Multimédia

Publikováno 27. října 2016 | Tomáš Suchomel

0

Oko téměř boží

Speciální periferie Gear 360 pro smartphone se ovšem běžnému příslušenství nepodobá cenou ani schopnostmi. Kulový tvar se dvěma protilehlými a jak jinak to říct než vypoulenými kryty ultraširokých objektivů ze všeho nejvíc připomíná rekvizity ze sci-fi filmů ve stylu Blade Runner. Do reality ale všechno vrací důležitá informace, že podobně jako u outdoorových akčních kamer přináší maximální komfort ovládání propojení Gear 360 se smartphonem či tabletem. Drobný zádrhel je, že Samsung kameru považuje za tak unikátní záležitost, že příslušná aplikace pro dálkovou obsluhu pracuje (alespoň zatím) pouze na zhruba půltuctu nejnovějších a nejvýkonnějších přístrojů této značky. Není ale třeba házet paměťovou kartu do žita, pokud vlastníte mobil nebo tablet jiného výrobce.

Rozhlížejte se
Neobvyklý způsob snímání na rozdíl od zmíněných akčních kamer nevyžaduje žádnou přesnou kontrolu nasměrování záběru kamery ani detailní nastavení expozičních parametrů. Zabírání 360stupňové reality je zařízeno osazením dvojice objektivů s úhlem záběru neuvěřitelných 180 stupňů. Stačí tedy Gear nasměrovat jedním z nich zhruba kýženým směrem hlavního pohledu a výsledky nemohou být špatné, na záběru chybět nebude nic. Mobilní zařízení coby vzdálený připojený hledáček znamená komfortnější práci s kamerou a nastavení (skromného) výčtu expozičních parametrů včetně vyvážení bílé, HDR, ostrosti nebo omezení rozsahu ISO. Kromě možnosti na dálku ovládat spoušť a sledovat v reálném čase obraz z kamery dovoluje připojený smartphone/tablet panoramatická videa i fotografie hned zpracovávat a vystavovat k prohlížení on-line. Originální surový záznam má totiž podobu souboru se samostatnými daty dat z obou snímacích čipů. Teprve finalizace z nich udělá objekt k publikování na Facebooku nebo v Google Street View, kde lze pohybem myši měnit úhel pohledu podle libosti.
Druhou možností je zpracovat nahrávku do formátu vhodného pro momentálně populární VR brýle a podobná zařízení. Ani tady však nemusí majitelé mobilů jiných značek ztrácet naději. K editaci mohou použít také desktopovou aplikaci Action Director pro počítač, která má v pár okolnostech ještě bohatší možnosti než zpracování v mobilním zařízení.

Realita v UHD
Natáčení a fotografování svou jednoduchostí znovu připomene, že v ruce máte spíše periferii chytrého telefonu než klasickou digitální kameru nebo fotoaparát. Možností nastavení není mnoho a tak se dají trochu komplikovaně upravovat i přes miniaturní displej přímo na kameře a trojici tlačítek. Je tu volba, zda snímat jen jedním nebo oběma objektivy a nastavit rozlišení videozáznamu. Jeho maximem je „cinemascopické“ UHD 3840 x 1920 a několik nižších režimů až po 1920 x 960. Zajímavá je volba 2560 x 1280, která má i alternativu s frekvencí 60 snímků za sekundu pro akčnější scény. Na úplně adrenalinové scény nicméně není Gear stavěný, jeho odolnost sahá jen k mírné ochraně vůči živlům typu stříkající vody. Zvukový doprovod obstarává dvojice prakticky neviditelných zabudovaných mikrofonů.
Kromě natáčení v reálném čase je možné snímat video ještě jako časosběrné nebo v nekonečné smyčce, oboje s volitelnými parametry. Pro fotografování je na výběr pouze rozlišení 30 nebo 15 megapixelů, nic víc. O vše další se postará zařízení automaticky. Starosti s expozicí ale elektronickému mozku hodně usnadňuje luxusní světelnost objektivů F2.0, se kterou se i v průměrně osvětlené místnosti nebo za soumraku dostaví zřetelné a dostatečně světlé výsledky. Dosti uspokojivý je rovněž celkový dojem z pořízeného VR videa a fotografií. Vzhledem k jejich charakteru by nebylo fér přímé srovnání s klasickými videokamerami a fotoaparáty, ale ostrost obrazu i množství detailů jsou pro prostorové rozhlížení se plně dostačující. Objektivy s úhlem záběru 180 stupňů ovšem mají své limity, takže hlavně v krajních oblastech ostrost ve srovnání se středem trochu klesá a objevují se občas drobné vady. Ale jak praví klasik, nikdo není dokonalý. Totéž platí o spojení přední a zadní hemisféry, kde je ve většiny případů sice viditelný, ale jemný a nerušivý šev na spojení obou obrazů.

S bulvou v kapse
Pokud jde o design, dojem modelu pro studenty oftalmologie podtrhuje jinak velmi praktický rychlorozkládací stojánek, jenž je základním příslušenstvím kamery. Jinak je Gear vybaven též otvorem pro běžný stativový šroub, takže kameru lze umístit na nejrůznější držáky od velkých videostativů až po gymbally, přichytit na přilby a podobně. Sympatická je výdrž napájení, podle zvoleného režimu videa až čtyři hodiny na jedno nabití akumulátoru.
Sférické videonahrávky a fotografie budou možná trhákem přinejmenším pro technologické nadšence a Gear 360 je jízdenkou do právě se rozjíždějícího vlaku. Rozlet jí prozatím omezuje závislost dálkového ovládání na vybraných mobilních zařízeních stejného výrobce. Cena ve výši poloviny výkonného smartphonu nejspíš také bude trochu brzdit masové rozšíření kamery. Kdo má ale nutkavou potřebu chlubit se úryvky svého života se vším všudy a selfie už ho nudí, právě se mu otevřely nové, velice atraktivní dveře.

SAMSUNG GEAR 360: 9 990 Kč
Rivalové: Podobnou kameru na našem trhu momentálně nenajdete.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑