Audio

Publikováno 1. listopadu 2016 | Pavel Víšek

0

Multifunkční sdruženář

Mimořádně kompaktní přístroj s bází 18 cm je menším sourozencem stolního komponentu CA-X30 (S&V 9/16), za kterým výrazněji nezaostává, dokonce má díky mladšímu firmwaru náskok při ovládání beta verzí aplikace pro Android, která bude začátkem podzimu dostupná v odladěné „ostré“ verzi jak pro Android, tak iOS. Vyrábí se v černém provedení s polomatným plastovým čelním panelem, jemně pogumovanou skříňkou a koktejlovou třešničku představuje hliníkový knoflík po pravici barevného TFT LCD displeje, který má sice stejnou úhlopříčku 109 mm jako větší „kombajn“ CA-X30, ale hrubší rozlišení 480 × 272 pixelů. Menu je plně lokalizované i v češtině.

Jinak komprimované audio
S místem uvnitř skříňky museli konstruktéři pečlivě hospodařit. Není proto divu, že spínaný napájecí zdroj instalovali do externího adaptéru, který tak podstatně vylepšuje odstup signálu od rušivých napětí, mimo to mají analogové a digitální obvody oddělené napájecí cesty. O vestavěném zesilovači, který do osmiohmové zátěže umí dodávat trvale výstupní výkon až 2× 30 W (platí pro 1 kHz, v plném akustickém pásmu to bude o něco méně), se dokumentace nerozepisuje, ale podle malého žebrovaného chladiče na zadním panýlku bude nejspíš pracovat v účinnější třídě D. Ovládání přístroje zvládneme kromě zmíněné aplikace nebo přibalené „dálky“ i s multifunkčním knoflíkem, který při pohybu v menu po stlačení funguje jako tlačítko Enter, a osmi tlačítky na horní stěně, jež patří mj. vypínači, ovládání ripovací CD mechaniky a elektronické regulaci hlasitosti. Na čelním panelu ještě musíme zmínit dvě přípojky, jeden ze tří portů USB-A a sluchátkový výstup. Grafika se neliší od vyšších firemních modelů, což platí i pro obrazovku při úklidu dat, kterou signalizuje sklenice s míchaným nápojem, vybarveným pro změnu do oranžova. Ripovací CD mechanika s „šuplíkovým“ podavačem pracuje poměrně svižně a z disků CD-R(W) a DVD-R(W) načítá i veškeré podporované formáty, mezi kterými z významnějších nenajdeme snad jen DSD. Cédéčka lze ripovat i ve formátech WAV a FLAC, případně můžeme nahrávat i z internetových rádií nebo zdroje signálu připojeného k linkovému vstupu. K ukládání dat slouží USB flashky nebo externí pevné disky, případně vnitřní úložiště, do něhož však musíme paměťové médium dokoupit: pod krytkou na pravé bočnici najdeme jeho slot s rozhraním SATA (3,5“ HDD, 2,5“ HDD a 2,5“ SSD, vždy max. do 4 TB). CA-X12 umožňuje poslech hudby z on-line služeb jako Deezer, Spotify a Tidal či internetových rádií a díky funkci UPnP lze streamovat i hudební soubory uložené v domácí síti. U vybraných strojků Apple lze využít i funkci SharePlay.

Konektory dobře oseto
Nabídka přípojek na zadním panelu je velice efektivní. Ze vstupů zde najdeme jeden analogový linkový, přípojku LAN a dva porty USB-A, z nichž jeden nejspíš využijeme pro wifi dongl z příslušenství. Následují tři výstupy, jeden linkový a dva digitální (koaxiální a optický), takže zvuk můžeme vylepšit i připojením externího D/A převodníku. Vestavěný s obvodem Cirrus Logic CS4351 má kvalitu odpovídající ceně komponentu, ale pracuje se signály se vzorkovacími frekvencemi do 192 kHz a rozlišením 24 bitů. Pro připojení reproduktorových soustav slouží čtyři šroubovací pozlacené terminály, které si poradí i s kabely zakončenými banánky. Zvuk lze upravovat deseti přednastavenými ekvalizačními křivkami s výmluvnými názvy (Normal, Classic, Rock, Jazz, Dance, Vocal apod.) – je čistý a kmitočtově vyrovnaný, ale kvalitou nijak nepřevyšuje typický mikrosystém ze „staré školy“. Linkový výstup lze však využít i k propojení s domácí hifi aparaturou bez přístupu k síti. Cenově dostupný a bohatě vybavený komponent její možnosti rozšíří.

COCKTAIL AUDIO CA-X12: 15 990 Kč
Rivalové: Ve stejné kategorii se srovnatelnou výbavou na našem chybí.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑