Audio

Publikováno 11. listopadu 2016 | Miroslav Láb

0

Britská klasika

Vedle špičkových soustav-soch Muon a highendových soustav Blade je zajímavá cenově a kvalitativně optimalizovaná série R. Do tohoto kvalitativního pořadí v nedávné době organicky zapadla řada Reference, která využívá všemožných technologických fines, je vzhledově konzervativní a patří do highendového třídy.

Nejlíp to hraje z jediného bodu
Všechny současně vyráběné hifi soustavy KEF (kromě nejnižší série C) mají společný poznávací prvek, a tím je koaxiální středovysokotónový systém Uni-Q. První zásadní vývojové kroky Uni-Q ještě stačil naplánovat a do výroby zavést Raymond Cooke koncem osmdesátých let minulého století, poprvé u soustav Reference 105/3, tehdy ještě s klasickými membránami. Současné Uni-Q reproduktory mají membrány z hliníkové slitiny. Na membránu středotónového systému kontinuálně navazuje jako na zvukovod vysokotónový reproduktor doplněný o komplikovaný difuzor. Předností měniče Uni-Q je vytvoření bodového zdroje, jehož předností je spojité napojení obou sousedních pásem (středy/výšky) bez ohledu na úhel poslechu. Na kmitočtové charakteristice nejsou pozorovatelné nespojitosti – propady v řečovém pásmu při změně poslechového úhlu. Navázání hlubokotónového systému s Uni-Q, u kterého je dělicí kmitočet na spodní hraně řečového pásma, je méně problematické.
Soustavy Reference 1 klamou tělem. Na první pohled vypadají jako klasické dvoupásmové regálovky. Ale! Jsou to kompaktní třípásmovky a také tak hrají, vzhledem ke svým rozměrům překvapivě skvěle. Bassreflexová ozvučnice Reference 1 se sendvičovou konstrukci je mimořádně tuhá. Čelní stěna soustavy je z estetického i konstrukčního důvodu uzavřena deskou z čistě opracované hliníkové slitiny s pečlivě provedeným tvarem spojujícím zvukovod Uni-Q měniče potlačujícím difrakce.
Bassreflexový nátrubek je na zadní stěně skříně, stejně jako dvojice masivních terminálů umožňující připojení Bi-Wire. Podobně jako u všech současných soustav KEF se při dvoudrátovém propojení nespojují svorky sponkami nebo kablíky, ale slouží k tomu otočné spínače. Neztratí se, manipulace je jednodušší a především kontakt je spolehlivější. K soustavám Reference je doporučen stojan Reference Stand, na nějž se soustava pevně přišroubuje a vytvoří tak pevný celek.

Na čem se testovalo
Test proběhl v poslechovém, akusticky upraveném (i po mé konzultaci) prostoru s výměrou 80 m3 s využitím následujících komponentů: CD přehrávač Burmester Player 061-výstup XLR, MacBook Pro-digitální výstup, integrovaný zesilovač T+A PA3000HV, reproduktorové kabely Nordost TYR2. Jako testovací posloužily CD nahrávky Reference Recording RR-S1CD, Reference Classic-First Sampling (1990), Rolling Stones: Bridges to Babylon (Virgin Records, 1997), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Antonín Dvořák: Koncert h moll (Harmonia Mundi, 2005), Miles Davis: Sketches of Spain (Columbia, 1997), Diana Krall: The Look of Love (Verve 2002), Tchaikovsky: 1812 (Telarc, 2001).

Netopýří ucho
Poslech je až překvapující. Charakter reprodukce se nemění v širokém poslechovém úhlu a prostorová orientace – lokalizace je neobyčejně stabilní. Vzhledem k relativně malému objemu reprodukují Reference 1 i nejnižší basy. Skvěle vyváženému kmitočtovému pásmu je obětována nižší charakteristická citlivost soustav, a je to skutečně zodpovědný kompromis. Odmítnutím boje o nejvyšší citlivost je zaručen kompaktní zvuk od nejnižších kmitočtů až po nejvyšší výšky. Když si poslechnete dobrou akustickou nahrávku, upadnete do stavu, ve kterém na techniku zapomenete, a zůstane jen hudba. KEF mne opět nezklamal!

KEF REFERENCE 1: 220 000 Kč/pár

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑