Audio

Publikováno 24. února 2016 | David Nývlt

0

Pachatel se vrací na místo činu

Mikrosystém, vyvedený v lesklé černi, má na předním, jinak hladkém panelu umístěn v dolní části za vyklápěcími dvířky vozík pro CD či DVD disky. Vedle sídlí USB konektor, vstup pro zvuk z externího zdroje (Aux In) a výstup pro sluchátka (3,5mm jack). Mikrosystém má displej (zobrazující jednu řádku textu) za sklem předního panelu, a tak info o CD a většinu dalších úkonů lze přečíst díky „kraulujícímu“ textu. Designově příjemně působí obloučkovitá kolébka regulace hlasitosti zvuku.

Provoz
Ovládání je rozděleno do zón. První nejobsažnější tvoří dálkový ovladač s opravdu až příliš bohatou nadílkou tvarově shodných tlačítek. Druhou, vpravdě nouzovou možností je osm tlačítek na horní ploše mikrosystému. Třetí je na připojené TV obrazovce při přehrávání signálu z DVD/CD, hudba, obrázky, filmy i v DivX jsou tak snadno dostupné. Na zadním panelu najdete vedle bohatého perforování pro odvětrávání zesilovače i konektory pro připojení reprosoustav koncipované tak, že je nelze připojit s obrácenou polaritou. Dále je zde vstup pro FM/AM anténu a výstupy pro připojení komponentního a kompozitního videosignálu. Co zamrzí, ale vzhledem k cenové kategorii nepřinutí k pláči, je absence HDMI konektoru. Našinec by si ho přál pravděpodobně nikoli pro výrazný obrazový upgrade, ale spíše pro snadnější kompatibilitu.
Mě osobně více rozladila nemožnost esteticky, myslím „neviditelně“, připojit zvuk z televizoru k mikrosystému. K dispozici je jen vstup Aux In na předním panelu pro kabel s 3,5mm jackem, a toto připojení moc krásy nepobralo, zvláště s otevřenými dvířky. Přitom by stačilo instalovat druhý analogový vstup pro audio na zadním panelu. Atraktivita mikrosystému by vzrostla minimálně o dvě stovky procentních bodů, protože málo platné, bedýnky hrají lépe než většina placatých TV přístrojů.

Funkce
Televizor využijete pro zobrazení videosignálu z mikrosystému, ale veškeré televizní pořady uslyšíte pouze z reprosoustav v TV přijímači. Velkým plusem je schopnost zaznamenávat nahrávky převedené do MP3 záznamu na externí USB paměť, nejen z vložených disků ale i z rozhlasového vysílání. Rozhlas můžete nahrávat odloženě s pomocí nastaveného časovače, ten lze v jiném modu využít i jako budík pro spuštění hudby jak z tuneru, tak z CD. K dispozici je i funkce Sleep, tedy pozdější vypnutí. Systém nahrává na externí USB paměť MP3, sice jen ve 160 kb/s, což stačí papírově tak na rozhlasovou hru, ale musím uznat, že ani hudba z CD nezněla vyloženě špatně. Připojit lze také externí HDD s kapacitou až 160 GB. Z CD je možné nahrávat i ve zrychleném módu (dokonce 3×). MM E-330D zvládá videonahrávky DivX včetně titulků srt. Pro úpravu zvuku je zde 18 přednastavených frekvenčních křivek a dalších možností egalizace, některé jsou určeny konkrétně pro „restaurování“ MP3 nahrávek nebo pro jiné příležitosti. Výborná je například funkce DRC pro noční provoz, jež optimalizuje dynamický rozsah nejhlasitějšího a nejtiššího místa nahrávky.

Repro
Reprosoustavy jsou vybaveny klasickým bassreflexem s otvorem na zadní stěně dřevotřískové ozvučnice. Výrobce poměrně logicky nepočítá s umístěním repro do volného prostoru a zadní stěna proto není povrchově upravena. Je zde napevno připojen i přívodní kablík s výše zmíněným „blbuvzdorným“ konektorem. Přední stěna ozvučnice je vybavena jak výškovým reproduktorem s membránou tvaru kaloty, tak i středobasovým reproduktorem s kónickou membránou a nábojovitým středem pohybujícím se současně s membránou. Membrána je pevná s látkovou strukturou a pryžovým uchycením ukrytým za membránou. Problém vidím v inzerovaném vzhledu Open Type Speaker Design, který spočívá v tom, že výrobce nedodal přední ochranou mřížku s průzvučnou tkaninou: stejně tak mohl do PR materiálů a na krabici napsat „Pouze pro bezdětné“. Odhalená kalota uprostřed kovového prstence a i nábojovitý útvar středobasové membrány bezpečně přitáhne prstíky dětských rukou. Prach zde uchycený bude zase lákat luxující choť. Obě varianty jsou zárukou destrukce a poškození reproduktorů. Obraz systému je standardní, ničím nevybočuje z normálu. Zvuk je ostřejší, ale poměrně příjemně prokreslený, nevtíravý a jemný, avšak celkově méně barevný.

SAMSUNG MM E -330D: 2 900 Kč
Rivalové: Akai AMD 340 (3 990 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑