Audio

Publikováno 16. června 2016 | Miroslav Láb

0

Sluchátka FINAL AUDIO F7200

I hodně kritický hifista musí přiznat, že jako zdroj signálu, a to i kvalitního, jsou smartphony čím dál tím dokonalejší a ve spojení s on-line servery Spotify nebo dokonce Tidal jsou schopné seriózně konkurovat i kvalitním reprodukčním systémům. Donedávna byl zásadním problémem výstupní elektroakustický měnič – sluchátka. Po převratném skoku, představovaném především kompaktními sluchátky Porta Pro, se řada výrobců vrhla na výrobu sluchátek a in-ear, „špuntů“. U špuntů jsem zaznamenal výrazné kvalitativní zlepšení před nějakými osmi lety. Od té doby mne překvapují pouze pozitivně!

Rovnou z výstavy
Japonská firma Final Audio Design, která existuje od roku 1974, se na sluchátka soustředila v roce 2009, a to jak na klasické modely, tak na intraaurální. Na výstavě Audio Video Show jsem na stánku AQ projevil zájem o novinky Final a dopadlo to tak, že mám na posouzení zbrusu nový, prototypový model F7200. Když jsem otevřel kazetu a z koženého váčku vysypal sluchátka, mile mě překvapil jejich strohý technický vzhled. Vlastně je to jen elegantní zakončení pleteného kablíku kovovým L nástavcem, v kombinaci leštěného nerezu a mosazi, na který se navlékají ušní redukce. Redukcí je v základním balení pět párů různých velikostí. Kompaktní rozměry měniče a tělesa vlastního sluchátka mají tu přednost, že jej po volbě správné redukce můžete zasunout hluboko do ušního zvukovodu. Hloubkou zasunutí a volbou vhodné redukce lze ovlivnit přenos horní části akustického pásma. Pro reprodukci je pak důležitá těsná vazba na systém středního ucha a navíc vynikající izolace od okolí. Účinnost izolace od okolí je srovnatelná s dobrými chrániči sluchu. Díky tomu se naučíte poslouchat „hodně při zdi“, při přijatelné hlasitosti, a skvělý sluch vám vydrží déle. Vzhledem k izolaci od okolí nejsou sluchátka zodpovědně použitelná na kolo nebo na lyže, odstínění od okolí je příliš dobré. Nevýhodou kompaktní konstrukce je citlivost přívodních kabelů na dotyk, proto rychle natrénujete frajeřinu přehazování a odlehčení kabelu přes boltec ucha. Kabel kupodivu ani tak nekoliduje s brýlemi. Jako zvláštní příslušenství se dodává dokonce tvarovaný kabelový nástavec, který tuto operaci usnadní. Když už byla řeč o kabelu, je poddajný, pletený z postříbřených vodičů OFC (bezkyslíkaté mědi), izolovaných teflonem. K vlastnímu měniči je připojen firemním MMCX konektorem, kabel lze bez velkých problémů snadno vyměnit a časem by měl být i s ovládáním pro mobily. Vlastní elektroakustický systém má označení Balance Armatur a podle názvu by měl vyrovnaný tlak vzduchu před a za membránou. Ať je tomu jak chce, basy jsou vzhledem k rozměrům systému skvělé. Reprodukce je vyrovnaná a díky dobré izolaci od okolí hodně objevná. U řady nahrávek spolehlivě objevíte šum záznamu, který při běžné reprodukci nezaznamenáte. Jedinou podmínkou je, abyste se se zasunutými sluchátky sžili.

Co slibují?
Vynikající reprodukci, mimořádně dobrou izolaci od okolního hluku a snadno výměnitelné kabely. Neobvyklé akustické řešení s těsnou vazbou na střední ucho, je vykoupeno větší citlivostí na přenos hluku dotykem přívodních kabelů. Za ty peníze jsou samozřejmě kvalitně technologicky zpracovaná.

Parametry

cena: 21000 Kč
kmitočtový rozsah: 15–30 0000 Hz (odečteno z grafu)
rozměry: 5,1 mm, délka 21,3 mm
hmotnost: 18,5 g i s kabelem
web aq.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑