Audio

Publikováno 14. října 2016 | Miroslav Werner

0

Multiroomový DAB

Tou novinkou je model RX-V481D, přičemž „déčko“ na konci reprezentuje přítomnost DAB, respektive DAB+ tuneru. Yamaha konsoliduje své produktové řady, takže se nám pod původně prémiovou řadu Aventage nastěhovaly všechny „lepší“ modely, přičemž v řadě RX-V48 najdeme modely standardnější (běžnější přesto, že nabídnou právě DAB příjem). Krok je to logický a docela ho vítám, dolaďuje se tím dřívější roztříštěnost desítek modelů, jen velmi mírně odlišených, z nichž některé do Aventage řady patřily a jiné ne. Do RX-V řady tedy nyní patří šest základních modelů, přičemž čtyřiosmjedničku tu máme hned dvakrát a liší se právě přítomností či nepřítomností digitálního rozhlasového příjmu – nabízí se tedy otázka, zda ji brát jako samostatný model. Modely RX-V rozhodně nejsou žádná ořezávátka, naopak sledují moderní trendy, takže se nemůžeme divit, že i poměrně základní modely v 5.1kanálovém počítají s digitálními rádii, wifi a obecně síťovými funkcemi a také s Yamaha Music- Cast, tedy s přenosem digitální hudby po síti, především té bezdrátové. A nemáme na mysli nějaké podvyživené streamování: přenáší se i FLAC, Apple Lossless a DSD kodeky. Ostatně, výhradní dovozce nám k déčkové čtyřiosmjedničce přiložil i dvojici reproduktorů MusicCast, konrétně modely WX-030.

Kolik stojí DAB+ ?
Ne, teď se neptáme na to, kolik vrhli provozovatelé multiplexů do výstavby sítí, kolik se proinvestovalo evropských dotací či nakolik je celý provoz DAB rentabilní. Jde o to, kolik zaplatíme navíc oproti „obyčejné“ RV-V481. Tak tedy – Yamaha si digitální tuner cení plus minus (podle nacenění obou modelů v různých prodejních kanálech) přibližně na 4 000 korun. Výhodou je DAB+: připomeňme si, že podobně jako ne zcela překotný a vřele přijatý přechod na DVB-T2 dovoluje oproti starší variantě díky sofistikovanějšímu kodeku přenášet více informací v rámci jednoho multiplexu/ kanálu. Jako kodek byl zvolen HE-AAC v2, zmiňme se ještě na okraj o systému DMB, který kombinuje zvukové DAB vysílání s obrazem především pro potřeby mobilních zařízení, za použití kodeku H.264. No, uvidíme, čeho se ještě v digitalizaci rozhlasu a TV dočkáme. Poslední podstatná informace: DAB+ vysílání najdete v současné dobře pouze v okolí Prahy (viz http://www.digitalradiodab.cz/mapypokryti. html).

Inventura kanálů
Dlužno říci, že RX-V481D fanoušky 13- a vícekanálových bumbrlíčků nenadchne. Stále se jedná o přijímač se základním počtem 5.1 kanálů, tedy tři přední, dva zadní a jeden subbasový. Ruku na srdce, tyčinky do uší, přiznejme si, kolik vlastně ale reálně máme v dnešních králíkárnách šanci umístit reprosoustav tak, aby to vůbec mělo smysl. Třeba i s těmi šesti můžeme mít leckde starosti. Daleko důležitější je jejich správné nastavení. Yamaha nezapomíná ale ani u tohoto modelu na YPAO kalibraci. A samozřejmě přímé přepínání sad přednastavených parametrů SCENE. Nechybí čtveřice HDMI vstupů (a jediný výstup) s podporou 4K do 60fps snímkové frekvence a HDCP2.2 ochranou. Nezapomnělo se na HD zvukové kodeky, Atmos či DTS:X však z pochopitelného důvodu nedostatku kanálů chybí.

Digi streamování je moderní
A o tom to všechno je. Úderem fireconnectu, MusicCastu, streamování DLNA a AirPlay a dalších digitálních „fíčur" se zdá, že starý dobrý analogový multikanál má odzvoněno a třeba i připojení přijímače do druhé či třetí zóny přebírají digitální stroje. Nejinak je tomu i v případě RX-V481D. Abych vám zde vypisoval všechny ikony digitálních služeb, kterými je oblepena krabice přijímače a jeho čelní panel, nemá význam. Zrovna tak jejich vyjmenovávání podle tabulky parametrů. Soustřeďme se na to nejdůležitější: MusicCast. A další s MusicCastem slučitelná zařízení. Tím jsou již zmíněné reprosoustavy. Spojí se jak s re ceiverem, tak s dalšími zdroji signálu, nechají se ovládnout aplikacemi smartphonů. A kromě napájení vlastně nic moc nepotřebují – vše si berou ze sítě. A jsou pochopitelně kompatibilní s wifi, AirPlay, MusicCastem, k mání jsou v bílé i černé barvě.
RX-V481D nabídne potenciálnímu majiteli ne zcela obvyklou kombinace prostorového AV přijímače a DAB+ tuneru. K tomu se snoubí s dalšími streamovacími službami, včetně přehrávání z lokální sítě. Omezenější analogovou konektivitu nahrazuje právě všemožnými digitálními cestami. Seznamte se: tohle je naše hifi budoucnost. Ať už se vám to líbí, nebo ne. Nám se to upřímně, i z hlediska zvukových kvalit samotných zesilovačů RX-V481D a digitálního příjmu, docela dost líbí.


MusicCast a ovládací aplikace. Zvykněme si na AV přijímače s menším počtem vstupů i výstupů, zato s podporou streamování digitálních signálů

YAMAHA RX-V481D: 13 590 Kč
Rivalové: Srovnatelný přístroj na našem trhu momentálně není.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑