Multimédia

Publikováno 25. srpna 2016 | Jan Kuja

0

DAB do kapsy i na stůl

Pokrytí České republiky signálem DAB je – řekněme diplomaticky – nedostatečné. Spokojit se musíme s dočasným multiplexem (vysílání zatím poběží do listopadu 2016) Českého rozhlasu (DAB Praha od Českých Radiokomunikací) ve Středočeském kraji a vysíláním společností Teleko a RTI v okolí vybraných velkých měst. Dalším problémem je to, že ani v pokrytých oblastech vysílání DAB+ nebo DAB nenaladíte. Kolem Ostravy, Frýdku-Místku, Brna a Karlových Varů je dostupný pouze takzvaný L-band, který naprostá většina digitálních přijímačů včetně testovaného DigitRadia nenaladí. Aktuální mapu pokrytí signálem DAB najdete na stránkách ČTÚ (www.dtv.ctu.cz).

Na stůl
DigitRadio se svými rozměry nafouknutého balíčku hracích karet neřadí mezi nejštíhlejší a nejelegantnější přístroje. To je daň za nízkou cenu a zejména za to, že na zadní straně přijímače najdete reproduktor a prutovou teleskopickou anténu. Co se hlasitosti týče, tak TechniSat dokáže s vypětím sil překřičet i větší místnost. O vyšší kvalitě reprodukce však nemůže být řeč. Pokud jste někdy v hluboké minulosti poslouchali „na maximum vyhulený tranzistorák“, tak víte, o čem píšu. Pokud si však rádio položíte třeba na chatě vedle sebe na stůl do těsné blízkosti, budete s poslechem spokojeni. Trochu problematické je ovládání, protože kvůli třířádkovému LCD displeji na druhé straně, musíte TechniSat neustále otáčet, abyste viděli, co vlastně děláte.

Na cesty
Připojíte-li sluchátka, reproduktor se automaticky ztlumí a můžete vyrazit do terénu. I anténu můžete zasunout, protože tuto funkci převezme kabel sluchátek. Rádio jsem testoval v okolí Prahy a s příjmem mimo budovy jsem neměl problém. Dokonce ani v jedoucím vlaku nebyly výpadky subjektivně horší a častější než u FM rádia. Uvnitř budov je však situace horší. V Praze (a dalších pokrytých městech) nebudete mít problém, ale v okolních obcích už záleží a poloze přijímače v místnosti. Někde nechytíte ani čárku, u okna bude hrát bez potíží. Nejen špatný signál vám bude komplikovat cestování s rozhlasem. Techni- Sat má integrovaný akumulátor LiPol, který ovšem nezaručí delší dobu provozu než čtyři hodiny. To je na kapesní rádio opravdu málo. Přitom TechniSat energií šetřit dokáže. Displej má nastavitelnou dobu podsvícení, po jejímž uplynutí se téměř vypne (je však stále čitelný). Standardně lze na něm přepínat informace o vysílání: datum, čas, frekvence, multiplex, chybovost signálu, bitrate a doprovodný text. TechniSat bohužel neumí česky (chybí i české menu), takže v textu vynechává všechna oháčkovaná a očárkovaná písmena. Jak DAB, tak FM stanice můžete uložit vždy do 10 pamětí. K ovládání mám dvě menší výtky. Tlačítka pro regulaci hlasitosti slouží zároveň pro přepínání mezi stanicemi nebo jejich ladění. Mezi funkcemi musíte přepínat dalším tlačítkem. Na tuto nedokonalost si musíte zvyknout. Také fakt, že všechny klávesy jsou v řadě na horní straně přístroje a mají naprosto stejnou velikost, obsluhu znesnadňuje. V balení kromě USB kabelu pro nabíjení a aktualizaci firmwaru najdete i sluchátka (špunty). Ty ovšem ani vybalovat nemusíte, poslouží snad jen v případě krajní nouze.
Na aktuálním trhu není v této komoditě příliš na výběr. Pokud hledáte kapesní digitální tuner, který lze zároveň využít i jako stolní rádio, je TechniSat DigitRadio 2Go jedním z mála přístrojů, které vám tuto službu odvedou.

TECHNISAT DIGITRADIO 2GO: 1 490 Kč
Rivalové: Pure Move 2500 (3 590 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑