Audio

Publikováno 8. září 2016 | Pavel Víšek

0

Highend s sebou

Přehrávač má hodně společného s cca dvojnásobně dražším AK320, od něhož se odlišuje zapojením D/A převodníku a menší pamětí, což zvyšuje jeho atraktivitu: cenově si totiž příliš nezadá se druhou generací přehrávače AK100 II (S&V 9/14), proti němuž postoupil dál. S firemními referenčními přehrávači sdílí asymetrické tělo se sraženými hranami z černě anodizovaného hliníku (Black Midnight), které má vzadu vsadku s efektní geometrickou strukturou: hmota přesahuje obdélníkový displej na dolní a pravé hraně tak, aby přehrávač optimálně obsáhnul dlaň pravé ruky, přípojky i regulátor hlasitosti jsou rozmístěny s citem pro ergonomii.

Většinou na dotek
Horní hrana soustřeďuje tlačítkový vypínač (jeho přidržení po dobu 12 sekund resetuje „zamrzlý“ přehrávač, krátký stisk aktivuje displej) a dva víceúčelové sluchátkové výstupy: první pro 3,5mm jack je sdružený s digitálním optickým, symetrický pro čtyřpólový 2,5mm jack poslouží nejen sluchátkům se symetrickým kabelem. Vpravo následuje kolečko elektronické regulace hlasitosti s jemnou mechanickou aretací, kde každý stupeň odpovídá jednomu kroku v rozsahu od 0 do 150 (úroveň zobrazuje displej číselně i graficky zvýrazněním některé ze sítě soustředných kružnic); o kousek níž najdeme slot pro paměťovou kartu microSD, umožňující rozšířit vnitřní paměť 64 GB (NAND) až o 128 GB. Tři malá tlačítka na protilehlé straně ovládají základní funkce přehrávače třeba po hmatu v kapse, kdy nelze využít dotykový barevný LCD displej s úhlopříčkou 10 cm (rozlišení 480 × 800 pixelů), který v horní části zobrazuje „artwork“ digitálních alb: pokud ho v metadatech nenajde, sáhne po vesmírných ilustračních obrázcích v široké škále odstínů šedé. Dolní hrana obsahuje port micro USB typu B, který slouží pro připojení PC (mezi podporovanými operačními systémy figurují dokonce Windows XP) a Macu i dobíjení vestavěné baterie (výdrž, jež závisí na hlasitosti, formátu i dalších faktorech, značka neuvádí), se symetrickým výstupem na atypické čtyřpinové sběrnici rovněž pro firemní volitelné příslušenství, mj. pro ripovací CD mechaniku CD-Ripper (za 9 990 Kč) a rovněž zatím jen avizovaný Recorder s duálními mini XLR/AES přípojkami, umožňující záznam rovněž v DSD128.

Parťák i do sítí
D/A převodník osazený duálním obvodem Asahi Kasei AK4490 (modely AK320 a AK 380 využívají dva v rozdílovém zapojení) má za „hodiny“ napěťově řízený krystalový oscilátor (VCXO), který pracuje s přesností 200 femtosekund a jitter víceméně eliminuje. AK300 přehrává prakticky všechny formáty včetně FLAC a WAV do 192 kHz/24 bitů i streamy DSD až do 5,8 MHz (přesněji soubory DFF a DSF), které si převádí do PCM se vzorkovací frekvencí 176,4 kHz a rozlišením 24 bitů; formátová kompatibilita zatím nezahrnuje MQA, ještě není třeba a vše může změnit jediná aktualizace firmwaru. Poslouží také jako externí zvuková karta u notebooku, limitovaná signály do 96 kHz/24 bitů. Výbava zahrnuje bezdrátová rozhraní Bluetooth (ve verzi 4.0) a wifi, jež umožňuje streamovat hudbu i data z paměťových médií ve firemním standardu MQS (Mastering Quality Standard), uživatelský komfort zvyšuje aplikace AK Connect pro Android a iOS. Zvuk lze upravovat pomocí dvacetipásmového parametrického ekvalizéru (od 30 do 18 000 Hz), ale s optimálně vybranými sluchátky a kvalitními nahrávkami lze na tónové korekce zapomenout. Obsluha přes přehledná interaktivních menu je intuitivní, z jazykových lokalizací se nabízí angličtina (variantu představují korejština, japonština a čínština). Příslušenství zahrnuje elegantní pouzdro z jemné, tmavě modré polyuretanové kůže Laskina italské společnosti Synt3, ochranné fólie na displej a kabel USB–micro USB. AK300 charakterizuje kmitočtově vyrovnaný zvuk, prokreslený do posledního detailu přes celé kmitočtové pásmo, který konvenuje kvalitním nahrávkám všech žánrů včetně vážné hudby: stolními komponenty z nižší střední třídy se nenechá zahanbit, měření sil vyznívá spíše naopak. Kdo se bez špičkového zvuku neobejde ani z dosahu domácí aparatury, s vyššími typy Astell&Kern včetně AK300 neprohloupí.

Kdo si k AK300 dokoupí ještě firemní Recorder, nebude ve větší kapse nosit jen zvukový ekvivalent solidní domácí sestavy stolních komponentů, ale rovnou pomyslné „srdce“ nahrávacího studia. V popředí nelze přehlédnout přípojky pro konektory mini XLR páru profesionálních mikrofonů.

ASTELL&KERN AK300: 26 990 Kč
Rivalové: Pioneer XDP-100R (22 990 Kč, S&V 2/16)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑