Audio

Publikováno 21. září 2016 | Miroslav Láb

0

Konstrukce reprobeden je vlastně jednoduchá …

V nejnižší sérii Concerta2 je celkem šest modelů soustav, nejmenší z nich má označení M16. Je to regálová dvoupásmovka s bassreflexovou ozvučnicí a je určena pro instalaci ve volném prostoru. Vedle ní je v sérii Concerta2 i stejně osazená dvoupásmová soustava S16, která má však uzavřenou ozvučnici a je určena pro zavěšení na stěnu především jako surroundová.

Je to jenom logické řešení
M 16 je levnější modifikací testovaného modelu M106 (S&V 7/16). Má shodný tvar skříně ozvučnice se zaoblenými bočnicemi a bassreflexovým nátrubkem zakončeným na zadní stěně. Přestože je M16 relativně levná soustava, má čelní stěnu z 25 mm silné MDF, boky skříně z tvarované laťovky jsou zpevněny vnitřní příčkou. Dokonce osazení reproduktory je podobné. V levnější M16 je modifikovaný vysokotónový reproduktor s 1"/2,54cm hliníkovou membránou zavěšenou na gumové vlnce. Membrána je pro dosažení vyrovnaných směrových charakteristik doplněna „pavoukovým“ difuzorem se středovým terčíkem a mezikružím fungujícím jako akustická čočka. Za membránou je neodymový magnet a složitější prostor potlačující stojaté vlny a nežádoucí rezonance. Reproduktor má navíc čelní krycí panel, který mj. slouží jako krátký zvukovod a optimalizuje spektrální navázání na hlubokotónový reproduktor. Hlubokotónový reproduktor má kuželovou, 6½"/16,5cm sendvičovou membránu vyrobenou z mikrokeramického kompozitu (MCC) a hliníku. Použitá kombinace zaručuje pístový pohyb membrány bez deformací s vysokou mírou zatlumení. Podobně jako dražší následovník má skříň M16 na spodní stěně maticové zděře umožňující pevné spojení s firemním stojanem M16. Vytvoří tak kompaktní celek odolný proti nežádoucím rezonancím. Krycí rámeček je upevněn na čelní stěnu skrytými magnety. Přívodní šroubovací svorky jsou zlacené a bez problémů zajistí připojení 4mm kabelu, banánků i kabelových ok. Zkrátka, M16 jsou výsledkem jednoduchých logických postupů a využití současně dostupných technologií.

 

Netopýří ucho
Jako dobře navržené dvoupásmové regálovky vynikají i M16 skvělou reprodukcí základního hudebního spektra. Jejich přednost je především v detailní a „rychlé“ reprodukci akustických nástrojů a spojitých, plných vokálech. Po krátkodobém rozehrání vás překvapí relativně hodně hluboké a pevné basy. O nic nebudete ochuzeni! Reprodukce je lehká a samozřejmá i při vyšší poslechové hlasitosti a zachovává si stabilní a přehlednou lokalizaci.

Na čem se testovalo
Test proběhl v zatlumené poslechové místnosti s výměrou 24 m2 s využitím následujících komponentů: streamer, DA převodník TEAC NT-503, rubidiové hodiny Jay’s Audio, předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač Accuphase P-450, síťová pračka Accuphase P-500, vše propojily kabely DIY/Klotz. Jako testovací posloužily CD nahrávky Rolling Stones: Bridges to Babylon (Virgin Records, 1997), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Miles Davis: Tutu (Columbia, 1986), Diana Krall: The Girl in the Other Room, Rolling Stones: Let It Bleed (Virgin Records, 2012 Remastered), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim). Dále záznamy co NAS a internet dal, AAC 320 kb, FLAC 44,1–192 kHz/16–24 bit, jazz, rock, klasika.

REVEL M16: 30 300 Kč

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑