Audio no image

Publikováno 29. listopadu 2015 | Václav Pavel

0

Mírumilovný extrémista

Zajímalo nás, jestli největší znamená také nejlepší, tak jsme si ho v redakci trochu proklepli. A papírové předpoklady beze zbytku naplnil. Výtlak 2× 20 W (Flip 3 – 2× 8 W; Charge 2+ – 2× 7,5 W) svými parametry sice potenciálně atakuje dobrou pověst majitele, ale zaručuje čistý, nezkreslený a hlavně hutný sound i při odbrzděném Volume. Ale vezměme to pěkně popořádku.


Macek v kabátku
Xtreme váží dva kilogramy, ale pokud nebude zahušťovat atmosféru doma či na pracovišti (ať už v kanceláři či válcovně plechu, nemá totiž problém uplatnit se v obou provozech), do oček lze připevnit dodávaný popruh a můžete vyrazit za hranice všedních dnů někam do šumu velkoměsta či lůna přírody. Xtreme je programově konstruován do nepohody. Reproduktory kryje velmi houževnatá syntetická tkanina s hustou osnovou, takže nějaký deštíček, hrátky u bazénu, či garden party s ostře nabitými vodními pistolkami mu náladu rozhodně nezkazí. Na výběr jsou tři barevné varianty: černá, modrá, červená. Odstup od podložky zajišťují nožičky z tvrdé gumy. Systém lze postavit i na výšku na jedno z okruží chránící pasivní zářiče.
Obsluha je triviální a intuitivní. K dispozici jsou „embosovaná“ tlačítka pro navázání komunikace s BT strojky, ± Volume, čudlík párování s dalšími JBL reproduktory (nevzniká sice stereo, ale rozšíří se prostor a zvuk lépe pokryje i větší poslechovou výměru) a Play/ Pause. Samostatná tlačítka pro rychlejší přesuny mezi skladbami k dispozici nejsou, ale dvojitý poklep na Play alespoň umožní skok o jednu skladbu dál, nikoliv vzad. U vědomí skutečnosti, že stejně nejčastěji určujeme výběr a pořadí skladeb prostřednictvím smartphonu, respektive tabletu, je to vlastně jedno. S drsnými podmínkami počítá i velmi festovní zip, chránící konektořiště, tedy 3,5mm Aux-in, 2× USB, micro USB a napájecí konektor. V této souvislosti je třeba zmínit jednu z mála nevýhod, kterou Xtreme má vůči svým menším sourozencům. Musí se nabíjet pouze prostřednictvím nabíječky z elektrické sítě, notebook či PC to nezvládne. Ale plně nabitý systém je pak ochotný podělit se o drahocennou energii i se smartphony, ba dokonce i věčně hladovými tablety, takže v případě ztroskotání může dočasně posloužit i jako power banka. A stejně dobře se osvědčí i coby součást hands-free sady.

Špičkový zvuk přes celé pásmo
Hudebnímu projevu prospívá velkorysá kmitočtová charakteristika. Je znát, že se o práci dělí pár výškových měničů (à 35 mm) a dvojice basových repráčků (à 63 mm), podporovaná pasivními zářiči, jež vyzařují do stran přístroje. Obě části spektra jsou od sebe perfektně odděleny, navzdory limitované šířce reprosoustavy nemají kanály tendenci se slévat do neidentifikovatelné změti tónů, chcete- -li báchorečné zvukové koule. Basy jsou impozantní, ale neutlačují středy, výšky jsou jasné, přesné, plné detailů. Rezerva v hlasitosti je obrovská. Pro zachování duševního zdraví je rozumná úroveň cca na 50 % hlasitosti, dál není radno se pouštět, pokud nechcete přijít o ženu i s dětmi, prarodiče, psa či sousedy. Při venkovní produkci se samozřejmě můžete trochu odvázat, dejme tomu do 90–95 % Volume nedochází k žádným závažnějším zkreslením. Při domácím poslechu je dobré si hlídat dostatečný odstup systému od zdi a svědčí mu i pevnější podložka. Pokud nechcete zbytečně zvýrazňovat spodní partie, nestavte Xtreme někam do poličky mezi jednotlivé díly Ottova naučného slovníku.
Hudební dispozice systému ocení spíše milovník řekněme méně komplikovaných hudebních žánrů. Samozřejmě si poradí i Beethovenem či Stravinským, ale jeho doménou je zhmotňování bigbítu s poctivým basovým fundamentem. Na druhou stranu ale s velkou grácií vykreslí třeba i akustické kytary (Pink Floyd – A Pillow of Winds/Meddle) či Pavlíčkův Ovation ve skladbě V stínu kapradiny.
 

JBL XTREME: 7 690 Kč
Rivalové: Libratone Zipp (8 490 Kč S&V 2/13)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑