bluetooth, USB vstup s nabíjením, vstup pro SD karty, konektor pro klasický stereofonní 3,5mm jack a klasický FM tuner. Při zapojení konektoru či zasunutí karty se Tower automaticky přepne na nový zdroj signálu. Pochopitelně je zde i možnost krokového přepínání jednotlivých zdrojů, a to nejen na horním panelu, ale i prostřednictvím dálkového ovladače, případně dokonce i z externího Bluetooth zařízení. Pro maximální přizpůsobení nejen poslechovému prostoru, ale i poslouchanému hudebnímu žánru, má Tower nejen samostatné ovládání basů a výšek (klasickými otočnými potenciometry na zadní stěně), ale i možnost přímé volby rovné kmitočtové charakteristiky nebo čtyř žánrově dedikovaných ekvalizačních křivek (pouze při přehrávání USB a SD). Nastavení a volby jsou zobrazovány na drobném LCD displeji.
Zvuk je na cenovou kategorii čtyři tisíce korun překvapivě kvalitní, plný, s prokreslenými detaily a příjemnou barvou tónů. Stereofonní efekt sice není klasicky výrazný PING-PONG, nicméně vykreslený zvuk nezůstává pouze v blízkém okolí Tower systému, ale je plnohodnotně poslouchatelný po celé místnosti. Reprodukce má dynamiku, drive, mohutnost i přiměřenou ostrost. Ekvalizační módy nejsou přehnaně výrazné, ale citlivě podporují označený hudební žánr; funkční jsou však pouze při přehrávání z USB a SD paměti. Tyto zdroje signálu mají kvalitnější reprodukci než hudba via Bluetooth, ale i BT sound je velmi příjemný a znělý. Hudební výkon Toweru je pro poslech v předpokládaném prostoru dostatečný, avšak současně nehrozí konflikty se sousedy. Výhodou je zpětná vazba ovládání, neboť dálkovým ovladačem přes Tower řídíte také funkce Bluetooth přehrávače. Při přepínání funkcí na horním panelu systém pípá, při volbě z ovladače či přehrávače nikoli. Příjem i zvuk rozhlasového FM přijímače je velmi dobrý. Energy Tower 8 Bluetooth plně doporučuji, protože na minimálním prostoru soustřeďuje mnoho funkcí (které výborně plní) a poskytuje plnohodnotný zvuk velkých reprobeden s příjemně snadnou obsluhou.

ENERGY TOWER 8 BLUETOOTH: 4 290 Kč
Rivalové: Podobně koncipovaný model na našem trhu momentálně není.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑