Audio

Publikováno 13. července 2016 | Petr Žák

0

Víc než jen reproduktor pro mobil

Nebývalý rozkvět zažívají jak sluchátka „na ven“, tak i přenosné aktivní reprosoustavy, které zvuk z mobilů a tabletů – vesměs k nim přenášený bezdrátovým protokolem Bluetooth – přehrávají. Přenosných modelů je dnes na trhu jako hub po letních přeháňkách, a tak není snadné v tomto segmentu nějak zaujmout. Firma Creative, která už je v oboru AV příslušenství k počítačům – a nověji i k mobilním zařízením – etablovaným pojmem, ve svém modelu Sound Blaster Roar Pro vsadila na robustní, ale stále ještě dostatečně kompaktní provedení, nadstandardní funkční výbavu a především na solidní zvukovou kvalitu zajištěnou mj. trojicí reproduktorů, dvěma pasivními membránami a duálním zesilovačem. A tak tento model ve své kategorii určitě zaslouží pozornost.

Ozvučnice s tvarem menší cihly (téměř přesně odpovídající rozměrům dvou na sebe položených kazet VHS – pokud si je ještě pamatujete), kombinuje kovové prvky hran s perforovaným plechem kryjícím samotné reproduktory i s hmatově příjemným pogumovaným plastem na povrchu ovládací sekce. Roar Pro působí velice solidní kvalitou provedení, jeho hmotnost 1,1 kg sice není „do kapsy“, jistou mobilitu ale zvládne.
Výrobce věnoval poměrně značnou pozornost zvukové výbavě. Hrají zde celkem tři reproduktory – dva směrem kupředu, jeden (středobasový) vzhůru – a po obou stranách jsou ještě na podporu hlubokých tónů pasivní membrány. Zesilovač je duální, jedna samostatná jednotka má na starosti vysoké tóny, druhá středy a basy. Pro reprodukci jsou na výběr tři pevná ekvalizační nastavení (Neutral, Energetic, Warm), která se volí speciálním přepínačem na zadní straně „bedničky“, kde najdeme i sadu konektorů a další ovládací prvky. Pro zesílení a optimalizaci reprodukce basů je ještě k dispozici funkce TeraBass (aktivuje se vlastním tlačítkem); celkové skokové zvýšení hlasitosti a posílení dojmu prostorovosti má pak za úkol režim Roar, opět s vlastní tlačítkem v sousedství ovladačů hlasitosti, vypínače a aktivačního tlačítka Bluetooth.
Základní poslání Roar Pro je bezesporu přehrávání hudby z mobilního telefonu či tabletu, které se s reprosoustavou spárují – buď klasicky přes Bluetooth nastavení telefonu/ tabletu, nebo zjednodušenou metodou NFC, tedy jen letmým přiložením spolupracujícího přenosného přístroje ke kontaktní ploše na horní straně reprosoustavy. Spárovat lze současně dvě zařízení, což můžeme využít třeba pro současné užívání mobilu a tabletu, nebo dvou mobilů. Pro optimální kvalitu zvuku je přenos dat (při použití kompatibilních mobilních zařízení) zprostředkováván protokolem aptX, který je už zavedenou metodou šetrnějšího zpracování dat pro bezdrátový přenos (kompatibilita je deklarována též pro kodeky aptX Low Latency a AAC). Po úvodním spárování si oba přístroje nastavení „pamatují“, stačí tedy Sound Blaster zapnout, na telefonu/ tabletu spustit přehrávání a po kratičkém okamžiku už se zvuk line z reproduktorů reprosoustavy. Přehrávání ovládáme ze spřaženého přístroje, žádná speciální aplikace není zapotřebí.

Pestrá škála zdrojů
Přehrávání hudby z mobilních zařízení je ale jen jednou z možností, jak Creative Sound Blaster Roar Pro využít. Další funkcí je přehrávání zvukových souborů z paměťové karty, jejíž slot je rovněž na zadní straně. I když chápu orientaci především na uživatele mobilů, přesto za jistý handicap považuji volbu velikosti microSD – myslím, že slot pro „velkou“ kartu SD by byl praktičtější, navíc micro v něm lze s adaptérem přehrávat také. A místa pro větší slot je samozřejmě na Sound Blasteru habaděj. Přístroj s paměťovou kartou ale díky zabudovanému mikrofonu lze využít i jako záznamové zařízení. Přehrávání i nahrávání pak ovládáme tlačítky (reprodukce/stop, posun na další skladbu vpřed/vzad, spuštění/stopnutí nahrávání) umístěnými opět na zadní straně. Výbavu mikrofonem v kombinaci s připojeným telefonem lze navíc také využít pro „hlasité telefonování“ – hlas volajícího reprodukuje Sound Blaster, jehož mikrofon snímá váš hlas. Využít to lze třeba v situaci, kdy posloucháte hudbu z telefonu, a někdo vám volá – k přijetí (nebo odmítnutí) hovoru slouží „párovací“ tlačítko, po ukončení telefonátu systém automaticky obnoví přehrávání hudby.
Zdrojem zvuku pro přehrávání ale může být i jiný externí přístroj, třeba kapesní hudební přehrávač. Obecně jakýkoliv zdroj analogového audiosignálu, který lze připojit audiovstupem v minijackovém provedení. V sousedství tohoto konektoru je i dvojice portů USB, jeden ve větším provedení typu A, druhý micro USB. První slouží jako zdroj energie, tedy především pro napájení akumulátorů mobilů a tabletů. Což je bezesporu praktické, nemusíte hledat adaptér a zásuvku, ani vytahovat notebook… Postačí napájecí kablík k přenosnému přístroji. Druhý port, micro USB, lze naopak využít pro dobíjení baterie samotného Sound Blasteru, pokud z nějakého důvodu nechceme použít síťový adaptér (v jeho režii je ale nabití akumulátoru rychlejší). Stav akumulátoru i průběh nabíjení signalizuje trojice malých diod v sousedství hlavních ovládacích tlačítek. Port micro USB také poslouží k propojení Sound Blasteru s počítačem, což můžeme využít jak pro případné přehrávání hudby z jeho harddisku, tak i jako „čtečka“ pro vloženou kartu microSD. V tomto režimu (k volbě slouží přepínač USB Audio/Mass Storage) lze například z počítače na kartu zkopírovat soubory, které si pak Sound Blasterem budeme přehrávat kdekoliv, už bez „pupeční šňůry“ k počítači.

Zajímavé příslušenství
Tentokrát nemám na mysli obvyklou kabeláž, která samozřejmě nechybí ani zde, ale doplňky, které lze přikoupit. Především to je malý externí mikrofon (cena cca 1 800 Kč). Ten opět komunikuje s reprosoustavou po bezdrátovém Bluetooth. Jeho akumulátor se rovněž dobíjí přes port USB, výdrž uváděná výrobcem je asi 10 hodin provozu. Mikrofon má čtyřsměrný ovladač, podobný výbavě dálkových ovladačů třeba televizorů, zde ale slouží k ovládání citlivosti (nahoru/ dolů) a hlasitosti (doprava/doleva). Kromě toho má i tlačítko vypínače a okamžitého ztišení, konektor micro USB pro nabíjení doplňují dva minijacky, jeden pro kabelové připojení dalšího mikrofonu (iRoar Mic pak funguje jako přenašeč signálu), druhý pro analogové připojení (Line In). Zadní strana je pak vyplněna pérovým klipsem, kterým lze mikrofon jednoduše připevnit třeba na oblečení. A využití? Společně s reprosoustavou třeba jako jednoduchá mobilní „aparatura“ pro různé prezentace, přednášky apod.
Dalším doplňkem je bezdrátový zvukový vysílač Creative BT-W2 USB (cena od 999 Kč), který po připojení k portu USB na notebooku či počítači vysílá do reprosoustavy zvuk z těchto zařízení. Data jsou opět zpracovávána kodekem aptX ve verzi Low Latency, která zajišťuje menší zpoždění audiosignálu a tedy jeho přesnější synchronizaci s obrazem. Doplněk se například hodí ve chvíli, když přehráváme videa či filmy na notebooku, ale zvuk chceme mít reprodukován ve vyšší kvalitě, v tomto případě externí reprosoustavou Sound Blaster Roar Pro.
A do třetice můžeme mezi příslušenství zařadit i software Sound Blaster Control Panel, který poslouží především při přehrávání hudby z počítače/notebooku připojeného portem USB. Kromě ovládacích funkcí nabízí i technologii SBX Pro Studio pro úpravu zvuku. Software je na stránkách výrobce ke stažení zdarma.

Nejlépe na stůl
Zbývá zastavit se ještě u celkového zvukového projevu Sound Blasteru. Ten je s ohledem na velikost reprosoustavy příjemným překvapením. Především si na své přijdou milovníci výrazných basů; výšek by na můj vkus mohlo být trochu více, ale celkově lze kvalitu přednesu hodnotit pozitivně. Samozřejmě, že nemůžeme očekávat zázraky a tak z hlediska hudební reprodukce je Sound Blaster vhodný spíše pro „stolní“ poslech, kdy hlasitost nemusíme nijak zvlášť „vyjíždět“. Pokud bychom chtěli ozvučit celou místnost velikosti průměrného obýváku, musíme už počítat s tím, že vyšší hlasitost kvalitu zvuku negativně ovlivní. V případě mluveného slova – např. se zmíněným doplňkovým mikrofonem – kdy už tak přísná kritéria neplatí, ovšem Sound Blaster v pohodě i středně velkou místnost, obsáhne. Výhodou je také značná variabilita využití, s jakou se u podobných zařízení často nesetkáváme.

CREATIVE SOUND BLASTER ROAR PRO: 3 799 Kč
Rivalové: Podobnou reprosoustavu na domácím trhu nenajdeme.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑