Audio

Publikováno 18. prosince 2015 | Miroslav Láb

0

Hodně výkonná drobnost!

Americká firma Apogee začala v roce 1991 vyrábět špičkové D/A a A/D převodníky, které byly určeny především do nahrávacích studií: od roku 1981 dodávalo Apogee aktivní filtry pro páskové digitální studiové magnetofony Sony, Otari a Mitsubishi. Výrobní program firmy se příliš nezměnil, navíc v poslední době, kdy se seriózní studiová práce přesouvá ze studií také do notebooků, jsou zajímavé i jednodušší, levnější, ale přesto kvalitní zvukové adaptéry. Nejznámějším produktem společnosti Apogee tohoto typu je bezesporu její dvoukanálový Duet.

Za linearitu vyšší
Kvalitní nahrávky je třeba také kvalitně poslouchat. Mezi nejjednodušší výstupní interface patří u Apogee USB D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem Groove. Nenápadné černé zařízení, jen nepatrně větší než balíček žvýkaček, se s počítačem propojuje krátkým USB kabelem a jeho výstupní 3,5 mm jack využijete jako linkový nebo sluchátkový analogový výstup. Propojení kabelem je výrazně praktičtější a méně zranitelné řešení než konkurenční integrovaný USB konektor u něhož hrozí zlomení celého zařízení.
Vlastní D/A převodník je osazen obvodem ESS Sabre s 32bitovým rozlišením a maximálním vzorkovacím kmitočtem 192 kHz. Samotný obvod převodníku je přitom řešen jako osmikanálový a pro stereofonní převod se vy užívají vždy čtyři převodníky zapojené paralelně pro jeden kanál (Quad Sum). Výhodou zapojení je nižší hladina rušivých napětí (šumu a produktů zkreslení) a vyšší výsledná linearita. Za převodníkem následuje sluchátkový zesilovač s relativně velkým výstupním výkonem, který má výstup řešený formou proudového zdroje. Proto je zesilovač schopen dodat dostatečný výkon do sluchátek s téměř libovolnou impedancí. Průvodním jevem výkonného výstupu je i skutečnost, že povrch kovového obalu převodníku má při zátěži pozorovatelně vyšší provozní teplotu; je vestavěný do hliníkového bloku, který slouží současně jako nezbytný chladič. Napětí na výstupu se nastavuje skokově dvěma tlačítky, mezi kterými jsou tři LED diody, jež rudou barvou indikují regulaci hlasitosti a při reprodukci modře indikují velikost signálu. K napájení převodníku slouží pouze propojení USB.

Třídírna nahrávek
Konstrukce Groove je, ostatně jako u všech zařízení Apogee, jednoduchá, seriózní a ani majitelé Macbooků se za něj nemusí stydět. Mimochodem, pro applovské počítače se Groove připojuje systémem Plug and Play; pochopitelně funguje i ve spojení s PC Windows, v tomto případě ale potřebuje extra ovladače. Během testování jsem nenarazil na software, se kterým by Groove bezproblémově nefungoval. Poslouchal jsem zejména AAC 320 kb, FLAC 44,1–192 kHz/16–24 bit, jazz, rock, klasiku, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs), Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room a další. Sluchátka Beyer DT880 hrají standardně dobře a ani testovaný převodník s nimi neměl sebemenší problém. Dynamika je skvělá a občasný sluchátkový poslech lze označit za maximálně příjemný.
Zatěžkávací zkouškou se stalo připojení sluchátek AKG K1000, která mají extrémně nízkou impedanci a vyžadují vlastní, relativně výkonný zesilovač a ze standardního sluchátkového výstupu obvykle moc nezahrají. S Groove je lze plně využívat a ani nemusí být úroveň hlasitosti nastavena na maximum, protože na výstupu zůstává i tak dostatečná rezerva. Pokud je nahrávka kvalitní, není co dodávat, výsledkem je spektrálně vyvážený poslech, s výborným rozlišením a jemnými detaily. Spojení NAS s výbornými nahrávkami, Macbook (13“ Retina, SW VOX, Adobe Audition, Audacity, Spotify, RAID WD Share Space), Groove a K1000 se tak může směle zařadit mezi špičková reprodukční zařízení. Za rozumné peníze získáte přenosnou sestavu, fungující skvěle kdekoliv, bez ohledu na akustiku poslechové místnosti. Proudový výstup zaručuje optimální přizpůsobení a to jak „klasických“ sluchátek DT880 Beyer, tak studiových, nízkoimpedančních AKG K1000. Dokonce kontrolní poslech na Apple „pecky“ neměl nedostatky a výstupní výkon byl v použitelném rozsahu. Na K1000 z nahrávek dokonce vylezou všechny nectnosti, které běžný sluchátkový zesilovač úspěšně zamaskuje. Pokud je reprodukovaná nahrávka dobrá, ve spojení s Groove se stává vynikající, a proto se vám může při poslechu s převodníkem snadno přihodit, že se přistihnete, jak třídíte své nahrávky na technicky skvělé a na ty, jež si poslechnete jen s výhradami, často výraznými.
Ani při poslouchání přes klasické stereofonní zařízení (předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač Accuphase P-450, síťová pračka Accuphase P-500, reproduktorové soustavy KEF R700, vše propojeno kabely DIY/Klotz) nezůstanete o nic ochuzeni. Poslech je opět standardně vynikající. S frekvenčním spektrem už u většiny podobných zařízení není problém a dynamika je neomezená. Detaily na výškách jsou jemné a čisté, což oceníte zejména u HD záznamů, přitom kontury nejnižších kmitočtů jsou pevné a tvrdé. Groove je konečně jednoduché příslušenství, kterým digitálně propojíte počítač s jakýmkoliv analogovým výstupem. A jako bonus získáte elegantní doplněk počítače a kvalitních sluchátek.

APOGEE GROOVE: 9 200 Kč
Rivalové: Audioquest Dragonfly 1.2 (4 190 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑