Audio

Publikováno 9. června 2016 | Pavel Víšek

0

Flexibilní rekordér do kapsičky

Na první pohled se štíhlý přístroj liší od základního modelu LS-P1, jehož hliníkové tělo zachovává přírodní barvu kovu, jen černým provedením, ale nabízí navíc unikátní systém se třemi směrovými mikrofony TRESMIC, bezdrátové rozhraní Bluetooth pro spojení s externími reproduktory či sluchátky, dvojnásobnou vnitřní paměť a užitečnou funkci Normalizace, jež umožňuje bez PC a dalšího programového vybavení pořídit nahrávky s maximálním dynamickým rozsahem bez slyšitelného zkreslení. LS-P2 pořizuje zvukové záznamy ze svého okolí do akustického tlaku 120 dB, což stačí s rezervou i na vystoupení metalové skupiny, ve formátech LPCM se vzorkovací frekvencí 96 kHz a rozlišením 24 bitů, tak i komprimovaném MP3 s datovým tokem až 320 kb/s. Je asi zbytečné dodávat, že při podpoře nejrozšířenějšího distribučního formátu se nabízí možnost využít záznamník coby kvalitní přehrávač hudby.

Stereo jako z umělé hlavy
Záznamník, který včetně baterie váží méně než tabulka čokolády, dobře padne do dlaně, ale závit na dolní straně nevylučuje ani instalaci na stativ. Trojici mikrofonů soustřeďuje horní hrana, krajní směrové (navzájem svírají úhel 90°) v terénu chrání větrné clony. Realistický stereofonní záznam si nijak nezadá s binaurálním, pořízeným podobně uspořádanou „umělou hlavou“. V horní části čelního panelu zobrazuje potřebné informace monochromatický LCD displej s rozlišením 108 × 84 pixelů a úhlopříčkou 35 mm, který je bíle podsvětlený LED diodami (při nahrávání se v dolní části objeví i dvě grafické lišty VU metru, ocejchované od −42 do 0 dB). Na pravé bočnici najdeme nahoře výstup pro sluchátka a vstup pro externí mikrofon. Na protilehlé straně je v téže úrovni přepínač bez aretace krajních poloh, kterým lze přístroj zapnout a vypnout (Power), respektive uzamknout klávesy před nahodilým dotykem (Hold); o kus níž následuje ovládání jednoduchého mechanismu, který na dolní hraně vysouvá „samčí“ port USB-A pro přenos souborů do (ale i z) osobního počítače (podmínkou je operační systémem alespoň Windows Vista u PC a OS X 10.5. u Macu), případně dobíjení přístroje, tedy pokud pro napájení využijeme přibalenou Ni-MH baterii Olympus s kapacitou 750 mAh: běžná alkalická baterie vydrží 39 hodin nahrávání a 31 hodin přehrávání přes sluchátka. Přístup k baterii umožňuje aretovaná krytka na levé zadní hraně a vedle jejího pouzdra se nalézá i slot pro paměťovou kartu microSD, s níž lze vnitřní paměť 8 GB rozšířit až o 32 GB (karty s větší kapacitou nejsou podporované).

Hlas napovídá
Obsluha rekordéru je víceméně intuitivní, navíc v menu včetně hlasové podpory můžeme vybírat ze dvanácti jazyků včetně češtiny, což ocení zvláště zrakově handicapovaní, kteří by jinak širokou nabídku různých funkcí pouze hmatem na ergonomicky rozmístěných tlačítcích pod displejem nezvládli. Pro vlastní nahrávání se nabízí několik režimů s automatickou regulací, ale všechno včetně nastavení úrovně záznamu, aktivace nízkofrekvenčního filtru (eliminuje zčásti případný „akustický smog“) nebo směrování mikrofonů lze obsloužit obsloužit manuálně. Základní menu po zapnutí přístroje nabízí volby Hudba, Záznamník a Kalendář, která umožňuje vyhledávat záznamy podle data pořízení. Vnitřní paměť vystačí ve stereu v nejvyšší kvalitě PCM 96 kHz/24 bitů na tři a půl hodiny záznamu, pokud preferujeme kvantitu, nabízí se 253 hodin monofonního záznamu ve formátu MP3 s datovým tokem 64 kb/s. Výkon zesilovače 150 mW se vztahuje k buzení vestavěného širokopásmového reproduktoru, sluchátkový výstup s výkonem 3 mW v každém kanále postačuje pro sluchátka s „venkovní“ impedancí 32 ohmů. Vzhledem k sympatické ceně je další příslušenství volitelné, ať už jde o síťový USB adaptér A514 (za 849 Kč) nebo pouzdro z umělé kůže. Kvalitě nahrávek nelze v dané kategorii nic vytknout, stereofonní zvuk v LPCM je plný i výborně prokreslený, pro jeho hodnocení samozřejmě nesloužil malý reproduktor, určený pro orientační náslech.

OLYMPUS LS-P2: 4 999 Kč
Rivalové: Sony ICD-SX2000 (7 650 Kč); Tascam DR-22WL (cca 4 000 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑