Multimédia

Publikováno 25. listopadu 2016 | Tomáš Suchomel

0

Velký kalibr

Super, hyper, ultrazoom – ať zvolíme kterýkoliv superlativ, pokaždé jde o malý zázrak. Kategorie kompaktních fotoaparátů s velkým rozsahem zoomu a digitálním hledáčkem už se zdála být skoro na vymření. Nástup velkých jednopalcových obrazových snímačů ji ale zase probudil k životu. Sony si ohlas vyzkoušelo už na dvou povedených modelech, takže pro ten třetí si po vzoru producentů filmových pokračování připravilo něco většího a silnějšího. Zoomový objektiv s ekvivalentní ohniskovou vzdáleností až 600 milimetrů je aktuální rekord mezi kompaktními „palci“ s elektronickým hledáčkem.

Nic pro slečinky
Nová reinkarnace modelové řady RX10 patří k těm fotoaparátům, u nichž označení kompaktní při střetu s realitou už působí vyloženě nepatřičně. Použití větší optiky než u loňského provedení Mark II si vyžádalo patřičné zmohutnění celého těla, i když na druhou stranu menší, než by možná někdo u ztrojnásobení maximálního ohniska čekal. Každopádně na krk si pověsíte pořádný kilogramový objekt s pořád ještě přijatelnými rozměry, dovolujícími digitál ukrýt pod bundou nebo ho přenášet v běžném zavazadle bez specializované fotobrašny. Větší tloušťka těla s sebou přinesla opravdu masivní grip, který bude vyhovovat spíš chlapákům než jemné ženské ruce. Větší prostor na horní hraně byl zároveň nově využitý na rozmístění dalších ovládacích tlačítek ve stylu zrcadlovek, a to je jedině dobře. Koncepci „profi“ ergonomie odpovídá třeba i umístění voliče expozičních režimů vlevo vedle hledáčku.
Prodloužení se pochopitelně dočkal i tubus objektivu, kam se tentokrát vešlo hned trio ovládacích prstenců s programovatelnými funkcemi. První slouží defaultně k ručnímu nastavení clony, další ovládá zoom (elektronicky, nikoliv mechanicky) a přibyl i třetí pro ruční ostření. Autofokus funguje klasicky pouze na principu kontrastu a průměrném počtu 25 zaostřovacích bodů. Přestože je jinak rychlý a pomáhají mu firemní technologie pro detekci objektů, v extrémnějších podmínkách typu pohybující se objekty plus větší přiblížení občas tápe, až se zcela ztratí.

Zdaleka i zblízka
Zbrusu nový objektiv nese opět značku Zeiss i jedno menší zklamání. Pokud 200milimetrový zoom předchozího modelu navnadil konstantní světelností F2,8 v celém rozsahu, trojka už má světelnost proměnlivou od F2,4 do F4. Kreativním tvůrcům tak přibyl další parametr k hlídání a čarování kolem nastavení, dá se s tím ale žít. Všechno přebije pozitivní zjištění, že s přibývajícím nazoomováním sice dochází k mírnému snížení kresby, jenže řádově menšímu, než na jaké jsme u objektivů s podobným rozsahem zoomu zvyklí. Ostrost i pěkný dynamický rozsah a přirozené podání barev tvoří harmonický celkový dojem.
Jako u všech velkých ultrazoomů tak možná větším úskalím bude, jak nerozhýbat přístroj při samotné expozici. Optická stabilizace obrazu s účinkem 4,5 expozičního stupně je výkonná, ale ne samospasitelná. Také s ohledem na hmotnost fotoaparátu tak možná nebude od věci zauvažovat alespoň o podpůrném monopodu. Přestože pozornost poutá hlavně telezoomový režim optiky, stojí zato připomenout i protipól – v makrorežimu umí objektiv zaostřit už na vzdálenost 3 centimetrů. Malá připomínka všeobjímajícího rozsahu objektivu.
Optika samotná by nicméně nestačila, pokud by za ní nebyl výkonný obrazový snímač Exmore RS. Stejně jako v dalších fotoaparátech Sony jde o konstrukci BSI s obráceným pořadím vrstev, k nimž je přidána ještě jedna speciální, zrychlující přenos signálu z čipu do operační paměti ke zpracování. Díky tomu se řada RX10 může chlubit sériovým fotografováním s frekvencí 14 snímků za sekundu, která se u kompaktů nevidí moc často.

Skrytý půvab videa
Zdařilé statické obrázky by neměly zastínit fakt, že verze III je neméně schopným přístrojem k natáčení videa. Procesor Bionze X zvládá zajímavé možnosti, které už Sony předvedlo u jiných kompaktních digitálů nové generace. Pro honbu za kvalitou je na prvním místě použití formátu videa XAVC-S, poloamatérské verze profesionálního nástroje. V rozlišení 4K s obrazovou frekvencí 25p tak přístroj produkuje datový tok až 100 Mb/s. Data jsou sbírána z celé plochy 20megapixelového snímače a přepočítávána, což je na výsledku v dobrém velmi znát. Zvukovou stopu tvoří dvoukanálové LPCM, které je možné díky zabudovanému vstupu nahrávat také na externí mikrofony a záznam kontrolovat přes sluchátkový výstup.
Kdo se spokojí s Full HD videem, musí ukládat jen poloviční záplavu dat (50 Mb/s), zato s dvojnásobnou obrazovou frekvencí 50p pro PAL. Tady už jsou na výběr i obvyklé formáty AVCHD s Dolby Digital zvukem a ještě skromnějšími nároky na kapacitu záznamového média nebo MP4. Přinejmenším pro první dva formáty platí, že pořízený záznam je pro amatérské účely naprosto uspokojující a pokročilejší možnosti dovolující i poloprofesionální nasazení. Nechybí tu třeba práce s gama křivkou pomocí S-Log2 pro nasnímání scén s extrémním dynamickým rozsahem, přímý export neupravených videodat přes HDMI rozhraní, práci s obrazovými profily, hlídání přeexpozice funkcí zebra a podobně. Pro speciální efekt velmi zpomalených záběrů je přítomen HFR režim, kde si lze za cenu snížení rozlišení natáčeného záznamu (výstup je však vždy Full HD) vybrat mezi rychloběžnými obrazovými frekvencemi 250, 500 nebo 1000 snímků za sekundu.

Úskalí maxima
Velká univerzálnost přístroje v kombinaci s nadprůměrnými fotografiemi i videem posunuje RX10 III na čelní pozici ve své kategorii, včetně rozumné výdrže napájení na 420 snímků podle CIPA. Na druhou stranu však přístroji k dokonalosti pár věcí chybí. Občas zmateně se chovající autofokus je jednou z nich a rovněž japonský pohled na logiku a uspořádání menu fotoaparátu se zjevně liší od toho evropského. Kromě chvály si lze položit také otázku, zda Sony přece jen nevyrazilo s příliš velkým „kanónem na vrabce“. Hmotnost lehce přes kilogram se téměř vyrovná solidně stavěné APS-C zrcadlovce s rovněž neošizeným zoomovým objektivem. Od takového kitu se nakonec RX10 III moc neodlišuje ani cenou. Samozřejmě, bonusem je v případě Sony ohnisková vzdálenost optiky až 600 milimetrů v přenositelném balení. Tím by teoreticky nepohrdl ani sportovní fotoreportér. Jenže právě na akční scény není tenhle přístroj přece dost hbitý, takže „dohlednost“ objektivu je využitelná spíš k lovení vzdálených detailů a hrátkám s perspektivou. Nejen proto se nabízí filozofická otázka pro každého potenciálního zájemce, zda a jak často 25× přiblížení vůbec využije. Jelikož ale předchozí model fotoaparátu je momentálně jen o nějaké tři tisíce levnější, rozhodování mezi generacemi RX10 je poměrně jasné.

SONY DSC-RX10 III: 49 990 Kč
Rivalové: S takto širokým rozsahem optického zoomu na trhu nejsou, podobné modely: Leica V-Lux (29 990 Kč); Nikon DL 24-500 (25 990 Kč); Panasonic FZ2000 (33 990 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑