Audio

Publikováno 28. ledna 2016 | Pavel Víšek

0

Šťastná sedma

Novinka se těsně minula s nominací do rubriky Kdo s koho (S&V 11/15), v níž chyběly i o málo starší přehrávače Onkyo a Sony. Je zřejmé, že kapesních audio přehrávačů s cenou, která se víceméně blíží hranici 20 000 Kč, na trhu přibývá. Jediné provedení X7 má hliníkové tělo se sraženými hranami, anodizované do titanově šedé. Čistý design na čelním panelu, kterému vévodí velký displej „podtržený“ blankytně podsvícenou světlovodnou linkou v roli kontrolky, zvýrazňuje jemné broušení kovu.

Skoro vše na dotek
Oproti trojici starších modelů zmizela ovládací tlačítka i s otočným mezikružím a barevný TFT displej (s úhlopříčkou 100 mm a rozlišením 480 × 800 pixelů) je poprvé dotykový, navíc X7 má premiéru i s operačním systémem Android ve verzi 4.4, takže obsluha je pro většinu majitelů chytrých telefonů intuitivní. Menu jsou vyřešena přehledně, barvy se nijak nepředvádějí, výjimky nejčastěji potvrzují některé obaly alb, tedy pokud je metadata obsahují (když ne, zobrazuje se stylizovaná značka noty). Hlasitost regulují v rozsahu od 0 do 120 tlačítka elektronického potenciometru na levé straně, pod kterými následují tlačítkový vypínač a slot pro paměťovou kartu microSD, jíž lze rozšířit 32GB vnitřní paměť až o 128 GB. Nejenom pro ovládání v kapse slouží tři tlačítka na pravé straně, která ovládají funkce Play/Stop a přeskakování mezi skladbami. Jedinou přípojku na horní straně představuje kombo dvou výstupů (linkového a digitálního koaxiálního) pro 3,5mm jack. Dole najdeme port micro USB pro dobíjení vestavěné baterie, která má typickou výdrž kolem devíti hodin (nabíjí se čtyři hodiny), a možná netypicky výstup pro sluchátka, což ale vyžaduje koncepce s výměnným modulem sluchátkového zesilovače (ve spodní části pod svítící lištou): defaultně je X7 osazený modulem pro intraaurální špunty (IEM), ale FiiO připravuje další typy, mj. pro sluchátka s malou citlivostí/vyšší impedancí i se symetrickým výstupem. Mezi přípojky můžeme počítat i dvě bezdrátová rozhraní: Bluetooth (bez podpory kodeku aptX) a wifi. Bohatá výbava obsahuje ochranné transparentní fólie, USB kabel k propojení s PC, redukci z 3,5mm jacku na cinch a inbusový šroubovák, kterým lze demontovat kryt zmíněného modulu sluchátkového zesilovače. Jako u ostatních firemních modelů lze jako volitelné příslušenství pořídit koženkové pouzdro za cenu kolem 300 Kč.

Topologie je top
Obvodově pojali konstruktéři FiiO X7 ve velkém stylu. Srdcem přehrávače je D/A převodník osazený dvaatřicetibitovým obvodem Sabre³² ES9018S z katalogu kalifornské firmy ESS Technology s upsamplingem na 384 kHz: ten je standardně osmikanálový, ale jeho kvality ve stereofonních aplikacích rostou a jen dynamika dosahuje excelentní hodnoty 133 dB, byť tu samozřejmě v praxi plně nevyužijeme. Stabilní zvuk jde na vrub „bufferu“ osazeného operačním obvodem OPA1612 od firmy Texas Instruments. Formátová kompatibilita je víceméně absolutní: že streamy DSD končí u 5,8 MHz (DSD128), bude vadit málokomu. S ohledem na možný objem zpracovávaných dat disponuje FiiO X7 vysoce výkonným čipsetem RK3188 se čtyřmi jádry s architekturou Cortex A9 (dosahují kmitočtu 1,4 GHz), který vyrábí čínská firma Rockchip. Zvuk lze přizpůsobit desetipásmovým grafickým ekvalizérem, jenž je defaultně nastavený na nulových hodnotách: kromě přednastavených křivek (dle žánru – Pop, Dance, Rock apod.) lze nastavit i uživatelskou, ale s kvalitními sluchátky se nabízí audiofilský režim Pure Music, aktivovaný grafickým tlačítkem na horní „roletě“, který vypíná všechno nepotřebné.
Bez nadsázky referenční zvuk je muzikální a kmitočtově vyvážený, s vynikající dynamikou i výborně podaným prostorem. FiiO X7 nestraní žádnému žánru, přesvědčivě reprodukuje sólový klavír či symfonický orchestr jako metalovou partičku (X7 byl propojený se sluchátky Sennheiser Momentum On-Ear i špunty q-Jays Reference a Westone UM PRO30). Že je sedmička šťastným číslem v západním světě i Číně je opravdu slyšet.

FIIO X7: 19 990 Kč
Rivalové: Onkyo DAC-HA300 (18 490 Kč); Sony NW-ZX100 (asi 18 900 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑