Audio

Publikováno 19. května 2016 | Pavel Víšek

0

Čistá elegance

Švédská značka JAYS se sídlem v centru Stockholmu letos slaví deset let od svého vzniku. Své renomé získávala především intraaurálními špunty s příznivým poměrem hodnoty k ceně, ale v poslední době rozšířila katalog také o větší supraaurální sluchátka. Mezi konstrukčními materiály modelu u-JAYS převažuje plast, za který vděčí nižší hmotnosti, avšak narazíme také na hliník. Sluchátka se vyrábějí ve čtyřech provedeních, černém nebo bílém, vždy s kovovým mezikružím po obvodu mušlí eloxovaným do hlavní barvy sluchátek, případně decentní starozlaté.

Membrány z japonského hedvábí
Hlavový most tvoří tvarované ocelové jádro v pryžovém pouzdře, opatřeném na velké části vnitřní strany ve styku s temenem pružným, pneumatickým profilem a sluchátka tak i díky jeho přiměřenému přítlaku na hlavě pohodlně sedí. Výškově polohovatelné posuvky končí otočnými mechanismy, ke kterým jsou uchyceny atypické vidlice (ty lze pootočit až o 120°). Sluchátka lze snadno složit do transportní polohy, k jejich uložení najdeme v příslušenství namísto pevného pouzdra pouze textilní váček na šňůrku. Jednobodově uchycené kruhové mušle z lehkého pevného plastu jsou osazeny dynamickými měniči s membránou z japonského hedvábí (ø 40 mm), které chrání před poškozením a pronikání drobných nečistot perforovaný plastový profil potažený jemnou průzvučnou tkaninou. Mušle uzavřené konstrukce využívají akustickou kompenzaci „ventilačními“ otvory, jež ústí přímo pod náušníky a zpřesňují reprodukci basů. Pochválit je třeba řešení měkkých náušníků čalouněných jemnou, dobře prodyšnou umělou kůží, které se s boltci stýkají na poměrně velké ploše a velmi dobře tak uzavírají prostor mezi měniči a ušními bubínky; lze je snadno vyměnit, protože k aretaci jejich hliníkového těla slouží tři zámky bajonetového uzávěru. Dodejme, že pasivní izolace proti pronikání hluku z okolního prostředí je na velmi dobré úrovni.

Trvanlivý kabel
Signálový kabel o délce 1,35 m se připojuje do pravé mušle – kanály rozlišují hůře čitelná reliéfní písmena L a R, takže k rychlejší orientaci slouží konektorová zdířka na dolní hraně; zesílení izolace Kevlarem přispívá k podstatně delší životnosti kabelu a na koncích najdeme přímé 3,5mm jacky s poniklovanými kontakty: nejde však o snahu ušetřit, protože u mobilních přístrojů narazíme na pozlacené konektorové zdířky jen výjimečně a optimální přechodový odpor odpovídá kontaktu dvou stejných kovů. Třítlačítkové ovladače s vestavěným mikrofonem na kabelu jsou podle verze kompatibilní buď s operačními systémy iOS, nebo Android, nebo Windows. Jmenovitá impedance 32 ohmů odpovídá standardu sluchátek na ven, citlivost 100 dB/mW představuje průměr, ale s vybuzením nebude mít problém žádný chytrý telefon, osobní přehrávač nebo notebook. Zvuk je atraktivní: dominuje zde detailně prokreslené pásmo středních kmitočtů, které oceníme nejenom při poslechu hudby, ale i telefonování. Výšky jsou čisté, ale přece jenom důraznější, nicméně stále ještě bez jakéhokoli náznaku agresivity, což poněkud kontrastuje s přesnými basy, které však většina supraurálních sluchátek nabízí ve větším objemu. Malá rezerva zůstává ještě v transparentnosti. Vysokou devízu sluchátek u-JAYS představuje pohodlí, na hlavě je necítíme ani po delší době.

U-JAYS: 6 490 Kč
Rivalové: Philips Fidelio M1 (5 599 Kč; S&V 8/12)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑