Audio

Publikováno 3. října 2016 | Pavel Víšek

0

Vinylový HRAčička

Volba formátové kompatibility tohoto solitéra není náhodná. Audio ve vysokém rozlišení (Hi-Res Audio neboli HRA) se stává fenoménem a DSD představuje nativní formát audiofilských disků SACD, jež na sklonku 20. století představily firmy Philips a Sony. SACD zůstalo volbou znalců, ale o DSD se zase více mluví v éře digitální distribuce hudby, i když v základní verzi DSD64 (se vzorkovací frekvencí 2,8224 MHz) má značné nároky na kapacitu paměti: 1 GB na jednu skladbu není nic neobvyklého. Dodejme, že výsledný zvuk limituje kvalita primárního záznamu a podobná elektronická výbava by dávala lepší smysl ve spojení s highendovým gramofonem s přenoskovou vložkou typu MC, ale nepředbíhejme.

Solidní konstrukce
Hned po vybalení z krabice u PS-HX500 potěší, že plasty jsou mezi materiály zastoupené víceméně jen u odklopného protiprachového krytu a adaptéru pro přehrávání singlů. Základnu gramofonu na čtyřech odpružených patkách tvoří tuhá MDF deska o tloušťce 30 mm v černém polomatném laku. Ve vybrání horní desky najdeme hřídel pro talíř a pružně uchycený stejnosměrný motorek s řemeničkou, v pravém horním rohu kloubový mechanismus kovového, dobře zatlumeného raménka s efektivní délkou 221 mm, jehož integrální součást představuje hlavice se standardním půlpalcovým uchycením pro přenoskovou vložku; protizávaží s cejchovanou stupnicí (do 4 g, tedy 40 mN) umožňuje přesné nastavení svislé síly na hrot, kolečkem antiskatingu na pravé straně kompenzujeme působení dostředivé síly. Talíř tvoří tlakový hliníkový odlitek (ø 296 mm), jehož součástí je na vnitřní straně subtalíř, poháněný zmíněným motorkem přes plochý pryžový řemínek, filtrující efektivně hluk pohonu, který by se jinak přenášel na citlivý snímací systém (přenoskovou vložku). Podklad pod vinyly tvoří silná pryžová podložka, jež současně talíř akusticky tlumí. Ovládání je víceméně intuitivní, zapuštěným knoflíkem na horní desce v levém předním rohu gramofon zapínáme i volíme mezi dvěma rychlostmi otáčení (33 1/3 a 45 ot./min.), které přepíná elektronika. Uživatelský komfort přístroje zvyšuje ještě páčka ručního zvedáčku raménka. Gramofon je defaultně osazený (zakázkově vyráběnou?) magnetodynamickou přenoskovou vložkou s poměrně vysokou přítlačnou silou na hrot (3 g, tedy 30 mN), evokující skoro starší generaci „magnetek“ Tesla.

Cesta ze slepé uličky
Veškeré přípojky soustřeďuje panýlek v zadní části gramofonu. U výstupu na dvou pozlacených konektorových zdířkách cinch, jež doplňuje zemnicí svorka, můžeme pomocí přepínače Phono/Line volit mezi výstupní úrovní přenoskové vložky a signálem, zesíleným vestavěným korekčním předzesilovačem, takže PS-HX500 lze připojit i k zesilovači bez vstupu Phono. Kromě zdířky pro přibalený síťový adaptér, zaručující vyšší odstup signálu od rušivých napětí, zbývá zmínit rozdílový port USB typu B, který má zázemí ve kvalitním A/D převodníku Burr-Brown PCM4202, podporujícím i jednobitové digitální streamy DSD. Slouží k propojení USB kabelem s PC či Macem, na které je třeba dříve z firemního webu stáhnout a nainstalovat aplikaci Hi-Res Audio Recorder. Volit můžeme mezi formáty DSD a WAV: u prvního jde o streamy DSD64 (2,8224 MHz) a DSD128 (5,6448 MHz), druhý nabízí čtyři vzorkovací frekvence i rozlišení 16 nebo 24 bitů, od vstupní úrovně v CD kvalitě (44,1 kHz/16 bitů) po plnokrevné audio ve vysokém rozlišení WAV 192 kHz/24 bitů. Až potud může mít čtenář pocit, že jde o výjimečný přístroj. Zdar díla však ovlivňuje zvuková kvalita defaultně instalované přenosky. Reprodukce je kmitočtově vyvážená, postrádá však jemnější detaily ve střední části akustického spektra i prokreslenější prostor a basy jsou tužší, byť objemově nestrádají. S kolísáním rychlosti ani odstupem rušivých napětí se naštěstí PS-HX500 nepotýká a tak může pomoci upgrade přenoskové vložky (třeba za osvědčenou Ortofon 2M-Red), který lze vztáhnout i na přibalený signálový kabel, sice se samostatným zemnicím vodičem a pozlacenými konektory cinch, ale až příliš evokující lepší „tkaničku“.

GRAMOFON SONY PS-HX500: 14 990 Kč
Rivalové: Momentálně na našem trhu nejsou.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑