Video

Publikováno 17. února 2016 | Petr Žák

0

Univerzální hráč

Především se jejich funkční výbava zaměřuje na internet a soubory uložené na externích úložištích. Což o to, multimediální a síťové funkce má dnes kdekterý přístroj. Skoro by se dalo říci, že to patří k „dobrému tónu“. Jenže ne vždy to funguje tak, jak bychom si přáli, nejčastěji je problém v (ne)kompatibilitě s různými formáty, jindy s titulky, něco lze hrát jen z harddisku, ale už ne ze sítě, často nás výrobci krmí nesmyslnými aplikacemi, které nikdo nepotřebuje a nelze je odinstalovat. Tím spíše pak potěší setkání s přístrojem, kde 99 % věcí funguje, jak má.
Moderní koncepce v klasickém těle Pioneer BDP-180 je koncipován jako univerzální přehrávač široké škály obrazových i zvukových formátů. Samozřejmě s předpokládanou návazností na reprodukci kvalitní zvukovou aparaturou a obrazovou jednotkou – ať už v podobě plochého televizoru či videoprojektoru. Designové provedení (na výběr v černé a stříbrné barvě) odpovídá klasickému AV komponentu, vpředu najdeme pod šuplíkem mechaniky dobře čitelný bodový displej, ovladače jsou omezeny na zapnutí/vypnutí, vysunutí/zasunutí transportu mechaniky a spuštění a ukončení reprodukce. Na čelní straně je ještě praktický port USB pro stále užívanější externí paměťové nosiče. Další konektorová výbava je vcelku standardní: hlavním výstupem je samozřejmě HDMI, škoda že není k dispozici ve dvojitém provedení pro samostatnou distribuci obrazového a zvukového signálu. Takto je připojení prakticky dané podle typu AV zesilovače, který k přehrávači připojíme: v případě moderního AV receiveru/zesilovače vedeme kabel HDMI do jeho vstupu a signál pro televizor pak poskytne výstup HDMI receiveru/zesilovače; v případě starších modelů připojíme HDMI k televizoru a zvuk do zesilovače vedeme z digitálního výstupu přehrávače (k dispozici jen v optickém provedení) – logicky tím ovšem přijdeme o nadstavbové HD zvukové formáty Blu-ray disků, které přenáší pouze rozhraní HDMI. V menu přehrávače samozřejmě lze zvolit, v jaké podobě chceme zvukový signál do zesilovače vést (bitový tok, PCM, re-kódování), u obrazu nabízí pro výstup HDMI interní přepočet až do rozlišení 4K Ultra HD/24obr. (samozřejmě i s nižšími variantami standardního i HD rozlišení). Přehrávat samozřejmě může i disky 3D BD. Kromě už zmíněných konektorů (HDMI, digitální optický, USB, LAN) je ve výbavě ještě klasický analogový audio výstup (cinch), takříkajíc pro všechny případy.

Chvála češtiny
Na obsluze přehrávače potěší, že komunikuje i v češtině – na rozdíl třeba od televizorů to v případě BD přehrávačů rozhodně není samozřejmost. A když už jsme u naší mateřštiny, dodejme, že ji lze též zadat i pro automatické spuštění příslušné jazykové stopy, titulků či menu disku. Grafické provedení menu bych si sice dokázal představit v elegantnější podobě (viz např. stránka Hlavní nabídky), nelze mu ale upřít příkladnou přehlednost. Což platí i o dálkovém ovladači, kterým ale při povelech musíte docela přesně mířit na přístroj. Mimochodem, dlouhé doby načítání disků jsou už dávno věcí minulou – obraz a zvuk z dvouvrstvého BD se rozeběhl po zhruba 22 sekundách od uzavření mechaniky.

Formátový všežravec
Podrobnější představení funkcí bychom asi měli začít u mechaniky pro optické diskové nosiče. Ta kromě povinných formátů (BD, DVD, CD-DA) zvládá i disky SACD (a také DVD Audio, ač o tom specifikace taktně mlčí) a vypálená dévédéčka s datově uloženými zvukovými i obrazovými soubory. Už zde je tedy paleta využití docela pestrá, ale to jsme teprve na začátku. Přístroj lze oběma způsoby – kabelem i prostřednictvím wifi – připojit k síti, samozřejmě nechybí ani výbava porty USB (jeden vpředu, druhý vzadu) k připojení externích harddisků či flashových pamětí, včetně využitelnosti pro funkci BD Live, i když, popravdě, mnoho disků s touto výbavou jsem nepotkal… A jak už jsem naznačil, za jednu z předností funkčního řešení považuji fakt, že Pioneer nedělá žádné rozdíly mezi zdroji – přehrává stejné soubory z optických disků, z harddisků i z počítače či dalších míst na síti. Což kupodivu stále není samozřejmostí. V tomto směru stojí za připomínku především plná podpora zvukových formátů s bezztrátovou kompresí, zahrnující i tzv. Hi-Res Audio (FLAC po 24bit/192 kHz, DSD 2,8 MHz). V případě videí (MKV, DivX) není problémem ani zobrazení titulků, opět lhostejno, zda soubor je na harddisku připojeném k přehrávači nebo někde na síti. Pro správnou češtinu je ovšem třeba v nabídce Functions vybrat příslušnou znakovou sadu, v našem případě CP 1250. Kompatibilita přehrávače s užívanými formáty videa je vysoká, z testovacích videosouborů nepřehrál jen „tradiční“ kodek WMV2. Tradiční v tom smyslu, že jej nezvládá snad žádný model AV přístroje a poradí si s ním jen některé specializované multimediální přehrávače, zejména v Androidním provedení umožňujícím instalovat různé přehrávací programy. Dle očekávání je pak zcela bezproblémové přehrávání zvukových souborů – kromě zmíněných audiofilských možností samozřejmě přehrávač schroupne i ostatní tradiční formáty – a také fotografií s obvyklými možnostmi automatické prezentace.
K síťovým funkcím ještě jedna poznámka: na počítači, z jehož harddisku chceme soubory přehrávat, musí být spouštěn mediální/ DLNA server; ve většině případů postačí Windows Media Center, který je standardní součástí instalace operačního systému, při praktické zkoušce si přehrávač rozuměl i s mediálním serverem Nero MediaHome. Vtip je v tom, že v opačném případě sice v nabídce uvidíte příslušné složky, ale samotné soubory systém nepřehraje. To je trochu matoucí, proto je třeba si na to dát pozor. Připojení k počítačové síti s sebou nese i přístup na internet. V tomto směru se Pioneer drží dost zkrátka, jedinou aplikací, kterou nabízí, je YouTube. Ve výbavě tedy není ani webový prohlížeč, ale nemyslím, že by to uživatelům nějak vadilo – koneckonců ho nejspíše mají, stejně jako další aplikace, i v připojeném televizoru.

S mobilem či tabletem
Mobily a tablety se už hojně etablovaly do role spoluhráčů AV elektroniky. Prakticky kaž dá značka má i svou aplikaci (nebo několik) pro komunikaci s těmito zařízeními. Nejinak Pioneer a tak jsem vyzkoušel i ovládání BD přehrávače pomocí aplikace iControlAV5, která je pro tento typ přístrojů určena. Běžná obsluha je bezproblémová, příjemné je i grafické provedení aplikace, které využívá de facto dvě snadno přepínatelné stránky. Na úvod je třeba, aby aplikace přístroj na síti našla, což zvládla, pouze bylo třeba ručně opsat IP adresu (v menu připojeného přehrávače si ji snadno zobrazíte). Na rozdíl od starších verzí nemá iControlAV5 problém ani se zapínáním přehrávače z pohotovostního režimu, pouze je třeba v menu nezapomenout zapnout „pohotovost“ i pro síť. Na rozdíl od některých konkurenčních „firemních“ aplikací iControlAV5 nemá v popisu práce zprostředkování reprodukce multimediálních souborů uložených v mobilu/ tabletu. Přehrávač je ale vybaven funkcí Miracast, v jejímž rámci naváže bezdrátové spojení s mobilem/tabletem i „na přímo“ (mimo router), takže touto cestou zobrazíme prostřednictvím BD přehrávače v televizoru i to, co vidíme na displeji mobilního zařízení. Funkce se hodí především pro fotografie a videa. U novějších modelů televizorů ovšem nejspíš najdete stejnou funkci i v nabídce samotného přijímače.
Z hlediska kvality reprodukce je přehrávač připraven obstát i v náročně pojatém domácím kině, mj. i díky přepočtu videa ve vysokém rozlišení do ultra vysokého rozlišení. Obraz je ve všech směrech prvotřídní a v příslušně vybavené sestavě zprostředkovává i libovolné zvukové formáty, včetně HD prostorového zvuku DTS-Master Audio či DolbyTrue HD. Dobře obstojí i pro ryze hudební využití, ať už dáte přednost klasickým nosičům na optických discích (CD, SACD, DVD Audio) či modernímu Hi-Res Audiu, třeba v podobě FLACu 24 bit/192 kHz, s archivací na počítačové síti.

 

PIONEER BDP-180: 7 390 Kč
Rivalové: Sony BDP-S7200 (7 500 Kč); Panasonic DMP-BDT570 (9 900 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑