Audio

Publikováno 5. července 2016 | Pavel Víšek

0

Múzická kostka

Mu-so Qb si uživatelským komfortem ani konektivitou nezadá se starším „sourozencem“ (S&V 2/15), který získal cenu EISA v kategorii pro nejlepší kompaktní Hi-Fi systém (S&V 9/15). Shodné prvky má také design obou komponentů: funkční i dekorativní jsou jak horní dotykový panel, tak zadní stěna ze žebrovaného hliníkového chladiče. Za tmy působí efektně sokl ze silného organického skla na čtyřech pryžových podložkách, nasvícený bílými LED diodami, z jehož leštěné hrany vpředu vizuálně vystupuje reliéfně provedené logo. Základní provedení kombinuje broušený hliník horní stěny s černou průzvučnou tkaninou odnímatelné (třídílné) krycí mřížky, která chrání čelní stěnu i obě bočnice, ale podle ladění interiéru lze dokoupit rámečky s tkaninou tónovanou do oranžové, červené a tmavě modré (kus za 1 500 Kč).

Všechno na dotek
Víceméně kubickou ozvučnici tvoří výlisek z tuhého plastu, který v přední části soustřeďuje pět reproduktorů stereofonní dvoupásmové soustavy: páry tweeterů s poddajnou kalotou (ø 25 mm) a středotónových měničů s kónickou membránou (ø 64 mm) dole doplňuje hlubokotónový reproduktor subwooferu (145 × 76 mm). Místo po stranách patří dvěma pasivním zářičům (86 × 148 mm), jež suplují „výfuky“ bassreflexové ozvučnice. Reproduktory budí multiampingově pět zesilovačů třídy D s celkovým instalovaným výkonem 300 W (4× 50 W, na subwoofer připadá 100 W); jednotlivé signály předtím zpracovává dvaatřicetibitový digitální signálový procesor (DSP), který jinak využívá také firemní ozvučení limuzín Bentley. Na zadní stěně dole jsou soustředěny zásuvka pro napájecí šňůru, port USB-A, jenž slouží pro přehrávání audia z flashek a externích pevných disků i k přímému připojení strojků Apple, ethernetovou přípojku LAN, dva vstupy (optický a linkový pro 3,5mm jack), pětibarevná kontrolka provozních stavů i zapuštěné nastavovací tlačítko. Konektivita zahrnuje bezdrátová rozhraní wifi a Bluetooth včetně podpory aptX a jablíčkáři ocení i AirPlay. Ovládání zajišťuje kruhový dotykový panel na horní desce, který je po obvodu bíle podsvícený stejně jako deset dotykových senzorů (většinou s grafickými ikonami), jimiž lze Mu-so Qb zapnout, volit zdroj signálu i základní funkce přehrávače. Hlasitost regulujeme kroužením prstu po hliníkovém obvodu dotykového panelu a nastavenou úroveň avizují podsvícené indikační segmenty. Dálkový ovladač představuje volitelné příslušenství, ale všechno dostáváme komfortně pod kontrolu z chytrého telefonu nebo tabletu s aplikací, kterou lze stáhnout ve verzích pro Android a iOS: ta je při nastavení systému víceméně nezastupitelná, alternativu nabízí jen zmíněné tlačítko na zadním panelu, po jehož stisku Mu-so Qb vysílá půl hodiny signál (Mu-so-XXXX-Setup) pro přístup na „nastavovací“ web.

Všestranná centrála
Mu-so Qb umožňuje streamovat hudbu v síti ze serverů UPnP a datových úložišť NAS i síťových hudebních služeb Spotify Connect a Tidal (je třeba účet Spotify Premium, respektive předplatné Tidal). Pro příjem internetových rádií se nabízí 40 předvoleb, prvních pět je dostupných na dotykovém panelu. Formátová kompatibilita je široká a zahrnuje také podporu WAV, FLAC a AIFF až po 192 kHz/ 24 bitů (přes bezdrátová rozhraní však všechny formáty maximálně do 48 kHz). Dostupné je detailní nastavení včetně volby různé iluminace, aktivovat lze také fyziologickou regulaci hlasitosti (Loudness), ale DSP nabízí inteligentní tónové korekce: potřebuje pouze specifikovat umístění systému v místnosti a dále koná sám. Vzhledem ke kompaktním rozměrům na první poslech zaujme nebývale velký, kmitočtově vyvážený i neutrální zvuk, který staví na jistých basech, jež si objemem příliš nezadají s „velkým bratrem“ Mu-so. Fyzikální zákony samozřejmě dál platí, ale DSP bezmála čaruje. Hudba je v pásmu středních kmitočtů prokreslená do jemných detailů, výšky jsou čisté a když už oba komponenty srovnáváme, Mu-so Qb má dokonce navrch ve zobrazení prostoru nahrávek, což jde na vrub uspořádání čtveřice měničů, jejichž osy mají nevelké rozestupy a blíží se tak vlastně ideálnímu bodovému zdroji zvuku.

NAIM MU-SO QB: 22 990 Kč
Rivalové: B&W Zeppelin Wireless (18 990 Kč; S&V 2/16)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑