Audio

Publikováno 23. června 2016 | Pavel Víšek

0

Aktivní akustická kvalita

Proti velice úspěšným předchůdkyním M22 se soustavy M23D odlišují flexibilnější ozvučnicí s bassreflexovým otvorem vyústěným na čelní stěně a malým, ale praktickým dálkovým ovladačem. Povrchovou úpravu lze vybírat ze dvou provedení strukturované vinylové fólie, jež celkem přesvědčivě evokují světlý buk nebo černě mořený jasan; poměrně ztuha odnímatelné ochranné rámečky jsou vždycky potažené černou průzvučnou tkaninou. Bez dálky lze soustavy pod typovým číslem M23 zakoupit za 4 990 Kč.

Zesilovače, co šetří energii
Stěny tuhých kompaktních kabinetů tvoří MDF desky o tloušťce 16 mm. Nebezpečí vzniku stojatého vlnění uvnitř pravoúhlých ozvučnic eliminuje zatlumení syntetickým rounem. Soustavy jsou osazeny reproduktory, které dodává tchajwanská firma Lyeco. Kmitací cívku tweeteru s hedvábnou kalotou (ø 12,7 mm) chladí ferrofluid (tekutá suspenze z magnetických nanočástic), což přispívá k vysoké zatížitelnosti soustav. Středobasový měnič (ø 127 mm) má kónickou membránu z polypropylenu (ze stejného materiálu je vydutá středová kopulka), kterou s plechovým košem spojuje pryžová vlnka s vysokým zdvihem. Magnetické obvody reproduktorů jsou feritové. Trubice bassreflexového rezonátoru ústí na čelní stěně stranou obou měničů, což podstatně usnadňuje případnou instalaci M23D na zeď. Pravá soustava soustřeďuje veškerou elektroniku včetně zesilovače osazeného v každém kanále obvodem MAX9744 z katalogu kalifornské značky Maxim Integrated Products (jde o stereofonní zesilovač 2× 20 W, zde v můstkovém zapojení), který pracuje ve vysoce účinné třídě D, takže se víceméně obejde bez chladiče a do osmi ohmové zátěže trvale dodává výstupní výkon až 2× 30 wattů; s levou pasivní soustavou se propojuje přibalenou třímetrovou reproduktorovou dvoulinkou (o průřezu cca 2× 1,5 mm²). Obvyklé šroubovací terminály zastupují páry masivních pérových svorek, které není třeba po několika týdnech dotahovat.

Jako na semaforu
Kovový knoflík multifunkčního ovladače, vícebarevnou indikační LED diodu a infračervené čidlo dálkového ovladače jsou soustředěny v dolní části čelní stěny pravé reprosoustavy. Knoflík reguluje nejenom úroveň hlasitosti, ale jeho opakovaným stiskem lze soustavy aktivovat z pohotovostního režimu, kdy kontrolka svítí červeně, i přepínat dva linkové vstupy (první kontrolka indikuje zeleně, druhý žlutě), a konečně delším zatlačením (cca 3 sekundy) soustavy uvedeme opět do režimu Standby. Komfortnější alternativu samozřejmě představuje dálkový ovladač z příslušenství. O dělicím kmitočtu elektrických výhybek se dokumentace nezmiňuje, ale jde podle všeho o zapojení 1. řádu (se strmostí −6 dB/oktávu), což umožňuje vyrovnané charakteristiky obou reproduktorů. Podobně jako u vyšších modelů firemních soustav zde nenajdeme desky plošných spojů, protože součástky jsou navzájem pájeny metodou D2D (Device to Device) a nikde také nenarazíme na problematické zásuvné „fastony“, které přechodovým odporem na kontaktech zvyšují impedanci proudové cesty (ta se v ideálním případě blíží nule). Pozlacené konektorové zdířky cinch obou vstupů a zdířku pro kabel spínaného síťového adaptéru (12 V/2,5 A) obsahuje zadní panel pravé soustavy. Kromě síťového adaptéru výbava obsahuje ještě signálový kabel, zakončený párem konektorů cinch a 3,5mm stereofonním jackem, který se hodí pro propojení soustav s osobním počítačem i smartphonem. AQ M 23D nabízejí v kompaktním těle kmitočtově vyvážený a přesný stereofonní zvuk se sympatickým basovým základem i čistými výškami a nechají tak za sebou o velký kus většinu aktivních plastových „bedýnek“ počítačových firem.

AQ M23D: 5 490 Kč
Rivalové: Jamo P 404 HG (9 890 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑