Novinky no image

Publikováno 24. listopadu 2015 | Petr Žák

0

Multiroom ze supermarketu – síťové audiokomponenty SilverCrest Multiroom

Poslech hudby z internetu, počítačové sítě či pevných disků připojovaných přes USB různých audiovizuálních zařízení je jasným trendem, zejména u mladší posluchačské generace. Logicky tak na trhu přibývá přístrojů zaměřených tímto směrem.

 

Celou řadu zařízení určených především k poslechu internetových rádií, streamovacích služeb, ale i hudby z počítačové sítě a USB nosičů najdeme i pod logem SilverCrest, které je firemní značkou řetězce Lidl pro domácí elektrické spotřebiče (zahrnuje tedy docela široké spektrum produktů, jako jsou třeba mixery, varné konvice, topná tělesa, sportovní kamery či různé typy kabelů a mnoho dalšího). My vám nabízíme podrobnější seznámení se zajímavou řadou bezdrátových audiokomponentů SilverCrest Multiroom, které budou v prodeji v řetězci Lidl od 30. listopadu.

SilverCrest Stereo-Internet-Radio

Poslech rozhlasového vysílání už dávno nepředstavuje pouhou volbu mezi krátkými, středními či dlouhými vlnami. I rozhlasový signál se digitalizoval, a i když to většina populace asi ani netuší, i u nás vysílá celá řada stanic v normě DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). A další osobitou variantou rozhlasu je ovšem internetové rádio. Na rozdíl od klasického šíření signálu pomocí pozemních vysílačů, které využívá jak klasické AM či FM kmitočty, tak i digitální DAB+, logicky omezeného na prostor s dosahem vysílačů, internetová rádia lze poslouchat po celé zeměkouli bez ohledu na místo, odkud jejich „signál“ pochází. To je asi hlavní výhoda, díky níž nabídka dostupných stanic dosahuje řádu desetitisíců, a tak si prakticky každý posluchač najde stanici se žánrovým zaměřením, které preferuje. Neméně ovšem oceníme i fakt, že řada internetových stanic pouze vysílá hudbu daného žánru, takže nejste obtěžováni nekonečnými reklamami ani rádoby vtipnými moderátory. Na druhou stranu nelze přehlédnout, že zvuková kvalita internetových rádií nebývá nic moc, protože běžně se používá komprese MP3 s nízkým datovým tokem.

Přijímač SilverCrest Stereo-Internet-Radio je na tuto současnou různost rozhlasového vysílání dobře připraven. Umožňuje poslech rádií v klasickém krátkovlnném rozsahu (FM), vysílání DAB+ (jeho vyhledávací režim našel celkem 32 tuzemských položek) i internetových rádií. Kromě toho je kompatibilní s placenou streamovací službou Spotify a přes port USB k němu připojíte také harddisk či flashovou paměť. Z externího nosiče přehrajete kromě souborů MP3 a dalších ztrátových formátů rovněž skladby uložené v bezztrátovém kodeku FLAC. A konečně posledním zdrojem může být analogový signál přivedený z kompatibilního zařízení ke vstupu Aux in v minijackovém provedení. Pokud mezi zdroji hudby postrádáte audio streamované z mobilního telefonu či tabletu, vlastnost dnes běžnou u většiny zařízení reprodukujících zvuk, pak ta v základní funkční výbavě chybí, ale lze ji „doplnit“. Do smartphonu nainstalujete aplikaci, která z něj udělá zařízení DLNA (UPnP). V případě telefonů/tabletů Android je to aplikace BubbleUPnP, pro iOS doporučuje výrobce aplikace sync:stream nebo MediaConnect Obě jsou k mání zdarma v obchodech Google Play a iTunes.

Jak je dnes obvyklé, kompletní ovládání rádia (i ostatních komponentů řady SilverCrest Multiroom) lze provádět i prostřednictvím smartphonu či tabletu, konkrétně v bezplatné aplikaci Undok (pro Android a iOS). Prostředí této aplikace je graficky příjemně provedené, obsluha v něm je vcelku intuitivní, vadou na kráse je však absence češtiny – k dispozici je pouze angličtina. Ale ani aplikace Undok nepropojí s rádiem (a koneckonců ani s dalšími komponenty řady SilverCrest Multiroom) hudební soubory v mobilu/tabletu. Pokud však instalujete zmíněné DLNA/UPnP aplikace, pak už můžete skladby (a ostatní soubory) uložené v telefonu bezproblémově reprodukovat v režimu Přehrávač aplikace Undok. Stejně lze přehrávat multimédia také z dalších úložišť na síti. Osobně toto řešení považuji za zbytečně komplikované, doplnění funkcí rádia (a ovšem i ostatních komponentů SilverCrest) o Bluetooth by cenu jistě nijak závratně nezvýšilo a uživatelsky by bylo mnohem jednodušší. Aplikace Undok ovšem kromě udílení povelů (které je mnohem příjemnější, než prostřednictvím malého dálkového ovladače rádia) umožňuje i další využití komponentů řady SilverCrest. Je to především jejich propojené fungování ve více místnostech (multiroom). Jak rádio, tak další produkty – především aktivní reprosoustavy, které si představíme dále – lze seskupovat do samostatných skupin a z aplikace Undok jim „přiřadit“ zvolenou hudbu. Z každého reprodukčního zařízení proto můžete v různých místnostech hrát něco jiného nebo naopak všude stejné skladby. S ohledem na bohatou nabídku stanic se určitě hodí i možnost uložit si do seznamu „oblíbených“ po deseti položkách v režimech FM, DAB+ i internetová rádia, pouze se nabízí otázka, zda je tento počet, zejména pro internetová rádia, dostatečný… Ale větším problémem je skutečnost, že nabídka Favorites uložené položky nezobrazuje, tváří se jako prázdná, a k seznamu se dostaneme jen z prostředí jiné spuštěné stanice. Zde jde, myslím, o chybu aplikace, kterou by měla vyřešit aktualizace.

Vraťme se však k výbavě a provedení přijímače. Jeho tělo je tvořeno plastovým kvádrem se zaoblenými hranami, povrch – s výjimkou čelní (lesklé) a zadní (matně černý plech) strany – je zbroušen do podoby dobře imitující broušený hliník. Na obou bocích jsou širokopásmové reproduktory pro stereofonní reprodukci (ø cca 77 mm) s celkovým výkonem 2× 7 W. Na čelní straně najdete ovládací prvky v podobě dvou větších knoflíků (levý – zapnutí/vypnutí do pohotovostního režimu, hlasitost, pravý – pohyb v nabídce a její potvrzení) a pětimenších tlačítek (Info, Mode, Favorite, Menu a Back). Podstatnou součástí ovládací výbavy je ovšem barevný LCD panel (úhlopříčka cca 64 mm), který zobrazuje nabídku v příslušných režimech i menu pro základní nastavení přístroje – jeho nezbytnou součástí je pochopitelně internetové připojení, které lze navázat jak po kabelu, tak bezdrátově. Pokud jsou k přehrávaným skladbám – lhostejno z jakého zdroje – k dispozici doprovodné informace, lze je na displeji zobrazit tlačítkem Info. Zadní strana rádia pak patří síťovému vypínači, konektorům (LAN, USB, sluchátka, Aux In), teleskopické anténě pro FM a DAB+ a kruhovému bassreflexovému otvoru.

Součástí výbavy je také už zmíněný dálkový ovladač, na můj vkus možná až příliš miniaturní s poměrně „nahuštěnými“ tlačítky, který napájí knoflíková baterie CR2025). Při praktickém zkoušení rádia mě trochu zaskočilo, že na signály z ovladače radiopřijímače reagoval také můj satelitní přijímač Xtrend a naopak, signály ovladače Xtrendu zase přepínaly funkce SilverCrestu – samozřejmě v obou případech zcela nelogickým způsobem. Nelze tedy zcela vyloučit, že podobně se může ovladač rádia „hádat“ i s jinými přístroji. Mezi jazyky pro ovládání čeština bohužel není, musíme si tedy vybrat z jiných třinácti možností. Dodejme, že nechybí ani funkce budíku a volitelného automatického vypnutí v rozsahu od 15 do 60 minut (v 15minutových krocích).

Zvuk rádia vcelku odpovídá možnostem přístroje této velikosti, reproduktorové výbavy a v neposlední řadě i cenové kategorie. Škoda, že přijímač postrádá možnost připojit externí reprosoustavy, nebo poslat signál – nejlépe digitálním audiovýstupem – do klasické reprodukční sestavy.

 +: možnost příjmu FM, DAB+ a internetových rádií; USB pro připojení externího úložiště; dobře čitelný barevný LCD panel pro přehlednou orientaci v nabídce i pro nastavení; líbí se mi design

– : složitější řešení reprodukce skladeb uložených v mobilu či tabletu; nemá české menu

 

SilverCrest Multiroom Streaming Speaker 35W

Do rodiny audio zařízení SilverCrest Multiroom patří i aktivní bezdrátové reprosoustavy: tato „bezdrátovost" se samozřejmě týká transportu signálu, kabelu napájení z elektrické sítě se samozřejmě nevyhneme. Nejvýkonnější model má – jak napovídá i jeho označení – celkový výkon 35 wattů. Naležato orientovaná reprosoustava má slušnou reproduktorovou výbavu: v cca 37,5 centimetru široké ozvučnici najdete po dvou středových a výškových reproduktorech a jeden „subwooferový“ basový měnič. Výrobce tak provedení označuje jako 2.1. Designové řešení je u všech komponentů SilverCrest Multiroom obdobné, tělo tvoří plast věrně imitující broušený kov, zde však ozvučnici tvoří solidní materiál MDF a čelní stranu s reproduktory překrývá černá tkanina. Na horní ploše jsou ovládací prvky – pětice tlačítek (zapnutí/vypnutí do pohotovosti, Mode/Spotify, WPS/Reset, hlasitost +, hlasitost −) a dvě diody informující barvou o stavu přístroje.

Konektorová výbava na zadní straně reprosoustavy je tentokrát spartánská: port USB a analogový vstup Aux In v minijackovém provedení. Kromě toho zde najdeme i hlavní síťový vypínač přístroje a plastový kruhový výstup bassreflexu. Chybí tedy především konektor LAN pro kabelové připojení k síti; to je proto možné pouze bezdrátovým protokolem wifi. S ohledem na zdůrazňovanou „bezdrátovost“ to má svou logiku, nicméně z praxe dobře víme, že dosah wifi signálu občas mívá – zejména ve větších bytech, o domech nemluvě – své nepříjemné limity…

Základní funkce této aktivní reprosoustavy tvoří opět příjem internetových rádií, přímý přístup ke službě Spotify (byť patří k nejpopulárnějším hudebním streamům, je škoda, že řada Multiroom nenabídne přístup také k dalším službám), Music Player, tedy hudební přehrávač pro reprodukci hudby z úložišť na síti či z harddisků a flashových pamětí připojených k portu USB, a Aux In – reprodukce signálu z analogového vstupu (tedy třeba z kapesních přehrávačů). S ohledem na absenci dálkového ovladače i informačního LCD, které má rádio SilverCrest, se bez aplikace Undok asi neobejdeme. Vcelku snadno jejím prostřednictvím také připojíme reprosoustavy k domácí počítačové síti. Výše zmíněný problém se zobrazováním „oblíbených“ položek samozřejmě registrujeme i zde. Pro přehrávání hudby z mobilu či tabletu je opět nezbytná instalace aplikace pro DLNA/UPnP, jak je popsána výše. Stejně jako ostatní komponenty řady Multiroom lze i Speaker 35W začlenit do početnějších (maximum je 16 členů) prostorových sestav v bytě či domě.

Hlavní předností Multiroom Streaming Speaker 35W je mnohem kvalitnější zvuk – z komponentů řady SilverCrest Multiroom určitě nejlepší. Což není žádné překvapení, Speaker 35W má nejbohatší reproduktorovou výbavu (celkem pět měničů) i největší ozvučnici z poctivého materiálu. Především díky samostatným výškovým a basovým reproduktorům poskytuje mnohem vyváženější reprodukci celého kmitočtového spektra, takže výsledkem je vyvážený a poslechově příjemný zvuk.

 

+ : v této cenové kategorii velmi dobrý zvuk; možnost společného ovládání s dalšími komponenty v sestavách Multiroom

– : absence přípojky LAN pro kabelové připojení k počítačové síti; složitější řešení reprodukce skladeb uložených v mobilu či tabletu

 

SilverCrest Multiroom Streaming Speaker 30W

Vlastně jde o zmenšenou verzi předchozího modelu. Hlavní rozdíl najdeme v reproduktorové výbavě, zde se musíme spokojit se dvěma širokopásmovými měniči, a o pět wattů nižším celkovým výkonem. Jinak je vzhled obou modelů je prakticky stejný (samozřejmě odhlédneme-li od rozdílů v rozměrech), včetně pětice ovládacích tlačítek na horní straně, zcela shodná je i konektorová výbava omezená na USB a analogový Aux In (v minijackovém provedení). Neliší se ani funkční využití obou aktivních reprosoustav, i zde tedy máme příjem internetových rádií, placenou streamovací službu Spotify či přehrávání souborů ze sítě nebo z paměťových nosičů připojených k USB. Přístup k hudbě v mobilu/tabletu samozřejmě stejně jako u ostatních přístrojů řady SilverCrest Multiroom vyžaduje instalaci speciální aplikace pro funkce DLNA/UPnP. Ovládání opět řeší přehrávač Undok v mobilu či tabletu.

Méně početné reproduktorové osazení se projevuje chudším zvukem. Ten logicky postrádá spektrální vyváženost zvuku Speakeru 35W, především je skrovnější v okrajových pásmech – výškách i basech. Zvukovou kvalitu Speakeru 30W tak můžeme v rámci podobných zařízení označit za průměrnou. Zájemcům bych rozhodně doporučil vyšší model – je sice dražší o cca 800 Kč, ale připlatit si se v tomto případě vyplatí.

+ : kompaktnější provedení

– : chudší reproduktorová výbava poskytuje jen průměrný zvuk; složitější řešení reprodukce skladeb uložených v mobilu či tabletu

 

SilverCrest Multiroom Streaming Speaker 18W

Menší verze aktivní reprosoustavy je tentokrát pojata v regálové podobě, tedy jako menší bednička orientovaná na výšku. Je osazena jedním výškovým a jedním širokopásmovým reproduktorem doplněným bassreflexem, výkon zesilovače je 18 wattů. Korpus je z plastu s povrchem připomínajícím kov, čelní strana s reproduktory tentokrát kryje jemně perforovaný plech přerušený jen proužkem tlačítek pro zapnutí/vypnutí do pohotovosti, Mode/Spotify, a hlasitost ±. Tlačítko WPS/Reset bylo přesunuto na zadní stranu, kde najdeme také port USB a minijack analogového vstupu Aux In. Nechybí ani hlavní vypínač přístroje a výstup bassreflexu. Specialitou je ovšem přepínač s polohami R – L – Mono, kterým určíme, v jakém režimu bude reprosoustava pracovat. Sama o sobě je pochopitelně monofonní, lze ji ovšem spárovat s dalším kusem a pak může fungovat ve stereofonním režimu – přepínačem pak určíme, který kanál bude reprodukovat. Pro stereofonní využití je třeba každý člen páru nejprve samostatně přihlásit do domácí sítě a pak je v aplikaci Undok spárovat. Obojí je poměrně snadné.

Přehrávací funkce jsou stejné jako u většího modelu – opět tedy můžeme poslouchat početná internetová rádia, hudbu z úložišť na síti (na něž je po nainstalování aplikace pro DLNA/UPnP „promění“ i mobilní telefon či tablet) či z externích zařízení připojená k USB nebo analogovému vstupu. V praxi vše funguje, jak má, až na jednu výjimku, a tou je přehrávání z externích zdrojů. Pokud například harddisk připojíte k jedné ze spárovaných bedniček, zvuk bude hrát jen z ní, druhý „kanál“ zůstane tichý. To je docela zásadní chyba, ale ač jsem v nastavení aplikace Undok vyzkoušel všechno možné, stereo jsem v tomto případě nerozchodil. Naopak reprodukce internetových rádií i souborů ze sítě (konkrétně z harddisku počítače) byla zcela v pořádku, tedy se zvukem z obou kanálů.

Zvuk ze stereofonního páru je na dobré úrovni, ostatně oproti většímu modelu postrádáme jen basový reproduktor, což se samozřejmě při bezprostředním porovnání (samostatný Speaker 35W a spárovanou dvojici Speaker 18W lze v aplikaci Undok snadno a rychle přepínat) projeví méně zřetelnou basovou složkou u stereofonní dvojice. Naopak tím, že oba kanály můžeme v prostoru libovolně umístit, snadno docílíme zřetelnějšího stereo efektu.

 

+ : možnost propojit dvě reprosoustavy pro stereofonní reprodukci; v aplikaci Undok společné ovládání s dalšími komponenty v sestavách Multiroom

– : při reprodukci z externího nosiče hraje jen ta reprosoustava, k níž je zdroj zvuku připojen – tedy monofonně; složitější řešení reprodukce skladeb uložených v mobilu či tabletu.

SilverCrest Multiroom Streaming Adapter SMRA 5.0 A1

Všechna předchozí zařízení jsou sama i reprodukčními jednotkami. Co ale dělat v případě, kdybychom chtěli k reprodukci hudby z obdobných zdrojů (internetová rádia, síťová úložiště, externí USB paměti) použít výkonnější domácí audiosystém, tedy klasický zesilovač se stereo reprosoustavami, případně náš mikro/minisystém? V systému SilverCrest Multiroom takový úkol plní právě tento adaptér.

Jedná se o nevelkou krabičku, tentokrát kompletně z černého lesklého plastu imitujícího klavírní lak. Na čelní straně je dvojice informačních diod a trojice tlačítek – zapnutí/vypnutí do pohotovosti, Mode/Spotify a WPS. Na zadní straně kromě vypínače, tlačítka Reset, portu USB a zdířky napájení ze síťového adaptéru najdeme výstupy zvukového signálu v digitálním (optický S/PDIF) i analogovém (2× cinch) provedení. Právě těmito výstupy adaptér propojíme se zesilovačem. Jak je z výčtu připojení patrné, výrobce tentokrát – na rozdíl od ostatních zařízení řady – vynechal analogový vstup, což však žádný zásadní nedostatek nepředstavuje. Zdroji hudby tak v případě SMRA 5.0 A1 mohou být internetová rádia, streamovací služba Spotify a v režimu Music Player soubory z úložišť na síti nebo z externích pamětí připojených k portu USB na adaptéru. A stejně jako u ostatních modelů lze tyto zdroje rozšířit o skladby uložené v mobilním telefonu či tabletu po instalaci samostatné aplikace pro funkci DLNA/UpnP.

Pro připojení adaptéru k domácí počítačové síti (které je i zde možné pouze bezdrátově), i pro jeho ovládání, opět potřebujete bezplatnou aplikaci Undok instalovanou do smartphonu nebo tabletu. Při praktickém testu adaptér fungoval bezchybně, pouze mě překvapil výrazně slabší signál z optického výstupu. Hlasitost zesilovače jsem musel „vyjet“ do poloh, při kterých bychom při signálu třeba z CD přehrávače už asi byli bez oken. Takže pokud možnosti domácího audia o tento drobný, ale praktický přístroj rozšíříte, nezapomeňte vždy po jeho použití hlasitost zesilovače opět vrátit do normálu!

+: kvalitnější reprodukce díky připojení k libovolné audio aparatuře

– : slabší signál z digitálního audiovýstupu; složitější řešení reprodukce skladeb uložených v mobilu či tabletu

 

 

 

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑