Audio

Publikováno 5. listopadu 2016 | Pavel Víšek

0

Tradice kompaktního hifi

První generace kompaktních komponentů Marantz se na trhu objevila začátkem devadesátých let, ale posléze načas ustoupila přístrojům se stolní bází. Obrat přinesl až sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem HD-DAC1 (S&V 3/15), s bází 250 mm spíše solitér, kultivující zvuk osobních počítačů. Dalším přírůstkem série, nad níž má od počátku supervizi firemní guru a šéfkonstruktér Ken Išiwata, se totiž stal integrovaný zesilovač HD-AMP1 (S&V 3/16), který narostl do šířky o 54 mm a nabídl rovněž kvalitní sluchátkový zesilovač i D/A převodník. Do tandemu nyní dostal designově i rozměrově vyladěný CD přehrávač HD-CD1, který se vyrábí s čelním panelem z broušeného hliníku ve stříbřitém a černém provedení. Silná vinylová fólie, jež přesvědčivě evokuje dřevěný masiv v lesklém laku, zde kromě bočnic pokrývá i „šuplík“ podavače disků, což je sice na pohled efektní, ale podle mého soudu hůře uvěřitelné: s „nemagnetickým“ exotickým dřevem se v praxi setkáváme snad pouze u highendových přenoskových vložek typu MC.

Dobře vybavený
Tuhé kompaktní šasi HD-CD1 na čtyřech odpružených hliníkových patkách konstruktéři s ohledem na omezení rezonancí opatřili dvojitou základnou. Poměrně tichá centrální CD mechanika tak má na čtení dostatek klidu a načítá spolehlivě i disky CD-R(W) se soubory AAC, MP3 a WMA (v obvyklých datových tocích a do vzorkovací frekvence 48 kHz). Fluorescenční bílý displej s bodovou matricí zobrazuje do dvou řádek všechny potřebné informace včetně poměrně rozšířené datové nadstavby CD Text i tagů podporovaných formátů komprimovaného audia. Vedle malých až miniaturních tlačítek vypínače a základních funkcí, které lze komfortněji ovládat z přibalené „dálky“, na čelním panelu najdeme už pouze výstup kvalitního sluchátkového zesilovače pro 6,35mm jack ve společnosti malého knoflíku regulace hlasitosti, takže třeba v malé garsonce postačí HD-CD1 doplnit už pouze odpovídajícími sluchátky: jeho zisk lze podle jejich impedance nastavit ve třech stupních (defaultně Low, Middle a High) pomocí tlačítka Setup na dálkovém ovladači. D/A převodník je osazený osvědčeným obvodem Cirrus Logic CS4398 se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů. V zapojení jinak narazíme na diskrétně osazené firemní moduly HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module), jež svou funkcí odpovídají operačním zesilovačům, které však překonávají nižším šumem i rychlostí přeběhu, tedy dynamikou (u HD-CD1 konstruktéři použili moduly ve vyšší specifikaci HDAM-SA2).

Přehrávač i transport
Na zadním panelu najdeme tři výstupy, analogový a dvojici digitálních (koaxiální a optický), které pamatují na možnost připojení externího D/A převodníku, případně využít komponent jen coby CD transport, což lze doporučit třeba hned v sestavě s firemním zesilovačem HD-AMP1 (jeho D/A převodník je osazený technologicky mladším obvodem Sabre ES9010KM2 z nabídky kalifornské firmy ESS Technology). Konektorové zdířky cinch jsou většinou pozlacené, když výjimku představují pouze poniklované přípojky systémové sběrnice (Remote Control In/Out). Zásuvka pro napájecí šňůru je tradičně dvoupólová. Roztržití audiofilové dost možná ocení, že se CD přehrávač po půlhodině nečinnosti automaticky přepíná do pohotovostního režimu Standby. HD-CD1 nabízí čistý, dynamický zvuk a velmi dobře kontrolovaný zvuk, který si v ničem nezadá s projevem (nejenom firemních) CD přehrávačů nižší střední třídy. „Parketu“ nového přírůstku katalogu Marantz představuje zvláště hudba postavená na akustických nástrojích (ať už jde o klasiku nebo jazz), ale se ctí si poradí s reprodukcí libovolného žánru.

MARANTZ HD-CD1: 15 990 Kč
Rivalové: TEAC PD-501HR (22 490 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑