Video

Publikováno 22. listopadu 2015 | Redakce

0

TP-Link Archer C9: pro streamování náročného videa

Archer C9 nabízí kombinovanou rychlost připojení k síti až do 1,9 Gbit/s ve dvou pásmech (2,4 GHz pásmo propouští 600 Mbit/s, přes 5GHz pak můžete vzduchem protlačit až 1,3 Gbit/s). Tyto hodnoty patří k aktuální špičce na trhu: samotný limit aktuálního standardu 802.11 ac leží na úrovni 2,6 Gbit/s. 
V krabici je k dispozici kromě samotného produktu také základní sada příslušenství: napájecí kabel, tři oddělené externí antény, základní ethernetový kabel a manuál s instrukcemi včetně miniaturní CD verze.  Instalace probíhá klasicky a její průběh je velmi rychlý. Router zapojíte do elektrické sítě a dále do své síťové zásuvky nebo modemu (např. ADSL). Ethernetovým kabelem propojíte zařízení s notebookem nebo PC, na němž jej budete konfigurovat. Pak stačí zadat přiloženou webovou adresu a nakonfigurovat Wi-Fi síť. Nakonec nezapomeňte změnit výchozí uživatelské jméno a heslo. Alternativou ke konfiguraci a zprávě přes webové rozhraní je využití mobilní aplikace TP-Link Tether, která je určena pro smartphony a tablety běžící na platformách Android a iOS.  K rychlosti přispívají i dva integrované bezdrátové čipy, již zmíněná trojice externích antén podporujících technologii beamforming (tvarování paprsku) a dvoujádrový procesor, který zpracovává průběh přenosu dat. Tvarování paprsku má kromě zvýšení rychlosti ještě jednu výhodu – router nevyzařuje signál, kam nemá, posílá ho tam, kde detekuje přijímač, a proto je ve výsledku připojená domácnost nebo kancelář méně vyplněna elektromagnetickým smogem.
Připojení je standardně zabezpečeno pomocí klíče WPA-PSK/WPA2-PSK. K dispozici je samozřejmě i tlačítko WPS (Wi-Fi Protected Setup) pro možnost pohodlného a bezpečného párování síťových zařízení.
Za samozřejmost již v současnosti pokládáme čtyři gigabitové porty typu RJ45 pro pevné připojení do LAN sítě, dle očekávání je za danou cenu k dispozici i USB připojení pro síťovou tiskárnu nebo externí úložiště. Jeden ze dvou USB portů je v rychlejším standardu 3.0, díky tomu si v domácí síti můžete nastavit vlastní NAS server pro sdílení hudby nebo videa napříč zařízeními. K obsahu uloženému na externím disku se navíc dostanete i vzdáleně prostřednictvím integrovaného FTP serveru, který si taktéž můžete sami nakonfigurovat.
Router TP-Link Archer C9 je vrcholovým zástupcem řady routerů pro spotřebitele, který utáhne klidně celou chytrou domácnost nebo multimediální obývací pokoj uživatelů náročných na kvalitu přehrávaného obsahu, včetně toho streamovaného. Mnohé uživatele může zarazit na české poměry vyšší cena kolem 4 000 Kč; ta je ovšem vykoupena jak rychlostí a stabilitou připojení, tak i integrovanými funkcemi včetně tvarování paprsku či možnosti připojení USB 3.0 pro externí úložiště.
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑