Video

Publikováno 8. července 2016 | Petr Žák

0

Viktor ve fezu

Od 50. let je součástí koncernu Matsushita a pod jeho křídly zažila i časy největší slávy, kdy dala světu na dlouhá léta dominantní videoformát VHS, k jejím premiérám patří též vylisování první japonské vynilové desky a výroba prvního japonského stereofonního gramofonu. Značka se stala vedoucím světovým technologickým inovátorem AV průmyslu. Její výrobky, zejména videa, videokamery, špičkové domácí videoprojektory D-ILA, televizory, autorádia, či opravdu hrající zvukové mikrosystémy, měly velice dobrou pozici a výbornou pověst i na českém trhu.
V nedávné digitální éře se už však firmě tolik nedařilo. Nejprve zásadně osekala portfolio své produkce a mezi prvními se rozloučila s výrobou LCD televizorů. V roce 2008 pak následoval prodej větší části obchodního podílu japonské společnosti Kenwood a vznikla tak firma JVC Kenwood. Ta aktuálně vyrábí především autorádia, videoprojektory, kamery, sluchátka a drobnější audiotechniku. Nyní se však na český trh vracejí televizory JVC. Ty má ovšem „na svědomí“ turecká společnost Vestel, která má na značku JVC pro tento segment produktů licenci. Dlužno dodat, že Vestel patří k největším výrobcům televizorů na světě a jeho přijímače „převlečené“ do svého firemního hávu využívají (vesměs pro modely levnějších řad) také značky Panasonic, Philips, Sanyo a řada dalších. Určitě je chvályhodné, že v případě JVC hraje Vestel zcela otevřenou hru a skutečnost, že jde o jeho výrobky, se dočteme na krabici i na samotném přístroji.

Pětapadesátka
Z aktuální produkce jsme měli možnost vyzkoušet 55" model (tedy s úhlopříčkou obrazovky 140 cm). Je vybaven LCD obrazovkou s obvyklým bočním LED podsvícením (Edge) s klasickým plným vysokým rozlišením 1920 × 1080 bodů. „Boční ledky“ samozřejmě mají své mouchy – především v ne zcela dokonalé homogenitě jasu podsvícení. Pokud otestujete souvislou jednobarevnou plochu, rozdíly jasu v ploše a po stranách najdete, ale rozhodně to není žádné drama, které by se projevovalo v běžných scénách. Boční LED mají v oblibě také designéři, protože umožňují tenčí provedení obrazovek a oproti přímému zadnímu podsvícení zároveň ušetříte nějakou tu korunu za elektřinu.
Obrazovka přijímače sice tentokrát – s ohledem na zmíněnou konstrukci – nějak extrémně hubená není, ale celkový vzhled je v mezích současné „televizorové módy“, s tenkým černým rámečkem přizdobeným na hranách leklým páskem. Součástí balení jsou plastové nožky s nástřikem „à la chrom“ pro postavení na stolek, TV pověsíte také na zeď s pomocí standardizovaných držáků s úchyty VESA. K ovládání slouží poměrně robustní dálkový ovladač klasické koncepce – jen význam některých piktogramů je potřeba nastudovat v návodu (prohlížeč médií, zdroj, moje tlačítko). Samotné ovládání je však zcela rutinní, asi nedůležitější volbu – přehled programů – vyvoláte zažitým způsobem – stiskem tlačítka OK. A když už jsem zmínil programovou soupisku, kladem je možnost (bohužel zdaleka ne tak častá) nejen měnit pořadí stanic, ale nepotřebné i vymazat a názvy přejmenovat: s gustem jsem si to vyzkoušel na odstranění dětinské mezery před jménem, která má stanici Nova zajistit při automatickém řazení první místo na seznamu. Může se to jevit jako drobnost, ale právě podobné detaily spoluvytvářejí uživatelskou pohodu. Televizor má samozřejmě i české (a slovenské) menu, úvodní instalace je i díky tomu zcela bezproblémová, oceníme mj. možnost zadat nejen typ příjmu (pozemní, kabelový, satelitní), ale i to, zda se má televizor zdržovat hledáním analogových stanic. Osobně se už delší dobu trochu divím, že podobně nelze z ladění vynechat rozhlasové stanice (osobně neznám nikoho, kdo by je v TV opravdu poslouchal), jako to nabízejí pokročilejší satelitní přijímače… Pochopitelně, že součástí instalace je i dnes už prakticky neopomenutelné připojení k domácí počítačové síti, zvolit můžeme jak kabel LAN, tak vestavěný dekodér wifi. Na standardní úrovni je i konektorová výbava – čtveřici vstupů HDMI, tři rozhraní USB, optický zvukový výstup a pár analogových přípojek lze v dané kategorii považovat za více než solidní.
Až sem je vlastně vše v pořádku, kaňkou na kráse je tunerová výbava. Ta sice zahrnuje výbavu pro všechny tři – už zmíněné – základní typy příjmu, v případě pozemního je ale k dispozici pouze „obyčejné“ DVB-T, což s ohledem na už oznámený přechod k normě DVB-T2 s kódováním HEVC ve zhruba dvouletém horizontu aktuálnost tohoto televizoru relativizuje. Samozřejmě, pokud přijímáte televizní signál ze satelitu nebo po kabelu, pak se nejspíš bez pozemního příjmu obejdete, nicméně s ohledem na příslib zcela nových HDTV programů v rozšířené nabídce nového systému bych asi s čistým svědomím nikomu neradil „hardwarově“ se od možnosti příjmu DVB-T2 HEVC odstřihnout…

Vzhůru na internet
Internetové funkce – možnost prohlížení běžných internetových stránek a nabídka aplikací, tedy obsahu už více méně předpřipraveného pro prezentaci na nějakém typu displeje (aplikací šitých na míru televizní obrazovce je zatím nemnoho) – se už staly součástí výbavy i u levnějších modelů. Zde je „domácí“ obrazovka (vyvolává se barevně i tvarově odlišeným tlačítkem ovladače) rozdělena na několik částí, největší patří zmenšenému televiznímu obrazu, zbytek pak několika kategoriím aplikací. To, která bude aktivní, se volí čtveřicí barevných tlačítek sloužících běžně ke zrychleným volbám v teletextu. Opět, jako u většiny současných „smart“ televizorů, výrobce aplikace dělí na různé kategorie podle ne zcela zřejmého klíče. Podle popisků na obrazovce k ovládání zmíněnými barevnými tlačítky (což je mimochodem jediný „návod“, jak postupovat) sdružuje největší oddíl – napravo od televizního obrazu – Mé Aplikace (My Apps). Ty jsou specifické tím, že je lze ze seznamu odstranit a nahradit je případně jinými z celkové nabídky nazvané Market. Zde najdete mj. internetový prohlížeč, vyhledávač Google, různé aplikace o počasí, několik internetových rádií apod. V celkové nabídce jsem našel jedinou českou aplikaci copak.cz, naopak u exportního výrobku možná trochu překvapí početné zastoupení aplikací v turečtině.
Pokud by vám nabídka Marketu nestačila – napočítal jsem celkem 84 položek – pak pod aplikací Opera TV Store najdete další pořádnou porci (tentokrát už jsem se do sčítání raději nepouštěl). I zde je kapitola Mé aplikace – kam přijdou ty, které si vyberete; do Mých aplikací na hlavní stránce ale přesunout nejdou, jsou to tedy tak trochu „Mé aplikace druhého řádu“… Myslím, že by nebylo na škodu obě sorty nějak propojit, protože přístup k této složce v Opeře je přeci jen trochu nepohodlný.
Ale vraťme se na „domácí“ stránku. Pod blokem My Apps je jednořádková kategorie Klíčové aplikace (Key Apps) zahrnující jen čtyři položky: Market (k němu máme ale přístup i zmíněným barevným tlačítkem), Facebook, Twitter a YouTube. Proč zrovna je považuje výrobce za „klíčové“, netuším, faktem ale je, že s nimi nehnete, jejich pozice je neměnná… Konečně přímo pod zmenšeným televizním obrazem je proužek označený jako Widget, kde lze přepínat mezi přístupem na Twitter (ten má ale svou aktivační miniaturu jen kousíček napravo) a zobrazením aktuálního počasí (AccuWeather), které je sice jen v angličtině, ale funguje i pro česká města. Na to, zda je možné tuto nabídku nějak obměnit, jsem nepřišel. Čímž se dostávám k tomu, že funkce „domácí“ stránky nejsou v návodu nijak popsány či vysvětleny, což považuji za chybu. Určitě bude více uživatelů, kteří zde budou tápat, než těch, kteří budou v návodu hledat, jak do dálkového ovladače vložit baterie, což naopak návod líčí i s ilustracemi.

Zase titulky…
Síťové a multimediální funkce samozřejmě jsou také k dispozici, ale nepatří k silným stránkám přijímače. Především je na samé hraně použitelnosti, že k videosouborům v kontejneru MKV nelze spouštět titulky, lhostejno, zda soubory máme na nějakém síťovém úložišti, či na externí paměti (HDD) připojené k portu USB. Paradoxně u videí ve starším provedení DivX je přístroj reprodukuje – i se správnou češtinou. Právě „matrjošky“ lze dnes považovat za základní multimediální formát pro videa ve vysokém rozlišení a naprostá většina takto zpracovaných videí má právě připojené titulkové sady. V tomto kontextu je pak bezproblémové přehrávání fotografií (včetně automatické výměny snímků) či empétrojek slabou útěchou.

Celkový dojem z přijímače JVC LT-55V752 je tak trochu dvojaký. Na jedné straně si určitě zaslouží pochvalu za dobré obrazové vlastnosti, zvlášť uvážíme-li, v jaké cenové kategorii se pohybujeme. Oceníme velmi příjemné, harmonické podání barev i kontrastu. Samozřejmě, že kvalita obrazu roste s kvalitou reprodukovaného materiálu, příjemným překvapení je, že i obraz stanic vysílaných jen ve standardním rozlišení je na obrazovce této velikosti akceptovatelný. Zvuk lze označit za zcela standardní. V dané cenové kategorii by tedy tento televizor svými reprodukčními vlastnostmi určitě mohl zabodovat a problémy vám nebude dělat ani jeho obsluha. Potíž je však v neperspektivním tuneru pro pozemní příjem a také multimediální funkce by si zasloužily výrazně inovovat.

LCD televizor JVC LT-55V752: 17 990 Kč
Rivalové: Samsung UE55J5572 (17 990 Kč), LG 55LF580V (17 990 Kč), Philips 55PFH5509 (18 479 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑