Hifi

Publikováno 3. června 2016 | Pavel Víšek

0

Receiver pro audiofila? Stereo!

Zatímco typickým stereofonním receiverem bývá integrovaný zesilovač, doplněný často miniaturním modulem tuneru a displejem, který nabízí výhradně audio přípojky, SR 250 se liší od vícekanálových sourozenců AVR 550 a AVR 850 jen počtem výkonových zesilovačů a samozřejmě absencí dekodérů prostorového zvuku a další surroundovou nadstavbou. Patří do řady FMJ (Full Metal Jacket), která u šasi využívá sendvičovou konstrukci ocelových plechů oddělených vrstvou tlumicího materiálu, jež jakékoli vibrace eliminuje. SR 250 se vyrábí v antracitově šedém provedení, čelní panel i ovládací prvky jsou z anodizovaného hliníku, barevně se vymyká jen titanové eloxování velkého knoflíku regulátoru hlasitosti.

Dva zdroje se hodí
Uvnitř šasi objevíme velký toroidní transformátor se dvěma sekundáry a filtrační baterii s celkovou kapacitou 60 000 μF, o které se dělí dva napájecí zdroje, což si vysvětlíme v textu níže. V diskrétně osazeném koncovém stupni napočítáme čtrnáct tranzistorů (s vybroušenými typovými čísly). Galvanicky izolované součástky ve výkonových pouzdrech se dělí o chladič, který má v přední části volný prostor a cirkulaci vzduchu kolem jeho žeber umožňují otvory na horní stěně a v základně šasi i ve „spoileru“, umístěném v dolní části čelního panelu. Rezervu pasivního chlazení tvoří uvnitř šasi dva ventilátory: zda jsou hlučné těžko říci, protože zůstaly vypnuté i při notně zahřátém chladiči. Zesilovač, který do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2× 90 W, pracuje ve třídě G, tedy do výkonu 23 W v každém kanále ve třídě A a následně přechází do třídy AB, za což vděčíme dvoustupňovému napájení výkonových tranzistorů. Koncový stupeň střídá napájecí zdroje podle výstupního výkonu: pro zpracování nízkoúrovňových signálů využívá nižší napětí, ale pokud amplituda signálu přesáhne limitní úroveň, je připojeno vyšší napětí a koncový stupeň dodává odpovídající výkon. Desky plošných spojů, osazené zčásti technologií SMT, v zadní části zabírají tři patra. D/A převodník (192 kHz/24 bitů) je osazený obvodem Cirrus Logic CS42528, z katalogu téhož výrobce pochází čtyřjádrový DSP CS49844 a zpracování obrazu sekunduje videoprocesor Analog Devices ADV8003. Zdrojem signálu je FM/DAB tuner, přijímající u FM stanic funkce RDS a na oblíbené stanice pamatuje 50 předvoleb. Na komponentu s certifikací DLNA 1.5 lze streamovat hudbu z datového úložiště či PC přes UPnP (a díky zadnímu portu USB-A i z externích pevných disků a flashek), poslouchat internetová rádia a přímé podpoře se těší také oblíbená síťová služba Spotify. Receiver umí dekódovat všechny aktuální formáty prostorového zvuku, které následně „downmixuje“ do sterea. Specialitou je technologie Dirac Live, která přes měřicí mikrofon v několika místech prověří akustiku poslechové místnosti a optimalizuje parametry v nastavení SR250 (potřebuje jen 15 minut času a připojené PC).

Bohatá konektivita
Zelený fluorescenční displej ve střední části čelního panelu zobrazuje klíčové informace do dvou řádků. Knoflík dole slouží elektronické regulaci hlasitosti (od 0 do 99, s krokem 1 dB), tónové korekce basů a výšek jsou přístupné z Menu. Další ovládací prvky zde tvoří deset malých tlačítek, jež mj. umožňují volbu některého z dvanácti vstupů, přemostění tónových korekcí, krátkodobé „umlčení“ zesilovače, změnu jasu displeje (ve třetím kroku se vypíná), aktivaci ozvučení nezávislé zóny, případně interaktivního menu pro detailní nastavení na televizní obrazovce. Přípojky nad síťovým vypínačem patří sluchátkovému výstupu a vstupu pro osobní přehrávač. Všechno dostáváme pod kontrolu z přibalené „dálky“. Vzadu nás budou zajímat digitální rozhraní HDMI v nejmladší verzi 2.0a, jež podporují rozlišení 3D i 4K při 60 snímcích za sekundu. K dispozici je osm HDMI vstupů (jeden s implementací MHL pro připojení kompatibilních přenosných zařízení k HD televizorům), zvládajících i ochranu HDCP2.2, používanou u digitálního obsahu s ultra vysokým rozlišením obrazu; ze tří HDMI výstupů podporuje jeden zpětný kanál (ARC). Tucet audio vstupů zahrnuje šest linkových a stejný počet digitálních. Vzhledem k audiofilským ambicím SR250 postrádáme jen vstup Phono. Kromě výstupu z předzesilovače jsou k dispozici dva výstupy pro subwoofery. Všechny přípojky jsou pozlacené. Zbývá zmínit dva páry izolovaných šroubovacích terminálů, anténní F-konektor, sběrnici spínacího napětí (Trigger), port USB- -A a zásuvku pro napájecí šňůru.

Na čem se testovalo
Receiver doplnily soustavy Audiovector SR 1 Avantgarde Arreté, sluchátka Sennheiser Momentum a CD přehrávač Denon DCD-725 coby transport, připojený signálovým koaxiálním kabelem Cambridge Audio Dig 300. Kabely: reproduktorové XSymphony Omega Hybrid, počítačové „no name“. Jako testovací jsem vybral CD Beata Hlavenková: Scintilla (Animal Music, 2015), Róisín Murphy: Hairless Toys (PIAS, 2015), John Williams: Schubert – „Arpeggione“ Sonata/Giuliani – Guitar Concerto (Sony Classical, 1999) i USB flashku s alby ve formátu FLAC Rhiannon Giddens: Factory Girl (Nonesuch, 2015; 96 kHz/24 bitů) a Velvet Underground & Nico (Universal Records, reed. 2012; 192/24).

Netopýří ucho
Stereofonní AV receiver disponuje rychlým, živým zesilovačem s transparentním zvukem a výborně kontrolovanými basy. Za muzikálním projevem hledejme výtečnou mikrodynamiku a pochválit je třeba i zobrazení předozadního prostoru. S dostatečnou výkonovou rezervou vybudí i soustavy s nižší citlivostí a vzhledem k ceně komponentu zde není jen „do počtu“ ani sluchátkový výstup.

ARCAM SR 250: 97 936 Kč

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑