Multimédia

Publikováno 27. června 2016 | Petr Žák

0

Android domácí

Vývojáři multimediálních přehrávačů se tedy musejí pořádně snažit, aby stále udržovali jistý náskok těchto zařízení. A ten spočívá ve skutečnosti, že toho zkrátka zvládají více a lépe. Zatím se jim to daří především proto, že prakticky u každého televizoru najdete v jeho Smart TV funkcích nějaká „hluchá“ místa. Nejčastěji formáty, které přijímač „nezná“, problémy s titulky, s přehráváním ze síťových úložišť atd. Navíc výrobci multimediálních přehrávačů, vesměs malé čínské firmy, dokážou být mnohem operativnější a pohotovější než velké koncerny a cestou častých softwarových aktualizací i inovací samotných produktů pružně reagují na potřeby zákazníků. Obě strany – výrobci televizorů (alespoň někteří) i multimediálních přehrávačů (ti v hojné míře) – v poslední době sáhly po nové zbrani: operačním systému Android. Toho většině technicky vyspělé populace není třeba představovat, protože řídí provoz velkého počtu mobilních telefonů a tabletů. Na tuto zkušenost výrobci televizorů i multimediálních krabiček bezesporu také sázejí, stejně jako na „androidní“ univerzálnost. Výrobek s operačním systémem Android totiž dává uživateli značný prostor, aby do softwarové konfigurace přístroje promítl své požadavky a potřeby. A to je i hlavní přednost představovaného multimediálního přehrávače Evolveo.

 

Opět čtyřjádro
Základem jeho výkonnosti je ovšem hardwarová sestava, ve které nemůže chybět – dnes v této kategorii dominující – čtyřjádrový, 64bitový procesor s 2GHz frekvencí, podporovaný pětijádrovým grafickým procesorem (ARM Mali-450), 2GB operační pamětí a 8GB vnitřní pamětí, rozšířitelnou paměťovou kartou SDHC/SDXC. Pro praktické využití je podstatné, že tato konfigurace zvládá i hardwarové dekódování videa v rozlišení 4K Ultra HD. Toto rozlišení je koneckonců v poslední době v centru pozornosti výrobců, takže nepřekvapí, že i multimediální přehrávače ho mezi své klíčové vlastnosti zařazují stále častěji. Deklarovaná podpora 4K není už žádnou vzácností, ale kompatibilita i s novějším kódováním videí s tímto rozlišením, tedy s HEVC, alias H.265, stále samozřejmostí není. Díky tomu pomocí Evolvea přehrajeme i videa, která mnohé 4K televizory odmítnou.
Multimediální přehrávač s Androidem je ovšem tak trochu jako džbán, jenž čeká, zda do něj načepujeme vodu, pivo, nebo víno… Jakmile Evolveo rozbalíme, kabelem HDMI spojíme s televizorem a připojíme k domácí počítačové síti – ať už kabelem, nebo bezdrátově prostřednictvím wifi (pro jehož lepší příjem je k tělu přehrávače připojena i anténa) – je na úvodní obrazovce poměrně prázdno. Najdeme tu jen aplikace BS Player, Obchod Play, Miracast a internetový prohlížeč, doplněné o „tlačítko“ pro vstup na další obrazovku, kde objevíme ikony všech nainstalovaných aplikací a widgetů – ať už z výroby, nebo uživatelské (ovšem bez „skrytých“ systémových aplikací, ke kterým je přístup pouze v aplikaci Nastavení). A když už jsem použil pojem „tlačítko“, pak je na místě dodat, že k pohybu po obrazovce slouží klasický dálkový ovladač. Ten má pro pohyb kurzoru dva režimy: v prvním se pohybuje jen po aktivních plochách, podobně jako u ovladačů klasických AV komponentů, ve druhém se pak pokyny „šipek“ na dálkovém ovladači kurzor putuje libovolně po ploše, tedy spíše jako počítačová myš. Ovšem podstatně pomaleji…

Přehrajete vše
Aplikace, které v seznamu najdeme, vcelku nemá smysl vyjmenovávat – jejich sestavu totiž lze v širokých mezích upravovat. Aplikace předinstalované z výroby není možné – podobně jako u mobilů a tabletů – zcela odinstalovat, ale jen vypnout, aplikace doinstalované uživatelem lze kdykoliv zase plně odstranit. Na druhou stranu je třeba uznat, že na rozdíl od mobilů, kde je často „natvrdo“ nainstalovaná várka nesmyslů, se v tomto případě výrobce držel zpátky a v „základu“ najdeme jen střídmou kolekci vcelku logických položek. A pokud vám některá takříkajíc nepadne do noty, nic se neděje. Já jsem si například moc neporozuměl s aplikací BSPlayer Free či s rovněž předinstalovaným souborovým manažerem FileBrowser. V takovém případě není nic snazšího než vstoupit do Obchodu Play a zde si vybrat pro stejný účel aplikaci jinou. Pokud máte moderní mobilní telefon, pak víte, o čem je řeč, postup je stejný. Pouze opět musíte mít vytvořený účet u Googlu. V uvedeném příkladu jsem si tedy nainstaloval souborový manažer ES File Explorer, s nímž jsem se už vcelku sžil na mobilu, a osvědčený multimediální přehrávač KODI (dříve XBMC), který je známý nejen svou širokou kompatibilitou s formáty multimediálních souborů, ale umožňuje i plnou lokalizaci do češtiny (včetně předvoleb pro správné zobrazení titulků). A to je ona hlavní přednost zařízení s Androidem v praxi. Podobně si můžete doinstalovat prakticky libovolné aplikace, výběr v Obchodu Play je nepřeberný. Samozřejmě, ne vše, co zde najdeme, je pro televizní využití vhodné, mnohé aplikace jsou šity na míru uplatnění na mobilním telefonu, ale pokud se nestrefíte do svého očekávání, pár kliknutí stačí k odinstalovaní neúspěšného pokusu.

Klávesnice nebo myš
Pro některé aplikace – třeba hry – může být omezením obsluha dálkovým ovladačem, ale i to má řešení: přehrávač dokáže komunikovat i s jinými zařízeními, včetně bezdrátových klávesnic a myší (se signálem na 2,4GHz frekvenci). Kompromisem mezi klasickým ovladačem a „velkou“ klávesnicí, kterou asi u televizoru nebude chtít mít každý, je ovladač typu Air Mouse, Evolveo Fly Motion. Jeho nevelká klávesnice by asi nebyla na souvislé, delší psaní, to ale v tomto případě nepotřebujeme a pro využití třeba pro zadání internetové dresy je bezproblémová.
V případě využití takového příslušenství sice na přehrávači obsadíme jeden volný port USB, ale pro případné připojení externích harddisků jsou stále k dispozici ještě dva. Další praktickou výbavou je slot pro paměťové karty SD, nahrávky z kamery či fotoaparátů tak můžeme přehrávat přímo. A i když asi hlavní úlohou tohoto zařízení bude reprodukce obrazových materiálů (videa a fotografií), nesmíme zapomenout, že připojit ho lze také ke zvukové aparatuře (přes optický výstup) a kromě lepšího zvuku pro video, včetně možnosti vícekanálové reprodukce, ho využít i pro přehrávání hudebních souborů z počítače, míst na síti či z externích pamětí. A stejně jako v případě videa platí: jaké formáty přehrajeme, bude záležet nikoliv na přehrávači samotném, ale na aplikaci, kterou pro tento účel zvolíme. A to je hlavní důvod, proč v případě přehrávače Evolveo mohu konstatovat, že jsem ve své „zkušební“ kolekci ani v jiných složkách s videem a hudbou nenašel žádný běžně užívaný formát, který bych nepřehrál. A právě tato vlastnost zaručuje zmiňovaný náskok před funkcemi Smart TV v televizních přijímačích. Tedy alespoň v těch, které nemají ve výbavě také Android. Ale i ty zase nejspíše budou trochu pozadu v multimediálním hardwaru.
Pokud budeme Evolveo Android Box Q5 4K posuzovat jako inovaci modelu Q4, který jsme představili loni, pak jde o cestu správným směrem. Základní vlastnosti jsou podobné, určitě lepší je dálkový ovladač a v neposlední řadě i designové provedení – tentokrát méně futuristické, ale díky střídmé, nízké krabičce snadno nenápadně umístitelné prakticky kamkoliv do blízkosti televizoru, případně dalších spolupracujících AV komponentů.

EVOLVEO ANDROID BOX Q5 4K: 2 590 Kč
Rivalové: Open Hour Gecko 4K (2 690 Kč); Xtreamer Whizz (3 290 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑