Multimédia

Publikováno 1. srpna 2016 | Jan Kuja

0

Všeuměl od Hamy

Komponent nemá vlastní reproduktory, výrobce počítá s jeho připojením do domácí audio sestavy. Z tohoto důvodu je kromě analogového vybaven i optickým výstupem. Hama nejenže zvládá DAB/FM a internetová rádia (mj. Frontier Silicon, vTuner Portal, tedy cca 20 000 stanic + 10 000 podcastů, včetně českých), ale přes domácí síť přehraje (UPnP) z NASu nebo připojeného USB jakoukoliv muziku. Pokud máte předplacenou službu Spotify ve verzi Premium, nabídka se dramaticky rozšiřuje. Tuner lze ovládat prostřednictvím aplikace mobilním telefonem nebo tabletem, navíc je v základním balení přiložen také plnohodnotný dálkový ovladač. Trochu překvapivě na něm najdete i řadu neoznačených kláves, které vůbec nic nedělají. Na přehlednosti to neubírá a zřejmě je to jen daň za levnou hromadnou výrobu.

Hudba z rádia…
Komfortní a pohodlné. To jsou první přídavná jména, která vás již po krátkém užívání Hamy napadnou. Prostřednictvím dálkového ovladače jsou všechny funkce dostupné na jedno stisknutí tlačítka, a to včetně budíku, funkce Sleep a třeba přetáčení skladeb. V centru přehrávače je 2,8"/7,1cm displej, na kterém přehledně vidíte, co se právě přehrává, a pokud máte k albu přiřazen i obal nebo navolená rádiová stanice vysílá slideshow, vidíte i příslušné obrázky. Informace na displeji můžete samozřejmě přepínat a dle přání zvolit obrazovou slideshow, sílu signálu, žánr, textové informace poskytované stanicí, RDS info u FM, info o multiplexu, datum, info o skladbě z ID3 tagu, přebal alba, formát a bitrate skladby nebo streamu vysílání apod. Pro digitální rádio je obrázkové slideshow defaultně nastavena volba full screen. To znamená, že po určité době zmizí z displeje textové informace a plochu zaberou obrázky – volbu můžete kdykoliv v menu změnit a slideshow se vměstná na obrazovku společně s textem. Příjem DAB+ a FM rozhlasu zvládá DIT2010 bez problémů. U DAB je k dispozici i funkce pro rychlé smazání chybně naladěných nebo právě nevysílajících stanic bez nutnosti projíždět všechny multiplexy znovu. To při současném stavu DAB vysílání v ČR oceníte. Díky šroubovacímu F konektoru lze k tuneru připojit jakoukoliv externí DAB/ FM anténu. Pro DAB i pro FM je vyhrazeno 2× 30 paměťových pozic a pohodlně si mezi oblíbené uložíte také internetové stanice – buď prostřednictvím dálkového ovladače, či ještě lépe pomocí aplikace Hama Smart Radio (zdarma pro iOS, Android) na displeji přenosného přístroje. Rádio lze z chytrého telefonu/tabletu ovládat také univerzální aplikací UNDOK, která by v budoucnu měla úplně nahradit zmíněnou aplikaci. Internetová rádia lze vyhledávat jak podle lokality (tuzemská mají zvláštní položku v hlavním menu), tak podle žánru, popularity (systém nabízí ta aktuálně nejposlouchanější) a samozřejmě názvu stanice. Speciální záložku mají nejnovější rádia, podcasty a stanice, které si do seznamu na webu služby sami přidáte.

Hudba ze sdíleného disku…
Využijete-li Hamu jako přehrávač streamů v rámci sítě UPnP, nabídne vám přehledné hudební knihovny roztříděné podle jména interpreta, názvu alba, žánru, jednotlivých písní a uložených playlistů. Při přehrávání se zobrazí i přebal alba, pokud je ve složce s hudbou přiřazen (typicky pod názvem cover.jpg). Dostupná je i stromová struktura složek třeba pro případ, že vaše skladby nemají tak úplně správně vyplněné údaje v ID3 tazích a automatika je kvůli tomu zařadí v knihovně zcela nesmyslně. Bohužel, Hama sama nedokáže vytvořit knihovnu. Pokud tedy připojíte USB disk přímo k přehrávači, vybírat budete muset pouze ze stromu adresářů. Přes USB nelze připojit cokoliv: fungovaly nám veškeré USB klíčenky, ale pevný disk napájení Hamy neutáhne. Drobnou výtku musím směřovat též k podpoře audio formátů. Tuner zvládne i bezztrátový FLAC, ale s Hi-Res zvukem v rozlišení 24 bit/96 kHz si už neporadí. Otázkou je, zda od podobného přístroje takovou službu očekáváte. S internetem se Hama dokáže spojit jak bezdrátově, tak přes ethernetovou přípojku.

HAMA DIT2010 PRO: 5 399 Kč (bez interní paměti)
Rivalové: Hama DIT2000 DAB+ (4 599 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑